اخلاقی

مباحث اخلاقی،اخلاق در قران

گاهی خداوند با یک عذرخواهی، توبه را می بخشد. گاهی تنها عذرخواهی، قبول توبه نیست و‌ باید جبران شود. لطفا در این دو مورد، بیشتر توضیح دهید و مثال بزنید.

یکی از مفاهیم اساسی در ارتباط با توبه مفهوم تکفیر است. تکفیر به معنای پوشاندن و جبران گناه است. جبران گناه و نحوه آن متناسب با گناه متفاوت میشود. برخی از گناهان کفاره خاصی برای آن مقرر شده است که حالت جریمه به خود میگیرد و حکم بازدارنده برای انجام و تکرار آن گناه را دارد. مثلا کفاره روزه خواری عمدی در ماه مبارک رمضان سیر کردن 60 فقیر و یا گرفتن 60 روزه است.

موضوع: 

چه کنیم به جای آن که به مقتضای عواطف و احساسات خویش رفتار کنیم با مهار احساسات آنی خود به مقتضای عاقبت‌اندیشی خویش رفتار کنیم؟

برخی معیار عملشان، تمایلات و احساساتشان است. طبیعتا چنین اشخاصی نمی‌توانند بر اساس علم و دانایی رفتار کنند. حال چه کنیم بر تمایلات و احساسات فائق آییم تا بتوانیم درست فکر کنیم و بر اساس حزم اندیشی خویش عمل کنیم.
در پاسخ باید گفت خویشتنداری و خودکنترلی، پیش‌نیاز دست یابی به حکمت و هر اقدام درستی است؛ از طرفی، راه رسیدن به خودکنترلی و مدیریت درست احساسات و تمایلات، خودشکنی و نفی انانیت است.

موضوع: 

جایگاه برهان‌های فلسفی بر وجود خدا ـ نظیر برهان صدیقین ـ در نزد عارفان مسلمان چگونه است؟

اساساً حکمت متعالیه مسئولیت خود را در ارائه برهان بر مشهوداتِ اهل عرفان می‌داند. تقریر برهان صدیقین به عنوان اولین مسأله فلسفی یکی از راه‌هایی بود که با تأمین مقصود اهل عرفان، وظیفه حکیم متأله را به انجام می‌رسانید.
ولی پیش از صدرالمتألهین، عارفان در مکتب ابن‌عربی آغازگر چنین نهضتی بوده‌اند که در زیر به نمونه‌هایی از آن اشاره خواهد شد

موضوع: 

منظور اهل معرفت از «قاب قوسین» چیست؟

قرآن کریم در حادثه معراج پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)، ناظر به قرب نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت حق، می فرمایند: «فَكانَ قابَ قَوْسَيْنِ‏ أَوْ أَدْنى»؛‏ (بدان نزديكى كه) با او به قدر دو كمان يا نزديكتر از آن شد.(1)

موضوع: 

وجه به کار بردن تعابیر کنایی در سخنان عارفان چیست؟

اساساً یکی از معیارهای زیبایی سخن، با کنایه سخن گفتن است؛ زیرا وقتی مفهوم پیچیده و ناآشنایی را به چیزهای آشنا و شناخته شده مربوط سازیم، خیلی راحت‌ تر می‌توان آن مفهوم را به دیگران منتقل ساخت.
به خاطر همین رساننده‌ تر بودن کنایه نسبت به تصریح، حتی در قرآن نیز این نوع استعمالات کنایی دیده می‌ شود.

موضوع: 

چه عواملی موجب ترس از مرگ می شود؟

دلایل واقعی ترس انسان از مرگ:

موضوع: 

چگونه می توان تأثیرات ذکر را کاملا لمس کرد و به معنای عمیق هر ذکر پی برد؟

خداوند در قرآن مي فرمايد:
«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْراً كَثيرا»؛ اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد، خداى را بسيار ياد كنيد.(1)

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «هر چيزى را حدّى است كه بدان پايان مى ‏پذيرد، مگر ياد خداوند كه براى آن حدّى وجود ندارد.»(2)

امام علي (علیه السلام) فرمود: «ذكر اللَّه شيمة المتّقين»؛ همواره عادت متّقيان ذكر گفتن است.(3)

موضوع: 

در میان اذکاری که وجود دارد کدام را باید انتخاب نمود؟

اجازه بفرمایید چند نکته عرض کنم:

«جهد کن که در همه حال سرِّت با یار بود نه در کوچه و بازار» (1)

موضوع: 

چرا باید فقط به پیامبر صلوات بفرستیم؟

مهمترين دليل صلوات بر پيغمبر خاتم (صلي الله عليه و آله و سلم) ارتقا و صعود نفساني خود ما به كمالات و مقامات عاليه انساني است. خداوند در قرآن كريم مي فرمايد: «لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ يَرْجُوا اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثيرا»؛ يعني مسلّماً براى شما در زندگى رسول خدا سرمشق نيكويى بود، براى آن ها كه اميد به رحمت خدا و روز رستاخيز دارند و خدا را بسيار ياد می كنند.(1)

موضوع: 

امام علی(ع) می فرماید: «آرزوهايت را كم كن تا اعمالت خالص شود.» باتوجه به اين حديث چه رابطه ای بين آرزوها و خالص شدن اعمال وجود دارد؟

موضوع: