اخلاقی

مباحث اخلاقی،اخلاق در قران

آیا این مطلب درست است که ریا در عزاداری برای امام حسین (ع) اشکالی ندارد؟

شاید این مطلب از روایتی که در زمینه تباکی نقل گردیده برداشت شده است.

موضوع: 

آیا نذری دادن به این شکلی که در محرم و ... مرسوم است، صحیح است؟

نذری دادن در ایام مذهبی، دارای کارکردها و محاسن متعددی است. اطعام نیازمندان، بالا بردن روحیه تعاون در بین مردم (در تهیه مواد لازم، طبخ، توزیع و ...)، بالا بردن انگیزه افراد ضعیف الایمان جهت شرکت در مراسم، تعظیم شعائر و ایجاد تغییر در زندگی روزمره و ... و حتی می توان این کار را از مصادیق غذا بردن به در خانه مصیب زده نیز برشمرد. چرا که بسیاری از مردم در ایامی چون عاشورا، حوصله طبخ غذا و ... را ندارند و از سویی اطعام می تواند آنها را فارغ البال نموده تا در مراسم مذهبی شرکت کنند

موضوع: 

اعمال و دعاى روز مباهله چیست؟

موضوع: 

پرسش: فردی به من مقداری پول به عنوان عیدی داد و من با آن پول مهر و جانماز خریدم. آیا وقتی من نماز می خوانم آن فرد هم ثواب می برد؟ به طور کلی ثواب هدیه بر مبنای نیتی است که هدیه دهنده دارد یا استفاده ای است که هدیه گیرنده میکند؟

موضوع: 

اعمال شب و روز عید غدیر

روز هجدهم ماه‌ذی‌الحجه سالروز واقعه تاریخی غدیرخم است که طی آن پیامبر(ص) در مسیر بازگشت از حج‌الوداع، امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب (ع) را از سوی خداوند به عنوان جانشین خود معرفی کردند. در روایات متعددی برای شب و روز این عید بزرگ که امسال مصادف با شنبه ۱۸ مردادماه شده است، مطرح شده است که بر اساس کتاب مفاتیح الجنان به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شب هجدهم [ماه ذی‌الحجه]، شب عید غدیر و شب بسیار با شرافتی است، سید ابن طاووس در کتاب «اقبال» دوازده رکعت نماز با یک سلام به کیفیتی مخصوص برای این شب همراه با دعاهایی روایت کرده است.

موضوع: 

سلام.
آیا عهد اخوت باید حتما در روز عید غدیر خوانده شود؟
آیا باید حتما به لفظ صحیح عربی خوانده شود؟
آیا میتوان حقوق برادری رابه هم نبخشم و یا برای مدت خاصی ببخشیم؟
آیا با این عهد ما به هم محرم می شویم مانند دو برادر خونی؟
آیا ما به خانواده های هم محرم میشوم؟
ایا میتوان بعد این عهد را لغو کرد؟
آیا باید در مکان خاصی خوانده شود؟ ویا باید شرایط خاصی داشته باشد؟
آیا هنگامی که عهد اخوت بسته میشود ما باید حتما در کنار هم باشیم؟
اگر نکته قابل ذکر دیگری نیز هست بفرمایید.

موضوع: 

چگونه میتوان بصیرت پیدا کرد؟

بصیرت و روشن بینى در دین از خواسته هاى اولیاى الهى و مؤمنان حقیقى است. چون بصیرت، چراغ راهى است كه در تاریكى و ظلمت هاى راه بندگى، راه را بر انسان روشن مى سازد و او را از خطر افتادن و لغزش نگه مى دارد. با بصیرت در دین انسان بر سر دو راهى خیر و شر و سعادت و شقاوت به راحتى راه خیر و سعادت را مى یابد و از شك و تردید رها مى گردد.

براى كسب بصیرت در دین باید در دو ناحیه كوشش و تلاش كرد:

موضوع: 

 

از دیدگاه روایات، دعا و نیایش در روز عرفه چه فضیلتی دارد؟ 

روز عرفه روز دعا و نیایش است و اگر چه روزه آن روز مستحب است، لیکن اگر روزه گرفتن آن روز موجب ضعف شود، آن گونه که انسان نتواند دعاهای این روز را بخواند، خواندن دعا بر روزه گرفتن مقدم است.(۱)

موضوع: 

دلیل نامگذاری روز عرفه چیست؟

موضوع: 

در روز عرفه انجام چه اعمالی سفارش شده است؟

موضوع: