اخلاقی

مباحث اخلاقی،اخلاق در قران

مظهریت انسان نسبت به اسماء الهی شدن به چه معناست؟

شکی نیست که حق تعالی، اسماء و صفات متعددی دارد، اگر کسی بتواند آن اسماء و صفات را در خود، اعمال و رفتار، زندگی خویش پیاده نماید، عنوان مظهریت، متحقق می گردد.
مثلا:
الف: معلم، مظهر اسم شریف الهادی است
ب: پزشک، مظهر اسم شریف الشافی است
ج: پوشاننده عیب دیگران، مظهر اسم شریف ستار العیوب است
د: انفاق کننده، مظهر اسم شریف الرزاق است.

موضوع: 

در مباحث سلوکی از سلوک عارفانه و مخلصانه، عاشقانه، و... سخن به میان آمده، این نوع سلوک ها به چه معنا می باشد؟

موضوع: 

حضور خانم ها در کارهای جهادی و اجتماعی مثل کمک به سیل زدگان و ..... چه حکمی دارد؟ طبیعتا در این فعالیت ها خانم مجبور به ارتباط گیری با نامحرم و همکاری و صحبت با او می شود. گاهی در شبکه های اجتماعی تصویر همکاری و حضور آنها قرار داده می شود. وظیفه ما چیست؟ لایک کنیم یا نه؟

موضوع: 

شنیده ام برخی از اصحاب رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نماز شب را قبل از خواب می خواندند تا از فیض آن محروم نشوند. درست است که هر چقدر به زمان اذان صبح نزدیک شویم فضیلت نماز شب بیشتر می شود اما تنها می دانیم و نمی خوانیم. آیا بهتر نیست نماز شب را قبل از خواب بخوانیم؟

موضوع: 

در روایات آمده است برای گرفتن حاجت خدا را مدح و ثنا کنید. چگونه باید مدح و ثنای الهی را بجا بیاوریم؟

روایتی که از آن نام بردید به این صورت نقل شده است:

موضوع: 

هر کار خیری باید برای رضای خداوند انجام شود. اما گاهی فرد مسیر خود را پیدا کرده است ولی شیطان او را رها نمی کند. آیا برای اذیت کردن شیطان و تلافی و لجبازی با او می تواند بر انجام کار خیر اصرار ورزد؟

در آیات و روایات همانطوری که بر کسب رضایت خداوند متعال و خشنود سازی اولیاء الله تاکید شده است از خشمگین کردن افراد و گروه هایی مانند شیطان و کفار نیز سخن به میان آمده است.

موضوع: 

آیا والدینی که ترک نماز کرده اند، شامل دعای اولاد نمازخوان هم می شوند!؟ در احادیثی خواندم که دعای هیچ پیامبر و شفیعی در حقشان، مستجاب نمی شود.

موضوع: 

امام علی(علیه السلام) در حدیثی فرمودند: «عذر برادر دینی خود را بپذیر و اگر عذری ندارد برایش عذری بتراش!» معنای این حدیث چیست؟

موضوع: 

برای اینکه در مباحث اخلاقی بتوانیم بر دیگران تاثیر گذار باشیم چه اصولی را باید رعایت نماییم؟

موضوع: 

گاهی خداوند با یک عذرخواهی، توبه را می بخشد. گاهی تنها عذرخواهی، قبول توبه نیست و‌ باید جبران شود. لطفا در این دو مورد، بیشتر توضیح دهید و مثال بزنید.

یکی از مفاهیم اساسی در ارتباط با توبه مفهوم تکفیر است. تکفیر به معنای پوشاندن و جبران گناه است. جبران گناه و نحوه آن متناسب با گناه متفاوت میشود. برخی از گناهان کفاره خاصی برای آن مقرر شده است که حالت جریمه به خود میگیرد و حکم بازدارنده برای انجام و تکرار آن گناه را دارد. مثلا کفاره روزه خواری عمدی در ماه مبارک رمضان سیر کردن 60 فقیر و یا گرفتن 60 روزه است.

موضوع: