علوم قرآن

قرانی ، علوم قران

مراد از «اعجمی»

موضوع: 

در آیه 103 سوره نحل به یک شخص عجمی اشاره می شود که مشرکان ادعا داشتند پیامبر(ص) تعالیمش را از او می گیرد. اما قرآن استدلال می کند این شخص زبانش عجمی(غیر عربی) است، در صورتی که قرآن عربی مبین است.
اولا: این شخص عجمی چه کسی بوده است؟
ثانیا: آیا این استدلال (صرف عجمی بودن شخص) برای رد شبهه مشرکان کافی است؟ چون می دانیم که پیامبر می تواند تعالیم شخصی غیر عرب را به زبان عربی بر گرداند.

قرآن و موجودات فرازمینی

موضوع: 

آیا این آیه به موجودات فرازمینی اشاره دارد: «سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ»؛ پاك [خدايى] كه از آنچه زمين مى ‏روياند و [نيز] از خودشان و از آنچه نمى‏ دانند همه را نر و ماده گردانيده است.﴿یس/۳۶﴾
و آیا آیاتی در قرآن کریم وجود دارد که درمورد موجودات ناشناخته و مرموز باشد که کشف شده یا تازگی درمورد آن مطلبی چاپ شده باشد؟!

سؤال از پیامبران؟

موضوع: 

«وَاسْأَلْ مَنْ أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رُسُلِنَا أَجَعَلْنَا مِنْ دُونِ الرَّحْمَنِ آلِهَةً يُعْبَدُونَ»
الله در بخشِ اول از آیه بالا، به رسولِ اسلام می فرماید: و از رسول های ما که پیش از تو فرستادیم سوال بپرس.
بر اساس آیه فوق، این رسولان، باید در زمانِ رسولِ اسلام، زنده بوده باشند تا رسولِ اسلام بتواند از آن ها سوال بپرسد؛ این رسول ها چند نفر بودند؟ و نامِ هر کدام از این رسول ها چه بوده است؟

ذکر استغفار

موضوع: 

در جاهای متعددی خواندم که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) روزی 70 مرتبه استغفار می نمود. در اینترنت و غیره ذکرهای متعددی درباره استغفار بیان شده، لذا پیامبر خودشان دقیقا چه ذکری می گفتند؟