علوم قرآن

قرانی ، علوم قران

پیامبران و پیشرفت جامعه

پیامبران چه نقشی در پیشرفت جوامع داشته اند، آیا در تمام نقاط دنیا پیامبر بوده است؟ و اگر 124000 پیامبر بوده چرا سرگذشت همه آن ها در قرآن ذکر نشده است؟

پاسخ:
فلسفه بعثت انبیاء، خارج کردن مردم از نادانی و معرفی خداوند برای آن ها بوده تا مسیر راست و هدف از خلقت خود را بهتر شناخته و به فطرت و عقل خود رجوع کنند و مسیر صحیح را انتخاب کنند.
خداوند متعال می فرماید: «وَ لَقَدْ بَعَثْنا في‏ كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوت»؛ ما در میان هر امتی پیامبری مبعوث کردیم تا خدا را عبادت کنند و از طاغوت اجتناب کنند.(1)

انتظار نزول

با توجّه به نزول دفعی قرآن، چرا پيامبر (صلی الله علیه و آله) در بعضی از موارد منتظر نزول تدريجی می شد؟

تفاوت قرآن با سایر کتب آسمانی

آيا محتوای قرآن با كتاب‌ های پيامبران ديگر فرق می كند؟

خداوند متعال در قرآن كريم مى فرمايد: «و اَنزَلنا اِلَيكَ الكِتابَ بِالحَقِّ مُصَدِّقـًا لِما بَينَ يَدَيهِ مِنَ الكِتابِ و مُهَيمِنـًا عَلَيهِ...»؛ اين كتاب [قرآن] را به حق بر تو فرو فرستاديم، در حالى كه كتاب هاى پيشين را تصديق مى كند و حافظ و نگاهبان آنهاست.(1)
كتاب هاى آسمانى در مسائل اصولى با يکديگر هماهنگى دارند و در پى تربيت و تكامل انسانند، ولى در مسائل ديگر به مقتضاى تكامل تدريجى بشر، با هم تفاوت هايى دارند و هر آيين تازه، مرحله بالاترى را مى پيمايد و برنامه جامع ترى دارد.(2)

شأن نزول

آيا تمام آيات قرآن شأن نزول دارند؟ نمونه هایی از شأن نزول هایی دروغین و علت آن را بیان بفرمایید؟

در ابتدا باید مشخص شود كه آيا اساساً فرقی ميان شأن نزول و سبب نزول وجود دارد يا نه؟ بيشتر مفسران فرقی ميان اين دو قائل نشده‌اند و هر مناسبتی را كه ايجاب كرده است آيه يا آيه‌هايی نازل شود، گاه سبب نزول و گاه شأن نزول گفته‌اند. در صورتی كه ميان اين دو عبارت فرق است.

تفسیر قرآن

تفسیر قرآن چیست؟ در کتاب های تفسیر چه چیزهایی نوشته شده و کدام تفسیر را برای مطالعه افراد مبتدی پیشنهاد می کنید؟

تفسیر -مصدر باب تفعیل- از ماده «فسر»، جمع آن «تفاسیر» در لغت، به‌ معنای روشن کردن و توضیح دادن مطلب و کشف نمودن آمده است.(1) برخی نیز گفته‌اند: تفسیر، روشن کردن و کشف نمودن مراد و مقصود از لفظ مشکل است.(2)

نزول قرآن، با واسطه یا بی واسطه

آیا نزول دفعی قرآن در لیلة القدر، بدون واسطه ملائکه، اما نزول تدریجی قرآن با واسطه جبرئیل بوده است؟ لطفا در این رابطه توضیحاتی بفرمائید.

نزول با واسطه و بی واسطه را بر اساس نزول دفعی و تدریجی، تقسیم بندی نمی کنند، بلکه خود نزول تدریجی می تواند به صورت واسطه (غیر مستقیم) و یا بدون واسطه (مستقیم) باشد.
به بیان دیگر؛ نزول تدریجی قرآن بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در برخی موارد به صورت مستقیم و بدون واسطه، و در مواردی به صورت غیر مستقیم و با واسطه بوده است.
مطالب ذیل می توانند در این زمینه مفید باشند:
ـ اقسام وحی:

وجودشناسی در قرآن

قرآن در باره وجود و هستی شناسی چه آیاتی دارد و آیا نگاه قرآن به وجود، به صورت استدلالی است یا آن را بدیهی می داند؟ آيا در قرآن صحبتی از عدم شده و اين كه می گويند انسان از عدم آمده منظور چيست؟

واژه «خلق» و مشتقات آن به معنای آفریدن و نیز به معنای آفریده شده و ...، بیش از 200 مرتبه در قرآن تکرار شده است. البته این ارقام سوای واژه هایی مانند جعل، بدع، فطر و ... است که به معنای خلق و آفرینش آمده اند.
«اللَّهُ خالِقُ‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ»؛ خداوند آفريدگار همه چيز است‏.(1)

باد، حرکت کشتی، قدرت خدا

چرا خداوند در آیه ی 33 سوره ی شوری با ذکر راکد ساختن باد و جلوگیری از حرکت کشتی ها در آب، به قدرت خود اشاره کرده، در حالی که در دنیای مدرن، دیگر وسیله حرکت کشتی ها باد نیست بلکه موتورهای پیشرفته و یا اتمی مدرن است که بدون نیار به هیچ بادی حرکت می کنند؟

«إِن يَشَأْ يُسْكِنِ الرِّيحَ فَيَظْلَلْنَ رَوَاكِدَ عَلىَ‏ ظَهْرِهِ إِنَّ فىِ ذَالِكَ لآَيَاتٍ لِّكلُ‏ِّ صَبَّارٍ شَكُور»؛ اگر او اراده كند، باد را ساكن مى ‏سازد تا آن ها بر پشت دريا بى‏ حركت بمانند در اين نشانه‏ هايى است براى هر صبركننده شكرگزار.(1)

«فَإِذا فَرَغْتَ فَانْصَبْ»

ترجمه آیه «فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ» چیست؟

علامه طباطبایی (رحمه الله علیه) می فرماید: اين آيه خطاب به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است، و مطلبش به خاطر اين كه حرف "فاء" در آغازش آمده نتيجه‏ گيرى از بيان آيات قبل است، كه سخن از تحميل رسالت و دعوت بر آن جناب داشت، و منت‏ هاى خدا را بر او كه شرح صدرش داده، وزر را از او برداشت، و نامش را بلند آوازه كرد، بر مى‏ شمرد، و در آخر، همه اين ها را از باب يسر بعد از عسر دانست.

تابعین ابراهیم(ع)

منظور از تابعین ابراهیم «فَمَن تَبِعَنى» در آیه 36 سوره ابراهیم چه کسانی هستند؟

در تفسیر نمونه ذیل آیه مذکور، آیت الله مکارم چنین می فرماید: از آيات قرآن، آن جا كه آئين اسلام را ملت و آئين ابراهيم معرفى مى كند به خوبى استفاده مى شود كه دعاى ابراهيم همه موحدان و مبارزان راه توحيد را شامل مى گردد.

محتوای تغذیه