علوم قرآن و حدیث

قرانی ، علوم قران، حدیث

پرسش:
سلام اگر قرآن معجزه است و می گوید هیچ اختلافی در آن نیست پس چرا یکجا آمده در دین هیچ اجباری نیست و در جای دیگر آمده هیچ دینی از شما پذیرفته نمی شود بجز دین اسلام؟! بالاخره انتخاب دین اختیاری است یا اجباری؟ آیا این تعارض نیست؟ آیا این با معجزه بودن سازگار است؟

پرسش:

می‌خواستم بدونم چه اقداماتی میتوانم انجام بدهم که خوابی را که دوست دارم ببینم؟ چنین چیزی ممکنه؟

پاسخ:

پرسش:

من چند ساله هر کار و کاسبی میخواهم انجام دهم با شکست یا ضرر روبه رو می‌شوم یا اینکه مالم جمع نمی‌شود و پی در پی ضرر می‌کنم و توی روحیم تاثیر گذاشته و همیشه هم از خدا طلب کمک دارم و دعا هم می‌کنم. آیا دعا یا ذکری برای حل این مشکلات وجود دارد؟

پاسخ:

ابتدا روایاتی که در این زمینه وارد شده است را نقل می کنیم:

پرسش:

در روایتی از رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله نقل شده است که هر کسی بعد از ماه رمضان «شش روز از ماه شوال را روزه بگیرد؛ اجرش همچون روزه گرفتن در تمام دهر هست». آیا این روایت معتبر است؟ 

پاسخ:

پرسش:
در برخی از روایت آمده است که «ماه مبارک رمضان همیشه سی روز است» و ظاهراً بعضی از علمای شیعه مانند «شیخ صدوق» نیز ماه رمضان را همیشه سی روز می‌داند، حال سؤالم این است که این روایات معتبر هستند و دیدگاه شیخ صدوق درست است؟

پرسش:

آیا فرشتگان در شب قدر سرنوشت انسان ها را به امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) عرضه می کنند؟

پاسخ:

درتفسیر سوره قدر آمده است که فرشتگان و جبرییل در شب قدر سرنوشت انسانها را به امام زمان ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) عرضه می کنند. این تفسیر طبق چه سندی است؟ در صورتی که شب قدر قبل از اسلام ودر زمان پیامبران پیشین هم وجود داشته است.

پرسش:

طبق آیات و روایات، شب قدر در کدامیک از شب‌های ماه رمضان قرار دارد؟ 

پاسخ:

با کنار هم قرار دادن برخی از آیات قرآن معلوم می‌شود که شب قدر در ماه رمضان قرار دارد. اما اینکه شب قدر در کدامیک از شبهای ماه رمضان قرار دارد در قرآن کریم بیان نشده است.

شب قدر، شب رحمت خاص خداوند است. ویژگی‏‌هایی که شب قدر دارد، شب‏‌های دیگر ندارد، مانند نزول فرشتگان رحمت و «روح» (که فرشته بزرگ و با عظمت الهی است). همچنین برتری آن بر هزار ماه. به واسطه این ویژگی‌‏ها، اعمال انسان در این شب از عظمت خاصی برخوردار می‌‏شود.
عبادات در قالب‏‌های گوناگون، واسطه‌‏های فیض الهی‌اند. بشر توسط عبادت مستحق پاداش می‌شود و به خاطر گناه سزاوار عذاب می‌‏شود.

پرسش:

چرا در سورۀ الرحمن عبارت "عَلَّمَ القرآنَ" قبل از "خَلَقَ الإنسانَ" آمده است؟

پاسخ:

سوره الرحمن که با دو نام دیگر یعنی «سوره آلاء»(۱) و «عروس القرآن»(۲) نیز شناخته می‌شود. این سوره مشتمل بر نعمت‌های فراوان «معنوی» و «مادی» خداوند است که بر بندگان خود از انس و جن ارزانی داشته و آن‌ها را غرق در آن ساخته است؛ لذا بانام مبارک رحمان که رحمت واسعه الهی را بازگو می‌کند آغازشده است.