علوم قرآن و حدیث

قرانی ، علوم قران، حدیث

پرسش:

چرا به حضرت فاطمه(سلام الله علیها) كوثر گویند؟

پاسخ:

پرسش:

خدا در قرآن فرموده انسان ضعیف خلق شده، چرا با اینکه ازدواج این همه مسئولیت و سختی داره باز هم خدا میگه من خواستم کار رو بر شما آسان کنم؟ تو این شرایطی که ازدواج خیلی سخته چرا باز هم رفاقت با جنس مخالف و زنا حرامه؟

پاسخ:

پرسش:

آیا اسم بچه بر اساس حروف ابجد و... بر اساس نام پدر و مادرش در حرف شنوی و اخلاق بچه تأثیر دارد؟

پاسخ:

نام‌ها در تکوین شخصیت انسان تأثیری انکارناپذیر دارند. نام نیکو می‌تواند انگیزه نیکوکاری و گرایش به سوی الگوهای مطلوب را در فرد ایجاد کند و نام گذاری‌های تحقیرآمیز و نکوهیده ممکن است به گرایش‌های منفی، انزوا، انتقام و پرخاشگری منجر شود. اصل توصیه بیانات دینی بر انتخاب نام نیکو بر فرزندان است، و بحثی از انتخاب اسم بر اساس حروف ابجد و... نیست و اگر چنین امری تأثیر داشت، به سادگی در دین به آن توصیه می‌شد. به عنوان نمونه:

پرسش:

با توجه به اینکه قرآن انسان‌های اون دوران رو که میگفتن ما از دین و آیین پدران خودمون پیروی می‌کنیم سرزنش و نکوهش میکرده از این کار چرا خودش برای اسلام همچین الفاظی رو بیان کرده که دین پدرانت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و...؟
یا مثلا در آیه ۱۳۳ بقره پسران یعقوب نبی(علیه السلام) به پدرشون گفتن که بعد تو خدای تو و خدای پدرانت ابرهیم و اسماعیل و اسحاق را که خدای یگانه است میپرستیم و ما تسلیم اوییم.! بالاخره پیروی از پیشینیان خوبه یا بد؟

پاسخ:

پرسش:

با توجه به روایات با اهل سنت چگونه باید تعامل داشته باشیم؟

پاسخ:

نحوه تعامل با اهل سنت از موضوعات چالشی است که همواره بین گروه‌های مختلف علمی درباره آن اختلاف نظر وجود داشته است. 

این مسئله در عصر اهل‌بیت (علیهم‌السلام )نیز مورد ابتلا بوده و آن بزرگواران بهترین الگو در نوع تعامل با مخالفان را بیان فرموده‌اند. اکنون برخی از روایاتی که شیوه‌های تعامل با آن‌ها را بیان می‌نماید مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱. معیار و ملاک تعامل با اهل سنت

پرسش:

حتماً این حدیث را شنیدید که «خدا زیبا است و زیبایی را دوست دارد». درباره این حدیث، این سؤال برام پیش اومد که چرا خدا زیبا است در حالی که جسم و اندام ندارد تا به سبب تناسب آن‌ها زیبا باشد؟!

پاسخ:

پرسش:

آیا کوروش همان ذوالقرنین است؟

پاسخ:

در اینكه ذوالقرنین كه در قرآن مجید آمده از نظر تاریخی چه كسی بوده است، و بر كدام یك از مردان معروف تاریخ منطبق می‌شود در میان مفسران گفتگو بسیار است، نظرات مختلفی در این زمینه ابراز شده كه مهم‌ترین آن‌ها سه نظریه زیر است.

پرسش:

جنگ فلسطین آیا خشونت به خرج دادن و برپاداشتن جنگ برای دفع شر آینده دشمن، مجوز اخلاقی دارد؟

پاسخ:

هر کشوری و هر ملتی در طول تاریخ دارای دشمنانی باانگیزه‌های مختلف بوده‌اند. بسیاری از استعمارگران و مستکبران تاریخ برای حفظ و جلب منافع خود از طریق کشورها و مردمشان، درصدد ظلم و کشورگشایی ظالمانه از طریق جنگ و خشونت برآمده‌اند؛ اما اینکه وظیفه کشورها در این موضوع چیست و نظر اخلاقی اسلام چیست نیاز به توجه به نکات زیر دارد.

پرسش:

بر اساس روایات چه اموری هستند که اگر انجام دهیم ثواب شهید به ما می‌دهند؟

پاسخ:

پرسش:

آیا تمام گناهان شهید حتی نمازهایی که قضا شده و یا حق الناسی که به گردن دارد هم بخشیده می‌شود؟

پاسخ:

مجاهدت در راه خدا و شهادت در این راه، مقام ویژه‌ای است که به‌سادگی برای همگان قابل‌دسترسی نیست. به‌عبارت‌دیگر شهیدان انسان‌های برگزیده‌ای هستند که توانسته‌اند به جایگاه بالای معنوی با عنوان شهادت دست یابند. بااین‌حال، در برخی روایات به بخشش گناه شهیدان اشاره‌شده که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند.