احکام شرعی

پرسش:

برخی احکام زکات فطره 

پاسخ:

بعضی از مسائل مورد ابتلاء زکات فطره طبق نظر آیات عظام: امام خمینی ره، رهبری، سیستانی، مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، وحید خراسانی و نوری همدانی

1-بر شخصی که مخارج سال خود را ندارد و فقیر شرعی است، دادن زکات فطره واجب است؟
همه مراجع: واجب نیست.

2-به چه کسی غنی گفته می‌شود تا زکات فطره بر او واجب باشد؟
همه مراجع: مقصود از غنی کسی است که مخارج سال خود و خانواده‌اش را دارد و یا کسبی دارد که بتواند مخارج سال خود و خانواده‌اش را تأمین کند.

موضوع: 

سلام، ۱. فطریه مهمانی که فقط شب عید فطر مهمان شده است، به عهده کیست؟ ۲. فطریه مهمانی که چند روز قبل از شب عید و شب عید مهمان است به عهده چه کسی است؟

موضوع: 

یكی از اعمال واجب در روز عید فطر پرداختن زكات فطره است. زكات فطره بر كسانی واجب است كه در شب عید فطر اولاً مكلف باشند و ثانیاً فقیر نباشد و ثالثاً نان‌خور دیگران هم محسوب نشوند. كسانی كه دارای این شرایط هستند زكات فطره را باید بپردازند.

وقت پرداخت زكات فطره از شب عید است تا ظهر روز عید و به نظر رهبر معظم انقلاب و برخی فقهای دیگر بنا بر احتیاط باید قبل از نماز عید زكات فطره را بپردازند. اگر كسی برایش این امكان وجود نداشت، یعنی دسترسی نداشت یا امكان پرداختن نبود لااقل جدا كند و كنار بگذارد تا بعداً ادا كند.

موضوع: 

پرسش :

مسافری که قصد ده روز کرده و بیش از ده روز در شهری اقامت کرده است ؛ حالا میخواهد به وطن برگردد. برای اینکه روزه اش باطل نشود باید قبل از ظهر به وطن برسد یا می تواند بعد از ظهر هم به وطن برسد؟

 

پاسخ :

طبق نظر همه مراجع : برای اینکه روزه شخص درست باشد باید اذان ظهر را یا در وطنش باشد یا در جایی که قصد کرده، بنابراین اگر بعد از ظهر هم از محل قصد خارج شود اشکالی ندارد و روزه آن روز صحیح است.

موضوع: 

به عنوان مقدمه باید عرض کنم از میان موجودات، فقط انسان ویژگى تكلیف را داراست و این از امتیازات و افتخارات اوست كه از سوى خداى هستى، فرمان مى ‏یابد و عهده دار انجام كارها و وظایفى مى ‏شود كه خواسته پروردگار جهان است.

 یكى از بزرگان، همیشه سالگرد بلوغ خود را كه مرحله رسیدن به «تكلیف» است جشن مى‏ گرفت و مى‏ گفت: در چنین روزى، لیاقت مسئولیت پذیرى و انجام تكالیف الهى را یافته ‏ام. روز رسیدن به تكلیف، روز مباركى است و شایسته است كه براى آن «جشن تكلیف» گرفت.

اما در پاسخ این سوال :

موضوع: 

فردی که می خواهد روزه بگیرد و می داند غذایی که لای دندان مانده در روز فرو می رود چنانچه خلال نکند آیا روزه اش صحیح است؟(۱)

مطابق با فتاوای چند تن از مراجع عظام تقلید:

امام خمینی:
چنانچه چیزی از آن فرو رود، روزه اش باطل می شود بلکه اگر هم فرو نرود بنابر احتیاط واجب باید قضای آن روز را بگیرد.

امام خامنه ای:
با فرض داخل شدن غذا به حلق بلکه مطلقا بنابر احتیاط واجب روزه اش باطل است.(۲)

آیت الله مکارم شیرازی:
احتیاط واجب آن است که قبلا آن را بشوید وخلال کند و اگر نکند و غذا فرو رود، روزه را تمام کند و بعد قضا نماید.

موضوع: 

با سلام، من در زمان روزه وقتی می‌خواستم آب دهانم را بیرون بریزم متوجه شدم که کاملاً خون آلود است و هیچ خونریزی در داخل دهانم نبود اما احساس می‌کردم گلویم دچار مشکل شده یعنی اگر گلویم خونریزی کند روزه‌ی بنده چه حکمی دارد؟ باطل می‌شود یا صحیح است؟ در جایی گفته شده است، اگر خلط وارد محفظه دهان شود باید آن را دور ریخت، برای همین من خیلی زیاد آب دهانم را دور می‌ریزم تا مبادا روزه‌ام باطل شود و حال نمی‌دانم این خونی که در آب دهانم بود خون در خلط بود یا خون‌ریزی گلویم. لطفا راهنماییم کنید.

موضوع: 

سلام. میخواستم ببینم آیا می شود برای کفاره روزه، به جای گندم، پول یا چیز دیگه ای به فقیر بدیم؟ مثلا می تونیم به جای گندم، برنج، سویا، ماکارونی و... به فقیر بدیم؟ و اگر با پول ممکنه، معادل پولی کفاره یک روز روزه، چقدر میشه؟

موضوع: 

با سلام. می‌خواستم ببینم که منظور از رساندن غبار غلیظ و بخار غلیظ به گلو هنگام روزه چیست؟ و در چه صورت می‌شود یقین کرد این دو عامل یا یکی از آنها، موجب بطلان روزه شود؟

موضوع: 

با سلام، اگر کسی به علت دندان درد در ماه رمضان، به دندان پزشکی برود و در هنگام کار بر روی دندانش، آب و موادی را فرو دهد. الف: آیا جایز است با این حال به دندان پزشکی برود؟ ب: آیا روزه‌اش باطل می‌شود، اگر پاسخ مثبت است، آیا صرفاً قضا دارد یا کفاره هم شاملش می‌گردد؟

موضوع: