مهدویت

شنیدن نام «قائم»

موضوع: 

چرا وقتی کلمه قائم می آید باید بلند شویم؟

در این مورد، آیت الله صافی گلپایگانی روایتی را نقل کرده اند که در ادامه، هم متن عربی آن را ذکر می کنیم و هم ترجمه آن را:

«سئل الصادق عليه السلام عن سبب القيام عند ذكر لفظ القائم من ألقاب الحجّة عليه السلام، قال: لأنّ له غيبة طولانيّة، و من شدّة الرأفة إلى أحبّته ينظر إلى كلّ من يذكره بهذا اللقب المشعر بدولته و الحسرة بغربته، و من تعظيمه أن يقوم العبد الخاضع لصاحبه عند نظر المولى الجليل إليه بعينه الشريفة، فليقم و ليطلب من اللّه جلّ ذكره تعجيل فرجه»(1)

خضر(ع) و دوران غیبت

موضوع: 

نقش حضرت خضر(علیه السلام) در زمان غیبت و ظهور امام زمان(عجل الله فرجه) چیست؟

روایات و اخبار در مورد حضرت خضر(علیه السلام) را می توان در دو دسته گنجاند:
دسته اول مربوط به حضور ایشان در زمان پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین(علیهم السلام) بوده است.
و دسته دوم مربوط به زمان غیبت و ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) است.

تطبیق، تعجیل و توقیت

موضوع: 

منظور از تطبیق در امر فرج چیست و رابطه آن با تعجیل و توقیت چگونه است؟

مقدمه؛ توقیت به معنای مشخص نمودن وقت ظهور است که در روایات متعددی نکوهش شده و پوشیده بودن زمان ظهور از اسرار حکیمانه الهی برشمرده شده است. تا جایی که امام باقر(علیه السلام) کسانی که برای ظهور وقت مشخص می کنند را دروغگو خطاب کرده است: «فضیل از ایشان پرسید: آیا برای این امر(ظهور) وقتی معیّن است؟ آن حضرت سه مرتبه فرمود: آنان که وقتی برای آن تعیین می کنند، دروغ می گویند».(1)

وجود امام(ع) مانع عذاب؟

موضوع: 

در رابطه با وجود امام عصر(ع) داریم که خداوند بواسطه من، عذاب را از شما دور می کند، در حالی که در آیه «بَقِيَّتُ‏ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ وَ ما أَنَا عَلَيْكُمْ بِحَفيظٍ» آمده من نگهبان شما نیستم! این دو چگونه با هم سازگار است؟

آسیب شناسی انتظار

موضوع: 

چرا احتمال این که «مهدی» یک شخص نبوده، بلکه یک وصف باشد را نپذیریم؟ یعنی کسی در آینده متولد شده و رهبری جهان را به دست خواهد گرفت، لزومی ندارد که پسر امام حسن عسکری(علیه السلام) باشد، چند دلیل بر صحت این سخن وجود دارد:
اول: اینکه تکثر ادیان مجازی بوده و منجی آخرالزمان موعود همه ادیان است، نه فقط اسلام.
دوم: وظائفی که قرآن کریم برای ائمه(علیهم السلام) برشمرده است را امام غائب نمی تواند آنها را بر عهده بگیرد؛ علاوه بر اینکه وظائف امام که روشن است، امام غائب هم که نمی تواند آنها را انجام دهد، پس وجودش چه ضرورتی دارد؟

فضیلت منتظران ظهور

موضوع: 

در حدیثی دیدم که پیامبر (صلوات الله علیه) فرمود (اگر عین روایت ذکر گردد با منبع بهتر است): ثواب منتظران زمان غیبت، برابر با هفتاد نفر از افراد زمان ائمه دیگر هستند که امام زمان خود را زیارت کردند. تفسیر این روایت چیست؟

حکومت امام زمان(ع) و برخورد با فسق

موضوع: 

آیا زمان ظهور، و در زمان حکومت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرد فاسقی وجود خواهد داشت؟ اگر بله، برخورد امام (علیه السلام) با ایشان چگونه خواهد بود؟ و اگر خیر، چگونه فسق در آن زمان ریشه کن خواهد شد؟

ناحیه مقدسه

موضوع: 

منظور از ناحیه مقدسه چیست؟

ناحيه مقدّسه، اصطلاحى است كه اماميه، از نيمه اوّل‏ قرن سوم هجرى و به خاطر شرايط سخت سياسى اجتماعى، در نقل مطلب از امامان: هادى و عسكرى (عليهما السلام) و مهدى (عليه السلام) يا گفتگو درباره ايشان، آن را به جاى نام امام، به كار مى برده‏ اند و عمدتا در عصر غيبت صغرا و براى امام زمان (عليه السلام) به كار مى ‏رفته است.(1)

__________
(1) دانشنامه امام حسين «عليه السلام» بر پايه قرآن، حديث و تاريخ، ج‏12، ص271، پاورقی.