مهدویت

پرسش:

چرا با وجود آنکه در زمان امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) زمین پر از عدل و داد است و تنها دین اسلام وجود دارد (بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۲۱، باب ۲۷، ح ۲۹) و احادیث بسیاری در این باب موجود است باز هم امام زمان ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) به شهادت می‌رسند؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

یاد امام زمان ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) در مسیر سلوک و معنویت چه جایگاهی دارد و چقدر مهم است؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

علت همرکاب شدن حضرت عیسی  (علیه السلام )با امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف )چیست؟

 

 

پاسخ:

از روایات به دست می‌آید که در زمان ظهور امام عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف)، حضرت مسیح(علیه السلام) از آسمان نزول خواهد کرد و در کنار آن حضرت خواهد داشت. روایات در این باب متعدد است. در این جا به نقل چند روایت بسنده می‌کنیم: 

 

موضوع: 

پرسش:

وجود امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چگونه مانع رسیدن بسیاری از بلایا به انسان‌ها و به‌خصوص مؤمنان می‌شود؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

برای اینكه بتوانیم به ملاقات آقا امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) مشرف بشویم، چه برنامه‌هایی را لازم است انجام دهیم؟ مانند چله نشینی و زیارت برخی اماكن خاص و....؟

پاسخ:

از مرحوم آیت الله محمد تقی بهلول پرسیدند: چه وقت می‌شود به حضور آقا امام زمان( عج الله تعالی فرجه الشریف )، ارواحنا فداه، مشرّف شد؟

موضوع: 

پرسش:

موضوع: 

پرسش:

آیا در روایات گفته شده است که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چند سال حکومت می‌کند؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

بعد ازاینکه امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) می‌آید و حکومت عدل الهی تشکیل می‌شود و جامعۀ آرمانی محقق می‌شود و هدف الهی در جهان حاکم می‌شود، چرا و چه لزومی دارد که امامان دیگر مثل امام علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) بعد از امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) دوباره رجعت کنند و حکومت نمایند؟

 

 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

فلسفه غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟

پاسخ:

اعتقاد به امام منجی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که با ظهورش جهان از عدل و داد پر می‌شود، از عقاید مشترک مسلمانان است. این باور در نظام فکری شیعه امامیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شیعیان بر این باورند، امام دوازدهم  ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) که فرزند امام حسن عسکری (علیه‌السلام) است، امام منجی است. در منابع روایی شیعه، فلسفه و حکمت‌های بسیاری در خصوص غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیان‌شده است که در این جا به نحو اختصار به دو حکمت مهم اشاره می‌شود:

موضوع: 

پرسش:

چگونه امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عدالت را در جهان بر پا می‌کند؟

پاسخ:

با نظر به دوره‌های مختلف تاریخ اسلام، می‌بینیم که همه احکام اسلامی، آن‌گونه که تشریع شده، به اجرا درنیامده‌اند و چه بسا هوا و هوس‌های حاکمان و سوء استفاده از گزاره‌های دینی نیز بر این تاریکی و جهالت افزوده است. از این‌رو می‌توان به نحو خلاصه مبانی چگونگی برپایی عدالت در جهان را در این سه امر جستجو کرد:

موضوع: