مهدویت

پرسش:

وجود امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چگونه مانع رسیدن بسیاری از بلایا به انسان‌ها و به‌خصوص مؤمنان می‌شود؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

برای اینكه بتوانیم به ملاقات آقا امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) مشرف بشویم، چه برنامه‌هایی را لازم است انجام دهیم؟ مانند چله نشینی و زیارت برخی اماكن خاص و....؟

پاسخ:

از مرحوم آیت الله محمد تقی بهلول پرسیدند: چه وقت می‌شود به حضور آقا امام زمان( عج الله تعالی فرجه الشریف )، ارواحنا فداه، مشرّف شد؟

موضوع: 

پرسش:

موضوع: 

پرسش:

آیا در روایات گفته شده است که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چند سال حکومت می‌کند؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

بعد ازاینکه امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) می‌آید و حکومت عدل الهی تشکیل می‌شود و جامعۀ آرمانی محقق می‌شود و هدف الهی در جهان حاکم می‌شود، چرا و چه لزومی دارد که امامان دیگر مثل امام علی(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) بعد از امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) دوباره رجعت کنند و حکومت نمایند؟

 

 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

فلسفه غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟

پاسخ:

اعتقاد به امام منجی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که با ظهورش جهان از عدل و داد پر می‌شود، از عقاید مشترک مسلمانان است. این باور در نظام فکری شیعه امامیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شیعیان بر این باورند، امام دوازدهم  ( عج الله تعالی فرجه الشریف ) که فرزند امام حسن عسکری (علیه‌السلام) است، امام منجی است. در منابع روایی شیعه، فلسفه و حکمت‌های بسیاری در خصوص غیبت امام دوازدهم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیان‌شده است که در این جا به نحو اختصار به دو حکمت مهم اشاره می‌شود:

موضوع: 

پرسش:

چگونه امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عدالت را در جهان بر پا می‌کند؟

پاسخ:

با نظر به دوره‌های مختلف تاریخ اسلام، می‌بینیم که همه احکام اسلامی، آن‌گونه که تشریع شده، به اجرا درنیامده‌اند و چه بسا هوا و هوس‌های حاکمان و سوء استفاده از گزاره‌های دینی نیز بر این تاریکی و جهالت افزوده است. از این‌رو می‌توان به نحو خلاصه مبانی چگونگی برپایی عدالت در جهان را در این سه امر جستجو کرد:

موضوع: 

پرسش:

مگر امام زمان علیه السلام مستجاب‌الدعوه نیستند؟ چرا ایشان به شیعیان می‌گویند كه برای فرج من دعا كنید؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

چه دعاها، ذکرها و نمازهایی برای توسل و استغاثه به امام زمان (عجل الله فرجه الشریف) هست؟ و هر دعا و ذکر رو باید چه مدت و چه تعداد بخوانیم؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

آیا امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) همسر و فرزند دارند؟

پاسخ:

در مورد زن و فرزند امام مهدی(علیه السلام) سه احتمال وجود دارد:

۱) حضرت  علیه السلام ازدواج نکرده است. لازمه این احتمال آن است که امام(علیه السلام) یکی از سنتهای مهم اسلامی را ترک کرده باشد، که با شأن امام علیه السلام سازگار نیست. امّا از سوی دیگر چون غیبت از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به ناچار امام علیه السلام برای حفظ مصلحت بالاتر، از مصلحت پایینتر چشم پوشی می‌گردد. 
هرچند می‌توان گفت امام علیه السلام پس از ظهور و استقرار دولت حق اقدام به ازدواج کرده و به این سنت عمل خواهند نمود.

موضوع: