شیطان و وسوسه های اعتقادی

نمایش نسخه چاپینمایش نسخه چاپی

چطورمی توان از وسوسه های شیطان و تردید هایی که در مورد خلقت الهی، مثل روز و شب و پوچ بودن خلقت سیارات دیگر و... ایجاد می کند، نجات پیدا کرد؟

هر قدر ایمان انسان بیشتر شود تلاش شیطان برای منحرف کردن او بیشتر می شود لذا باید بیشتر مواظب بود. شیطان از اموری برای وسوسه انسان استفاده می کند که علم پیدا کردن برای او در مورد آن ها سخت است.
برای نجات از وسویه های شیطان باید اموری را رعایت و در جهت حل این معضلات قدم برداست، مثل:
1- کسب معرفت:
جهل، از ابزار شیطان برای انحراف انسان است. القاء می کند این مشکل قطعی بوده و نقصی است که در خلقت الهی وجود دارد، لذا انسان همیشه باید برای کسب علم و معرفت تلاش کند؛ چرا که امام علی (علیه السلام) فرمودند: «الناسُ أعداءُ ماجَهِلوا»؛ مردم دشمن چیزهایی هستند که نمی دانند(1)؛ عدم شناخت صحیح دین، زمینه نفوذ شیطان را فراهم می کند.
2- پیروی از علم:
قرآن می فرماید: «وَ لا تَقْفُ‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً»؛ چیزی را که بدان علم نداری دنبال مکن، چرا که گوش، چشم و قلب مورد سوال قرار می گیرند.(2)
شیطان در مورد چیزهایی شبهه ایجاد می کند که ما در مورد آن تخصص و یا دسترسی نداریم و در اصل مورد ابتلاء ما هم نمی باشد، مثل همین کُرات و فائده مند بودن آن ها، لذا در این زمینه ها باید به کارشناس و متخصص مراجعه کرد و در صورت عدم امکان، توقف کرده و اظهار نظر نکنیم. پس اگر امکان کسب علم وجود داشت باید دنبال کسب علم برویم و گرنه توقف کرده و علم آن را به اهلش واگذار کنیم.
باید توجه داشت که علم ما به حقایق هستی کم است و ما نسبت به خیلی از حقایق بی اطلاعیم. البته اعتقاد به حکمت خداوند، دلیل بر این است که همه آن ها دارای حکمت هستند، اما این که حکمت آن ها چیست، در بیشتر موارد روشن نیست؛ تا عالمان حقیقیِ به هستی ـ که اهل بیت (علیهم السلام) باشند ـ تشریف بیاورند و ما را آگاه کنند.
علم امروز هنوز نتوانسته به کُرات دیگر قدم بگذارد لذا نظر قطعی در مورد آن ها هم نمی تواند بدهد، مثلا در مورد مریخ اظهار می دارند که احتمال وجود حیات در آن هست و نسبت به برخی سیارات به حسب پوسته و شرایط ظاهری که بدست می آید احتمال حیات بعید است. اما همه این ها در حد حدس و گمان است، نه قطعی؛ لذا وقتی ما علم قطعی نسبت به سیارات دیگر نداریم و نتوانسته ایم در آن ها قدم برداریم نمی توانیم در مورد فواید آن ها سخن بگوییم؛ تا ان شاء الله صاحب اصلی عالم تشریف بیاوند و آگاهمان کنند. ولی بدون شک و تردید همه این سیارات دارای فوایدی هستند.
نکته دیگر این که خداوند متعال طبق آیه 30 سوره مبارکه بقره، انسان را جانشین خود در زمین قرار داده است و انسان بعد از هزاران سال هنوز به خیلی از اسرار همین دنیای خاکی پی نبرده و هنوز هم جاهایی هستند که دست انسان به آن ها نرسیده است. بنابر این ما طبق آیه شریفه مکلف در این دنیا هستیم و عدم آگاهی نسبت به سیارات دیگر یا آگاهی، ضرورت خاصی ندارد مگر این که انسان به همه اسرار این عالم دنیا پی ببرد و در صورت عدم اقناع، پا به کرات دیگر بگذارد.
ما باید بدانیم که خیلی از دروازه های علم برای ما بسته است و از 27 باب علم هنوز 25 باب آن برای ما مجهول می باشد. به این روایت توجه کنید:
عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ:‏ الْعِلْمُ سَبْعَةٌ وَ عِشْرُونَ جُزْءاً فَجَمِيعُ مَا جَاءَتْ بِهِ الرُّسُلُ جُزْءَانِ فَلَمْ يَعْرِفِ النَّاسُ حَتَّى الْيَوْمِ غَيْرَ الْجُزْءَيْنِ فَإِذَا قَامَ الْقَائِمُ أَخْرَجَ الْخَمْسَةَ وَ الْعِشْرِينَ جُزْءاً. فَبَثَّهَا فِي النَّاسِ وَ ضَمَّ إِلَيْهَا الْجُزْءَيْنِ حَتَّى يَبُثَّهَا سَبْعَةً وَ عِشْرِينَ جُزْءا؛ امام صادق (علیه السلام) فرمودند: علم و دانش، بيست و هفت حرف است و همه آن چه پيامبران آورده اند، تنها دو حرف آن است و مردم تاكنون جز با آن دو حرف، آشنايی ندارند و هنگامی كه قائم ما قيام كند، بيست و پنج حرف ديگر را بيرون آورده، آن را ميان مردم نشر و گسترش می دهد.(3)

______________
(1) نهج البلاغه، صبحی صالح، ص 501.
(2) اسراء/ 36.
(3) قطب الدين راوندى، سعيد بن هبة الله، الخرائج و الجرائح، ج 2، ص 841، مؤسسه امام مهدى (عجل الله تعالى فرجه الشريف) - قم، چاپ: اول، 1409 ق.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=55318&p=819880&viewfull=1#post81...