نزول روح

موضوع: 

منظور از کلمه روح در آیه «تنزل الملائکه و الروح» چیست؟

در آیه 4 سوره مبارکه قدر به نزول فرشتگان همراه با «روح» اشاره شده است که برای تقدیر امور عالم، در شب قدر، بر انسان کامل نازل می شوند.
در اين كه منظور از روح چيست، چند نظریه مطرح شده:
1. بعضى گفته‏ اند: منظور «جبرئيل امين» است كه «روح الامين» نيز ناميده مى‏ شود: «نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمينُ»؛ روح الامين آن را نازل كرده است.(1) «قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِنْ رَبِّكَ بِالْحَقِّ لِيُثَبِّتَ الَّذينَ آمَنُوا وَ هُدىً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمينَ»؛ بگو، روح القدس آن را از جانب پروردگارت بحقّ نازل كرده، تا افراد با ايمان را ثابت‏ قدم گرداند و هدايت و بشارتى است براى عموم مسلمانان.(2)
2. برخی نیز آن را به معنى «وحى» دانسته اند: «و كَذلِكَ أَوْحَيْنا إِلَيْكَ رُوحاً مِنْ أَمْرِنا»؛ همان گونه كه بر پيامبران پيشین وحى فرستاديم، بر تو نيز به فرمان خود وحى فرستادیم.(3)
بنا بر اين معنا، مفهوم آیه چنین می شود: فرشتگان همراه با وحى الهى، در زمينه تعيين مقدرات، در شب قدر نازل مى ‏شوند.
3. برخی دیگر نیز آن را به «مخلوق بزرگی که برتر از فرشتگان است» تفسیر کرده اند؛ شاهد این گروه، حديثى است که از امام صادق (علیه السلام) نقل شده كه شخصى از ایشان سؤال كرد: آيا روح همان جبرئيل است؟ و ایشان پاسخ دادند: «جبرئيل من الملائكة، و الروح اعظم من الملائكة، أليس انّ اللَّه عز و جل يقول: تنزل الملائكة و الروح» ؛ جبرئيل از فرشتگان است؛ اما روح، برتر از فرشتگان است، مگر خداوند عزّ و جلّ نمى‏ فرمايد: ملائكه و روح نازل مى‏ شوند [یعنی «روح»، را جدای از فرشتگان نام برده]. استاد مکارم شیرازی نظر سوم را صحیح تر دانسته است.(4)

ــــــــــــــــــ
(1) شعراء/ 193.
(2) نحل/ 102.
(3) شوری/ 52.
(4) تفسير نمونه، ج ‏27، ص 184.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=46180