چه کاری انجام دهیم تا امام زمان را ببینیم؟

image: 

چه کاری انجام دهیم تا امام زمان را ببینیم؟

برای اینكه بتوانیم به ملاقات آقا امام زمان(عج) مشرف بشویم، چه برنامه هایی را لازم است انجام دهیم؟ مانند چله نشینی و زیارت برخی اماكن خاص و ....؟

از مرحوم آیت الله آقا شیخ محمد تقی بهلول رحمة الله علیه؛ پرسیدند: كه چه وقت می‌شود به حضور آقا امام زمان، ارواحنا فداه، مشرّف شد؟

فرمودند: با تقوا باشید؛ وقتی كه بین شما و حضرت صاحب الامر عجل اللله تعالی فرجه الشریف؛ سنخیّت باشد.

سپس فرمودند: دیدن امام زمان، روحی‌فداه، مهم نیست، مهم این است كه او ما را ببیند. خیلی‌ها هم علی علیه‌السلام را دیدند اما دشمن او شدند. اگر كاری كردیم كه نظر آنها را جلب كنیم، آن ارزش دارد.

یكی از نكاتی كه توجه بدان در این رابطه مهم می باشد این است كه:

مقصود ما از دیدار امام زمان(عج) چیست؟
اگر مقصود ما از دیدار امام زمان، علیه‏ السلام، فقط دیدن چهره او باشد، بدون اینكه از معنویات حضور شریفش بهره ‏اى برگیریم و با مدد تعالیم او به مقام قرب و اطاعت ‏خدا نزدیكتر شویم، این خود یك خسارت بزرگ است.

و اگر مقصود ما آشناتر شدن دلمان با نور محبت و ولایت او و شدت یافتن عزیمت و تلاشمان براى اطاعت و فرمانپذیرى از خداست، این خود بدون دیدار آن حضرت نیز حاصل مى ‏آید.

آنچه در دوران غیبت، اصل اساسى و وظیفه شیعیان به شمار مى‏ رود، انتظار صادقانه و كسب آمادگی هاى لازم براى یارى رساندن به امام زمان، علیه‏ السلام، و همراهى با او در احیاى ارزشهاى اسلام و قرآن است.

كسى كه با نقش امام زمان علیه ‏اسلام، در شریعت آشناست و فرمایش ها و دستورات آن بزرگوار را مى ‏شناسد و به آنها عمل مى ‏كند، بدون تردید مورد عنایت آن مولاى موعود است و چه بسا در فرصتى پیش‏ بینى نشده توفیق دیدن و شناختن او را نیز پیدا كند.

اما كسى كه بدون توجه به حقوق امام زمان، علیه‏ السلام، و بدون رعایت تكلیف خود نسبت‏ به او، همواره فقط در جستجوى دیدن امام زمان علیه ‏السلام، است، اگرچه آن حضرت را ببیند، از این جستجو و دیدار بهره ‏اى بایسته نخواهد برد.

عارفان واصل در این باره گوشزد می‌نمایند که: از شرفیابی خدمت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مهمتر این است که کاری کنیم تا آقا خودشان به دیدار ما بیایند. و این نیز امری ممکن است به شرط مواظبت بر انجام واجبات و ترک محرمات، انجام مستحبات بخصوص تداوم بر نماز شب و نوافل، ذکر پروردگار، صلوات بر معصومین (علیهم السلام) انفاق و صدقه، انجام کارهای نیک، محافظت بر انجام نماز در اول وقت.

به هرحال شرط اساسی برای شرفیاب شدن به خدمت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) پاک بودن قلب است که با ترک محرمات و انجام واجبات و توجه و مواظبت به اینکه آقا حاضر و ناظر ما است امکان پذیر است.

تنها راه برای نزدیک شدن به امام عصر(علیه السلام) - و احتمال دیدار ایشان - حرکت در مسیر رضایت اوست. و رضایت آن بزرگوار فقط در سایه عمل به دین و انجام وظایف و دستورات آن ممکن پذیر می باشد.

آیا کسی که به خاطر هواپرستی و پیروی از شیطان، نسبت به تکالیف الهی و اوامر و نواهی او سهل انگار باشد و غضب خدا را برای خدا بخرد می تواند رضایت امام زمان(علیه السلام) را کسب کندو موفق به دیدار او شود؟

خداوند می فرماید: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا ؛ به درستی که کسانی که ایمان بیاورند و عمل صالح انجام دهند(خدای) رحمن دوستی و محبت برای (بین) آنان قرار می دهد.(۱)
طبق این آیه شریفه شرط ایجاد محبت و ارتباط، ایمان همراه با عمل صالح است.

نكته مهم دیگری كه باید بدان توجه داشته باشیم این است كه:

خوب است بدانیم که امام زمان(عج) شدیداً به شیعیان خود عشق مى‏ ورزد؛ بلکه علاقه آن حضرت به شیعیان و دوستانشان خیلى بیشتر از علاقه‏ اى است که ما نسبت به آن حضرت داریم. ایشان همواره براى شیعیان خود دعا مى ‏کنند. از آن حضرت نقل شده است: «اِنّا غَیرُ مُهَمِلینَ لِمُراعاتِکُمْ وَلاناسینَ ِذِکْرِکُمْ» (۲) ما هرگز در رعایت احوال شما کوتاهى نمى کنیم و شما را از یاد نمى ‏بریم».

در پایان مناسب است به یكی از فرمایشات آیت الله بهجت(رحمة الله) اشاره كنم كه فرمودند:
لازم نیست که انسان در پی این باشد که به خدمت حضرت ولیّ‌عصر(عج) تشرّف حاصل کند. بلکه شاید خواندن دو رکعت نماز و سپس توسل به ائمه(ع) بهتر از تشرّف باشد، زیرا هرجا که باشیم آن حضرت می‌بینند و می‌شنوند. ضمناً عبادت در زمان غیبت افضل از عبادت در زمان حضور است و زیارت هر کدام از ائمه اطهار(ع) مانند زیارت خود حضرت حجّت(عج) است.(۳)

پی نوشت ها:
(۱). سوره مریم،آیه ۹۶.
(۲). بحارالانوار: ج ۵۳، ص ۱۷۴.
(۳). مجله اشراق اندیشه،ش۲۱،ص۲۷.

موضوع: