همسر وفرزندان امام زمان علیه السلام

image: 

پرسش:

آیا امام زمان(عج) همسر و فرزند دارند؟

 

پاسخ:

در مورد زن و فرزند امام مهدی(علیه السلام) سه احتمال وجود دارد:

۱) حضرت ازدواج نکرده است. لازمه این احتمال آن است که امام(علیه السلام) یکی از سنتهای مهم اسلامی را ترک کرده باشد، که با شأن امام سازگار نیست. امّا از سوی دیگر چون غیبت از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به ناچار امام برای حفظ مصلحت بالاتر، از مصلحت پایینتر چشم پوشی می‌گردد. 

هرچند می‌توان گفت امام پس از ظهور و استقرار دولت حق اقدام به ازدواج کرده و به این سنت عمل خواهند نمود.

۲) حضرت ازدواج نموده امّا به سبب غیبت فرزندی ندارند. 

۳) حضرت زن و فرزند دارد. با پذیرش این فرض، این سؤالات مطرح است: آیا آنان نیز عمری طولانی دارند؟ فرزندان حضرت نیز فرزندانی دارند؟ اگر دارند، این همه اولاد، در پی اصل و نسب خویش می‌افتند و همین کنجکاوی، مسئله را به جایی می‌رساند که با فلسفه غیبت منافات دارد.

با توجه به مطالب مذکور، نمی‌توان یکی از این سه احتمال را قاطعانه پذیرفت و این به مقتضای خرد ورزی است که در جایی که دلیل کافی برای اثبات یا انکار چیزی وجود ندارد، از ابراز حکم قطعی خودداری گردد.

از روایات نیز مطلب مسلمی به دست نمی‌آید. ظاهر بعضی روایات وجود اهل و عیال را برای حضرت اثبات می‌کند و روایات دیگری نیز خلاف مطلب را اثبات می‌کنند. برخی روایات دلیل بر وجود فرزند برای حضرت مهدی هستند. در حدیثی دیگر چنین آمده است که هر امامی باید فرزند داشته باشد به جز حضرت مهدی كه فرزند ندارد، ولی علما و بزرگان شیعه مانند مرحوم محدث نوری و شیخ طوسی و میر محمد میر لوحی معاصر علامه مجلسی این تنافی را رفع كردند، بدین بیان كه امام زمان مانند سایر ائمه پسری که امام شود ندارد، نه آنكه اصلا پسر نداشته باشد.

منابع جهت مطالعه بیشتر:

سیمای آفتاب، دكتر حبیب الله مظاهری.

تجسم امید و نجات، عزیز الله حیدری.

سیمای مصلح جهان، مراد فیضی.

ارتباط معنوی با حضرت مهدی«عج »، حسین گنجی.

 

موضوع: