سرانجام بندگی

image: 
 در آینده چه چیزهایی نصیبم خواهد شد؟

من ۱۶ سال دارم. اگر از الان بندگی مطلق خداوند را انجام دهم و همه ی کارهایم برای او باشد و گناه را به صورت کامل ترک کنم، در آینده چه چیزهایی نصیبم خواهد شد؟

تمام هدف از خلقت،‌ رسیدن به والاترین سعادت و مقام خلیفه اللهی است و این به دست نمی آید، مگر با عبودیت و بندگی مطلق خداوند. امام حسن مجتبی (علیه السلام) فرموده اند: «مَن عَبدَ اللّهَ عَبّدَ اللّهُ لَهُ كُلَّ شَيءٍ؛ هر كه خدا را بندگى كند خداوند همه اشياء را بنده او گرداند.» (۱) همچنین از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که فرمودند: «العُبودِيَّةُ جَوهَرَةٌ كُنهُها الرُّبوبيّةُ...؛ عبوديّت گوهرى است كه باطن آن ربوبيّت است...» (۲)

مفهوم حدیث این است که انسان با بندگی تلاش می کند که خودش را شبیه معبود ساخته و مثل آینه پرتویی از صفات او را در خود منعکس کند. همانطور که خداوند متعال در حدیث قدسی فرمود: «عَبدي أطِعني أجعَلكَ مِثلي؛ أنَا حَيٌّ لا أموتُ، أجعَلُكَ حَيّا لا تَموتُ؛ أنَا غَنِيٌّ لا أفتَقِرُ، أجعَلُكَ غَنِيّا لا تَفتَقِرُ؛ أنَا مَهما أشَأ يَكُن، أجعَلُكَ مَهما تَشَأ يَكُن؛ بنده من! از من فرمان ببر تا تو را همانند خويش گردانم. من زنده ی ناميرايم، تو را نيز زنده ی ناميرا مى گردانم؛ من توانگرى هستم كه هرگز نيازمند نمى شوم، تو را نيز توانگرى مى گردانم كه هرگز نيازمند نشوى؛ من هر چه بخواهم همان مى شود، تو را نيز چنان قرار مى دهم كه آنچه بخواهى همان شود» (۳)

اگر واقعا تسلیم خداوند بوده و بندگی مطلق داشته باشید به این مقام خواهید رسید که بالاترین مقامی است که برای انسان متصور است و فراتر از آن ممکن نیست.

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۳، ص ۵۲۷
۲. همان، ج ۷، ص ۱۳
۳. همان، ج ۹، ص ۲۰۸

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: