آیا درست است که دو سوم مردم قبل از ظهور کشته می شوند؟

image: 

آیا درست است که دو سوم مردم قبل از ظهور کشته می شوند؟

این مطلب در روایاتی از منابع شیعه و سنی آمده است. از جمله مطالبی که در روایت شیعه آمده است، به دو نمونه ذیل اشاره می کنیم:

امام علی علیه السلام فرمودند: «لا یخرج المهدی حتی یقتل ثلث ویموت ثلث و یبقی ثلث؛ حضرت مهدی قیام نمی کند، مگر زمانی که یک سوم مردم کشته شوند و یک سوم دیگر بمیرند و یک سوم باقی بمانند.» (التشريف بالمنن في التعريف بالفتن، ص: ۱۲۸)

امام علی علیه السلام فرمودند: «بین یدی المهدی موت احمر و موت ابیض و جراد فی غیر حینه کالو انی الدم فاما الموت الاحمر فالسیف و اما الابیض فالطاعون؛ نزدیک ظهور حضرت مهدی مرگ سرخ و مرگ سفید و ملخ درغیر زمانش می باشد که مانند رنگ خون است و اما مرگ سرخ مرگ با شمشیر است و مرگ سفید طاعون است.» (الغيبة (للطوسي)/ كتاب الغيبة للحجة،  ص: ۴۳۸)

درباره این نکات باید به چند مطلب توجه کرد:

اولا: عده ای این روایات را ضعیف خوانده اند و به آن اعتناء نکرده اند و آنچه مسلم است اینکه از علائم قطعی ظهور نیست. و حتی در صورت صحت روایت، احتمال بدا در آن وجود دارد که چنین اتفاقی رخ ندهد.

ثانیا: ظاهرا این روایات ناظر به کل جمعیت جهان نیست. بلکه با توجه به منطقه خاصی بیان شده است که عمده جمعیت بعضی از مناطق کشته می شوند. کما اینکه در منابع اهل سنت، این مناطق به مورد اشاره قرار گرفته است.  (در روايتي كه در صحيح مسلم جلد ۴ ص۲۲۱۹ ح۲۸۹۴ آمده است بيان مي‌دارد: جنگي در كنار فرات به وقوع مي‌پيوندد كه اکثر مردم در آن كشته مي‌شوند در حديث ديگري كه در صحيح مسلم ج۲ ص۷۰۱ ح۱۵۷ آمده در مورد آخر الزمان مي‌گويد(حتي تعود ارض العرب مروجا و أنهارا) كه به شايع شدن قتل عام در سرزمين‌هاي عرب اشاره مي‌كند، در صحيح مسلم ج۴ ص۲۲۲۱ ح۲۸۹۷ به جنگي در قسطنطنيه اشاره می کند كه يك سوم مردم در آن كشته مي‌شوند.)

ثالثا: وقوع چنین کشتار گسترده ای با توجه به جنگ افزارهای امروزی کاملا قابل درک است. و اگر در بعضی روایات به بیماری و امراض در کنار کشته های جنگ اشاره شده است، باید توجه کنیم که همین بخش نیز تحت تاثیر جنگ ها رخ می دهد. و طبیعی است که جنگ ها با نابود کردن زیر ساخت ها و نظام ها، حجم زیادی از مرگ و میر را به ارمغان آورند. کما اینکه در جنگ جهانی، در مناطقی از جمله ایران به خاطر مظالم جنگ طلبان، قحطی رخ داده و در اثر آن مردم بسیاری مردند. و  امروزه نیز قحطی های بعضی مناطق آفریقایی نیز تحت تاثیر جنگ هاست که مانع کشاورزی یا سبب آتش زدن محصولات می شوند کما اینکه نابود کردن زیر ساخت ها و نظام های حاکم و تضعیف بهداشت، به بیماری های مسری و فراگیر دامن زده می شود و  جنگ به شکل غیر مستقیم نیز عامل مرگ و میر می شود.

رابعا: این کشتار ربطی به امام زمان (عج) و یاران ایشان ندارد. بلکه جزئی از گستردگی ظلم قبل از ظهور ایشان است. که نیاز مردم به عدل را در وجود آنها روشن تر می کند و مردم مشتاق امامی الهی می شوند و حاضر می شوند از او تبعیت کنند.

خامسا: شاید تقدیر الهی این باشد که قبل از ظهور، ظالمان به دست یکدیگر کشته شوند تا مسیر برپایی عدل جهانی هموارتر شود. چون عدل الهی در زمین باید با عوامل انسانی برپا شود. هر چند امدادهای الهی نیز وجود خواهد داشت.

موضوع: