قرآن و آینده ملت ها

موضوع: 
قرآن در مورد آینده مسلمانان و سایر ملت ها چه می گوید؟

قرآن به اقوام مختلفی اشاره و سرانجام برخی از آنان را نیز بیان فرموده تا درس عبرتی باشد برای سایر اقوام که اگر آن ها نیز راه و رسم آنان را در پیش گیرند، سرانجامی مشابه خواهند داشت.
قرآن کریم معیارهای کلی می دهد و محدود به قوم و گروه خاصی نیست؛ لذا باید به دنبال آن معیارها بود.
اما در باره این که آینده از چه کسانی است باید گفت قرآن کریم آینده را از آنِ صالحان، مؤمنان و مسلمانان می داند.
در آیات ذیل به این گروه ها اشاره شده است:
صالحان، وارثان زمین:
«وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُها عِبادِيَ الصَّالِحُونَ * إِنَّ في‏ هذا لَبَلاغاً لِقَوْمٍ عابِدينَ»
در زبور، بعد از ذكر (تورات) نوشتيم: «بندگان شايسته‏ ام وارث (حكومت) زمين خواهند شد»؛ در اين، ابلاغ روشنى است براى جمعيّت عبادت ‏كنندگان‏.(1)
مؤمنان، حتی وارثان بهشت:
«قَدْ أَفْلَحَ اَلْمُؤْمِنُونَ * اَلَّذِينَ هُمْ فِي صَلاٰتِهِمْ خٰاشِعُونَ * وَ اَلَّذِينَ هُمْ عَنِ اَللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ... أُولٰئِكَ هُمُ اَلْوٰارِثُونَ * اَلَّذِينَ يَرِثُونَ اَلْفِرْدَوْسَ هُمْ فِيهٰا خٰالِدُونَ»
مؤمنان رستگار شدند؛ آنها که در نمازشان خشوع دارند؛ و آنها که از لغو و بیهودگی روی‌ گردانند؛ و آنها که زکات را انجام می ‌دهند؛ و آنها که دامان خود را (از آلوده‌شدن به بی ‌عفتی) حفظ می ‌کنند؛ تنها آمیزش جنسی با همسران و کنیزانشان دارند، که در بهره ‌گیری از آنان ملامت نمی ‌شوند؛ و کسانی که غیر از این طریق را طلب کنند، تجاوزگرند! و آنها که امانتها و عهد خود را رعایت می ‌کنند؛ و آنها که بر نمازهایشان مواظبت می‌ نمایند؛ (آری،) آنها وارثانند! (وارثانی) که بهشت برین را ارث می ‌برند، و جاودانه در آن خواهند ماند.(2)
اسلام، دین جهانی:
«هُوَ اَلَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدىٰ وَ دِينِ اَلْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى اَلدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ اَلْمُشْرِكُونَ»
او کسی است که رسول خود را با هدایت و دین حق فرستاد، تا او را بر همه ادیان غالب سازد، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند.(3)

______________
(1) انبیاء: 21/ 105 و 106.
(2) مؤمنون: 23/ 1 تا 11.
(3) صف: 61/ 9.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=59827&p=882184&viewfull=1#post88...