بهشت، بی حساب

موضوع: 

چرا برخی از انسانها بی حساب وارد بهشت می شوند؟

در کتاب اخلاق در قرآن می خوانیم: تعبير «بى حساب» نشان مى‏ دهد كه خداوند، آن قدر به آن ها پاداش مى‏ دهد كه جز او، كسى قادر به حسابش نيست. به همين جهت در حديثى از رسول خدا (صلى الله عليه و آله) مى‏ خوانيم: «هنگامى كه نامه‏ هاى اعمال گشوده مى‏ شود و ترازوهاى اعمال نصب مى ‏شود، براى كسانى كه گرفتار بلاهاى سختى شدند و صبر كردند، نه ترازويى نصب مى‏ شود و نه نامه عملى گشوده خواهد شد (بلكه بى حساب به آنها پاداش مى ‏دهند)(1)؛ سپس پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله) آيه فوق را تلاوت نمود: «انَّمَا يُوَفَّى الصَّابِرُونَ اجْرَهُم بِغَيرِ حِسابٍ».
تعبير به «غير حساب» در آيات متعددى آمده است كه اغلب مربوط به روزى‏ هاى فراوان دنيوى است كه خداوند به بعضى از انسان‏ها مى ‏دهد؛ تنها در اين مورد و در آيه 40 سوره مؤمن، از پاداش‏ ها و روزى‏ هاى قيامت سخن به ميان آمده. به يقين جايى كه پاداش يا روزى‏ بدون‏ حساب‏ داده شود، تناسبى با كميّت و كيفيّت اعمال نخواهد داشت، بلكه متناسب با لطف پروردگار است و در نتيجه بسيار مهم و والا خواهد بود.(2)
حاصل اینکه:
اولا: حساب رسی و حساب کشی وجود دارد و این اصل پابرجاست.
ثانیا: ورود به بهشت بدون حساب و کتاب مخصوص افرادی خاص است با شرایط خاص.
ثالثا: کسی نمی تواند دست خدا را ببندد و مانع از لطف و کرم نسبت به انسان ها شود لذا هر که را بخواهد می تواند بدون حساب و کتاب به بهشت ببرد چون اختیار این کار را دارد.
رابعا: این کار به مشیت و خواست خدا وابسته است لذا تعبیر به « من یشاء» در ایات مربوطه برای همین معناست.

______________
(1) اين حديث را مرحوم طبرسى در« مجمع البيان» و قرطبى در تفسير خود و برسوى در«روح البيان» با تفاوت‏ هاى مختصرى در ذيل آيه مورد بحث نقل كرده‏ اند.
(2) اخلاق در قرآن، ج‏ 2، ص 456.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=59403&p=876358&viewfull=1#post87...