تاریخی

تاریخی

آیا بر اساس روایت های خاخام های یهودی در تورات، حضرت یعقوب دختری بنام «دینه» داشته که مورد غضب یعقوب قرار گرفت؟ در ضمن این که گفته می شود تورات تحریف شده است، چگونه این تحریف رخ داده است؟

موضوع: 

خلفای راشدین چه کسانی هستند؟ خلفای اموی، عباسی، فاطمی و عثمانی را نام ببرید؟

خلافت اسلامی عنوانی است که بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) از طرف اهل سنت به جانشینان حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) اطلاق شد. آنان چهار خلیفه اول یعنی ابوبکر، عمر، عثمان و حضرت علی (علیه السلام) را خلفای راشدین نامیدند.(1)
«مستوفی» خلفای راشدین را پنج نفر دانسته و امام حسن مجتبی(علیه السلام) را نیز به آن ها افزوده است.(2)
اما شیعه این تقسیم بندی ها را قبول ندارد و تنها دوازده امام(علیهم السلام) را خلفای راشدین می داند.(3)

موضوع: 

آیا درست است که بین حضرت آدم(علیه السلام) تا حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) هشتاد نسل وجود دارد؟

موضوع: 

آیا حضرت خدیجه(سلام الله علیها) قبل از ازدواج با حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)، ازدواجی داشته اند؟

يكی از موضوعات اختلافی در تاريخ اسلام و در رابطه با زندگانی حضرت خديجه(سلام الله عليها) اين است كه آيا حضرت خديجه(سلام الله عليها) قبل از ازدواج با رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ازدواج كرده بود يا خير؟

موضوع: 

عمالقه چه کسانی بودند؟

موضوع: 

دلیل نامگذاری درب های ورودی حرم سیدالشهدا (علیه السلام) چه بود؟

حرم امام حسین (علیه السلام ) از دیرباز چند درب دارد که عبارتند از:
باب القبله: علت این نام گذاری آن است که به سوی قبله باز می شود
باب الزینبیه: علت این نام گذاری آن است که به سوی تل زینبیه باز می شود
باب السدره: علت این نام گذاری آن است که به سمت خیابان سدره المنتهی باز می شود
باب قاضی الحاجات: که در جنوب شرقی حرم مطهر قرار دارد.
باب الصافی که به سوی بین الحرمین باز می شود.(1)

موضوع: 

نحوه مرگ معاویه ملعون را بفرمایید. در ضمن چرا به محض شنیدن نام معاویه، ذهن ما به سمت «معاویة بن ابی سفیان» می رود، با اینکه در تاریخ چندین شخصیت به نام معاویه داریم؟

هر چند در مورد روز مرگ معاویه و به درک واصل شدن این دشمن خدا و دین و اهل بیت(علیهم السلام) اختلافاتی وجود دارد، ولی در این که مرگش در اثر بیماری بوده است، اتفاق نظر وجود دارد.(1)

موضوع: 

چگونه امام رضا (علیه السلام) پیکر امام کاظم(علیه السلام) را دفن کرد در حالیکه بدن مطهر ایشان در روی پل بغداد بود و اگر امام رضا(علیه السلام) می آمد همه می دیدند و گزارش می کردند؟ آیا بدن مطهر ایشان را با همان غل و زنجیر دفن کردند؟

موضوع: 

اولین پیامبر بنی اسرائیل چه کسی بود؟ فرق بین پیامبران از بنی اسرائیل و پیامبران بر بنی اسرائیل چیست؟آیا حضرت یعقوب هم از انبیاء بنی اسرائیل بودند؟ بعد از حضرت یوسف تا حضرت موسی، چه پیامبرانی مبعوث شده بودند؟

موضوع: 

جابر بن یزید جعفی که بود؟

"جابر بن یزید بن حارث جُعْفی" از تابعان و مشاهیر فقها، محدثان و مفسران شیعه و از اصحاب برجسته امام باقر (علیه السلام) و امام صادق ( علیه السلام) است. "جابر" بنا بر گزارش منابع، دارای مقام و منزلت والایی بوده و دارای کتاب‌هایی است. وی در جایگاه راوی احادیث از جانب شیعیان و اهل سنت مورد مدح و طعن قرار گرفته است. وفات او را سال 128 قمری گفته‌اند.

موضوع: