تاریخی

تاریخی

 

برخی از فضائل حضرت زینب (س)

۱. صبر: شهید مطهری در این رابطه می‌نویسد: در حماسه حسینی آن کسی که بیش از همه درس تحمل و بردباری را آموخت و بیش از همه این پرتو حسینی بر روح مقدس او تابید خواهر بزرگوارش زینب (س) بود.[۱] و در ناسخ التواریخ آمده است: محققاً از آغاز خلقت تاکنون از هیچ زنی از زن‌های انبیاء و اولیاء با این حلم و بردباری پدید نیامده است.[۲]

۲. عبادت: زینب کبری(س) در تمام مدت اسارت تهجد و نماز شبش تعطیل نشد.[۳] در کتاب ریاحین الشریعه آمده است: شب‌زنده‌داری زینب(س) در تمام عمرش ترک نشد حتی شب یازدهم محرم.[۴]

موضوع: 

پرسش:
کوه اصحاب کهف در کجاست؟

موضوع: 

پرسش :
آیا این روایت که می گویند بعد از حمله اعراب به ایران عمر میاد پیش حضرت علی(علیه السلام) و با خوشحالی میگه تمام کتابخانه های ایرانی هارو آتش زدیم و حضرت علی(علیه السلام) با عصبانیت بهش میگه ننگ برتو ای عرب جاهل، آیا این روایت موثق هست یا نه؟
آیا واقعا عمر یا خلفا مرتکب این کار شده اند یا نه به قول دوستی می گفت که : آتش زدن خلفا یکی از مزخرفات تاریخیه که ناسیونالیست ها ادعا کردن ، هیچ آثاری از آتش زدن وجود ندارد؟!
لطفا راهنمایی بفرمائید.
پاسخ :

موضوع: 

می خواستم بدونم حضرت محمد (ص) و بقیه امامان (ع) دقیقا چطور با نامحرم برخورد می کردند؟ مثلا نحوه سلام و احوال پرسی شون با نامحرم چطور بود؟ آیا یک سلام خشک و خالی بود یا گرم و صمیمی؟ لطفا با جزییات بفرمایید.

 

در سیره معصومین(علیهم السلام) این گونه نبود که بطور مطلق بین زن و مرد نامحرم هیچ گونه ارتباط کلامی برقرار نباشد.بلکه آنچه مورد توجه و حساسیت خاصی داشت تعیین حریم روابط و رعایت جدی در رعایت این حریم بوده است.
 به سيره معصومين - عليهم السلام - توجه كنيد:

موضوع: 

فلسفه لباس روحانیت چیست و از چه زمانی مرسوم شده است؟

اصل عمامه وعبا - منهای تغییراتی مانند رنگ- از زمان پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ص) رایج بوده است و آن بزرگواران، از لباس عمامه وعبا استفاده می نمودند.
{در روایات نیز به این نوع لباس سفارش شده است. از احادیث موجود در کتب روایی شیعه و سنّی استفاده می‏شود که پوشیدن عمامه و عبا بخشی از سنّت معصومان‏(ع) است؛ از آن جمله:

موضوع: 

آیا حضرت مریم بعد از تولد حضرت عیسی ازدواج کرد؟

موضوع: 

حضرت یحیی(علیه السلام) چگونه به شهادت رسیدند؟

امام سجاد(عليه السلام) از پدر خود نقل مي‌کند که پادشاه بني‌اسرائيل عاشق يکي از محارم خود شد و خواست با او ازدواج کند. حضرت يحيي با اين عمل مخالفت کرد. اين معشوقه به وسوسه مادر خود، سر يحيي را شرط ازدواج خود قرار داد و پادشاه بني‌اسرائيل سر حضرت يحيي را در ظرفي از طلا براي او فرستاد.[۱] 

موضوع: 

با سلام و عرض ادب. دلیل اینکه در حدیثی از امام هادی(ع) زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برابر زیارت کربلا بیان شده چیست ؟ مگر این ایشان چه کرده بودند که لایق همچین مقامی شدند؟

موضوع: 

زینبی دیگر

آیتی از خداست معصومه
لطف بی انتهاست, معصومه

جلوه ای از جمال قرآنی
چهره ای حق نماست, معصومه

عطر باغ محمدی دارد
زاده مصطفی است, معصومه

پرتوی از تلألوء زهرا (س)
گوهری پر بهاست, معصومه

ماه عفت نقاب آل کسا
دختر مرتضاست, معصومه

اختری در مدار شس شموس
یعنی اخت الرضاست, معصومه

زائران, یک در بهشت اینجاست
تربتش با صفاست, معصومه

در توسل به عترت و قرآن
باب حاجات ماست, معصومه

از مدینه, به قصد خطه طوس
رهروی خسته پاست, معصومه

موضوع: 

آیا پیامبر(ص) در هنگام نماز از مهر استفاده می کردند؟

بر اساس ادله ‏ای که از پیامبر(ص) و بزرگان دین به ما رسیده، باید سجده بر خاک و سنگ و شن و ماسه و دیگر چیزهایی که معدنی، خوراکی و پوشاکی نباشد، انجام گیرد.[۱]
شیعه و سنی اتفاق دارند كه رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر زمین سجده می‌كرده است.
از پیامبر(ص) نقل شده است:«فاذا سجدت فمکّن جبهتک من الارض؛[۲] هنگامی که سجده می‏کنی، پیشانیت را بر زمین قرار ده».

موضوع: