سید ابراهیم مجاب

موضوع: 

سید ابراهیم مجاب چه کسی بود؟ لطفا معرفی فرمایید.

سید ابراهیم بن محمد بن موسی الکاظم (علیه السلام)، معروف به «مُجابْ» و «ضَریر کوفی»، فرزند محمد عابد و نوه امام موسی کاظم (علیه السلام) است.
تاریخ ولادت ابراهیم و دوران کودکی او مشخص نیست. برخی منابع، ابراهیم مجاب را فرزند بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) دانسته‌اند.(1)؛ ولی بیشتر نسب‌شناسان این قول را قبول ندارند.(2) سید ابراهیم فرزند سید محمد عابد و سید محمد نیز فرزند امام موسی بن جعفر است. سید ابراهیم در سال ۲۴۷ق به کربلا آمد و در آن‌جا ساکن شد. بنابر نقل تاریخ‌نگاران، وی اولین سید فاطمی است که از کوفه به کربلا هجرت کرد، در حالی که بینایی خود را از دست داده بود.(3)
سید تاج الدین بن زهره درباره سبب نام‌گذاری او به مُجاب گفته است، وی در حرم حضرت سید الشّهداء داخل شد و عرض کرد: «السّلام علیکَ یا اَبا»؛ سلام بر تو‌ ای پدر، و در جواب، صدایی شنیده شد: «و عَلَیْکَ السّلام یا وَلَدی» و بر تو سلام‌ ای فرزندم؛ و از این رو به «مُجاب» -یعنی کسی که او را پاسخ گفته‌اند- شهرت یافت.(4)
وقتی سید ابراهیم درگذشت، او را در یکی از صحن‌های حرم امام حسین دفن کردند، اما بعدها بر اثر توسعه حرم، مرقد سید ابراهیم در رواق غربی حرم قرار گرفت و امروزه زیارتگاه شیعیان است. شخصيت های بزرگی از علمای شيعه در رواق سيد ابراهيم مجاب دفن هستند که عبارتند از:
1. سيد عبدالله بحرانی، صاحب کتاب «الافاضات الحسينيه» و «شرح مختصر النّافع علاّمه حلّي».
2. سيد محسن بن عبدالله بحرانی.
3. عالم و شاعر، سيد محمد زينی حسينی.
4. سيد محمد بن محسن بحرانی، صاحب کتاب «الفصول البهيّه فی بعض اخبار الحجج المرضيه و هداية العباد».
5. سيد محمد مهدی آل طعمه.

___________
(1) حرزالدین، مراقدالمعارف، ج۱، ص۴۲.
(2) امین، اعیان الشیعه، ۱۴۲۱ق، ج۲، ص۲۲۴.
(3) علوی، راهنمای مصور سفر زیارتی، ۱۳۹۱ش، ص۲۸۱.
(4) قمی، منتهی الآمال، ۱۳۷۹ش، ج۳، ص۱۵۶۶.

http://www.askquran.ir/showthread.php?t=59116&p=873257&viewfull=1#post87...