تبدیل حسادت به غبطه

image: 

چطور می توانیم حسادت را تبدیل به غبطه کنیم؟ توجه به این راه کارها به انسان کمک می کند، حسادت را کنار بگذارد: 1. فکر کردن در ضررهایی که حسد بر روح و روان دارد: چون حسود همواره در غم و غصه خواهد بود، زیرا نعمت های الاهی نسبت به دیگران هم همیشگی است و هم بی شمار و او در این آتش نگرانی و افسردگی می سوزد. 2. فکر کردن در مورد ضررهایی که معصومین (علیهم السلام) برای دین و آخرت حسود بیان کرده اند، که برخی از آنها را بیان می کنیم: حسد آفت دین، از بین برنده ایمان، باعث خروج از ولایت و دوستی ذات حق تعالی، دشمنی با کارهای خداوند، موجب عدم قبولی طاعت و توبه و شفاعت، و از بین برنده خوبی ها و منشأ بسیاری از گناهان است.(1) 3. تقویت ایمان نسبت به ذات حق تعالی و صفات و افعال او، و این که او هر دارایی، خوبی و زیبایی روحی و دنیوی و اخروی که به هر فردی داده است، به خاطر رحمت، عدالت، حکمت و امتحان می باشد و بداند که اگر فردی از آنها بی بهره است، بر اساس حکمتهای الهی، مانند امتحان و یا بالابردن درجات روحی و اخروی و... است. 4. بدست آوردن روحیاتی که در ضدیت با منشأ حسد هستند؛ یعنی به جای زشتی باطنی، پاکی و گستردگی درونی داشته باشد. به جای احساس تهی و کوچکی از دارایی دیگران، عزت و کرامت نفس داشته باشد؛ به جای خود خواهی و خود ستایی، خدا خواهی، خداشناسی و فروتنی؛ و به جای دشمنی، دوستی با دیگران را پیشه خود سازد. 5. رفتاری خلاف مقتضای حسادت انجام دهد: به جای نگرانی خوشحالی؛ به جای ترش رویی، خوش رویی و به جای بدگویی، تعریف نماید، به گونه ای این نوع رفتار ها ادامه یابد که مایه دوستی و مهربانی شود. 6. راز و نیاز داشتن با ذات حق تعالی، که هم بی نیاز است و هم بی نیاز کننده؛ راز و نیاز ، بهترین و موثرترین شیوه برای از بین بردن بیماری ها روحی و روانی مثل حسادت می باشد. امام زین العابدین و سید الساجدین (علیه السلام) در راز و نیازش با ذات حق تعالی،عرضه می دارند: خداوندا به تو پناه می برم از طوفانی شدن حرص و شعله ور گردیدن خشم و غالب شدن حسادت.(2) 7. به استعدادهای خود توجه کند. شخص حسود باید توجه کند که هر انسانی استعدادی دارد و خودش نیز دارای ویژگی ها و استعدادهای مثبتی است که شخص محسود فاقد آنهاست و باید خدا را به خاطر آن استعدادها شکر نماید و آنها را تقویت نماید.

_________

(1) برای اطلاع بیشتر، نک: کافی، ج2، ص307؛ وسائل الشیعه، ج15، ص366؛ مستدرک الوسائل، ج12، ص20 و کیمیای سعادت و معراج سعادت، بحث حسادت.

(2) «اللهم انی اعوذ بک من هیجان الحرص و سورة الغضب و غلبة الحسد». صحیفه سجادیه، ص56، کان من دعائه (علیه السلام) فی الاستعاذة من المکاره و سیئی الاخلاق و مذام الافعال.

http://http://www.askquran.ir/showthread.php?t=59065&p=873043&viewfull=1#post873043

موضوع: