هزار رکعت نماز

image: 

پرسش:
آیا حضرت علی(علیه‌السلام) در هر شب هزار رکعت نماز می‌خواندند؟ به نظر شدنی نیست.

پاسخ:
ابتدا باید توجه داشته باشید که آنچه در تاریخ در مورد حضرت علی، امام سجاد و برخی دیگر از ائمه (علیهم السلام) نقل شده، فقط آن نیست که هر شب هزار رکعت نماز می‌خواندند؛ بلکه این تعداد رکعت را در یک شبانه‌روز انجام می‌دادند نه یک شب(۱).
بنابر این می‌توان تصور کرد که در ضمن انجام کارهای دیگر، این نمازهای مستحبی را نیز می‌خوانده‌اند؛ همان گونه که این امر در مورد امام علی (علیه‌السلام) تصریح شده که آن حضرت در حین انجام کار در نخلستان، در زیر هر درخت خرما، از فرصت استفاده می‌کرده و دو رکعت نماز هم بجا می‌آورده است.(۲) و از آنجا که خواندن نماز مستحبی در حال حرکت و انجام کارهای دیگر هم ممکن است و نیاز به رعایت قبله ندارد(۳)، هیچ منافاتی بین انجام دیگر کارها و خواندن این نمازها نیست.
اما اگر فرض را هم بر انجام همه هزار رکعت نماز در یک شب بگذاریم، باز این مطلب از نظر امکان عقلی، مشکلی ندارد و امری کاملا شدنی است. زیرا می‌توان نماز مستحبی را بسیار ساده، بدون خواندن سوره و قنوت به جا آورد و در پایان به یک سلام اکتفا نمود. در این صورت خواندن دو رکعت، برای یک فرد عرب- که در تلفظ کلمات دچار مشکل نیست- کمتر از ۱ دقیقه طول می‌کشد و در مجموع حدود ۸ ساعت وقت برای خواندن ۵۰۰ نماز دو رکعتی (هزار رکعت) لازم است و این امر در شب‌های طولانی یا شبانه روز امری کاملا معقول و شدنی است.

پی نوشت‌ها:
۱. وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، مؤسسه آل البیت علیهم‌السلام قم، ۱۴۰۹ هجری ق،ج ۴، ص ۹۸.
۲. همان، ص ۹۷.
۳. امام خمینی روح الله، توضیح المسایل، انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‌، ۱۴۲۴ ه ق، ج۱، مسئله ۷۸۱ و ذیل آن.
 

موضوع: