عقاید | پرسمان قرآن

عقاید

عقاید ، خداشناسی

نزدیکی زمان ظهور

نظرتان در باره سال 2021 میلادی مصادف با 1400 شمسی و ارتباطی که می شود به نشانه های ظهور داد چیست؟

این که ظهور حضرت چه زمانی است هیچ وقت مشخص نبوده و از این کار هم نهی شده است و علائمی هم که ذکر شده برای تطبیق می تواند به عنوان صرف احتمالات باشد و نه بیشتر. لذا نباید با تطبیق علائمی در جامعه به روایات، زمان مشخصی رو را برای ظهور حضرت بیان کرد.

وسوسه های نفسانی و شیطانی

فرق وسوسه های نفسانی و وسوسه های شیطانی چیست؟

وسوسه در لغت دعوت مخفیانه به کارهای زشت و گناه می باشد. زبیدی در این رابطه می گوید: «الوَسْوَسَةُ: الكَلامُ الخَفِيُّ فِي اخْتِلاطٍ، و يُرْوَى بالشِّينِ»، وسوسه کلام و سخن مخفی در حال اختلاط می باشد و دعوت به بدی می کند.(1)
وسوسه نفسانی همان دعوت نفس به بدی ها و شهوات و اموری است که خدا از آن ها نهی کرده است و نفس انسانی امرکننده و دعوت کننده به بدی هاست و در قرآن از زبان حضرت یوسف می خوانیم: «وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسي‏ إِنَّ النَّفْسَ‏ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّي إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَحيمٌ»(2)

مورد فتنه واقع نشدن

معنی این آیه از سوره ممتحنه «رَبَّنَا لا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِلَّذِینَ کَفَرُوا وَاغْفِرْ لَنَا رَبَّنَا إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ» که به صورت دعایی است، از این که ما برای کافران فتنه نشویم چیست؟

در مورد معنای این آیه چند احتمال از طرف مفسران بیان شده است:
1- این تعبیر ممکن است اشاره به اعمالى باشد که گاهى از افراد بی خبر سر میزند و کارى می کنند که سبب تقویت گمراهان می گردد در حالى که گمان می ‏کنند کار خلافى نکرده‏ اند.

گناهان کوچک و بزرگ

منظور از «كَبائِرَ الْإِثْمِ وَ الْفَواحِش‏» در آیه 32 سوره نجم می تواند انجام واجبات و دوری از محرمات باشد؟ و آیا منظور از «اللَّمَم» می تواند گناهان کوچک مثل مکروهات باشد؟

در مورد این آیه در تفسیر نمونه(1) آمده: "كبائر" جمع كبيره و "اثم" در اصل به معنى عملى است كه انسان را از خير و ثواب دور مى ‏كند، لذا معمولا به گناهان اطلاق مى ‏شود.

درهای جهنم و بهشت

آیا جهنم هفت درب ولی بهشت هشت درب دارد؟ اگر درست است آیا دلیل و حکمتی دارد؟ آیا در قرآن اشاره دقیق به درب های بهشت و جهنم شده؟

با ذکر نکاتی پاسخ را عرض می کنم دقت بفرمایید:
1- در آیات متعددی از قرآن کریم آمده است که برای بهشت و جهنم درب هائی وجود دارد از جمله در این دو آیه:
«وَ سِیقَ الَّذِینَ كَفَرُواْ إِلىَ‏ جَهَنَّمَ زُمَرًا حَتىَّ إِذَا جَاءُوهَا فُتِحَتْ أَبْوَابُهَا»؛ و کسانی که کافر شدند گروه گروه به سوی جهنم رانده می شوند وقتی به دوزخ رسیدند درب های آن گشوده می شود.(1)

اعمال خوب یا بهترین اعمال

خداوند در آیه 16 سوره احقاف می فرماید: «أُولَئِكَ الَّذِینَ نَتَقَبَّلُ عَنْهُمْ أَحْسَنَ مَا عَمِلُوا وَنَتَجَاوَزُ عَنْ سَیئَاتِهِمْ فِی أَصْحَابِ الْجَنَّةِ وَعْدَ الصِّدْقِ الَّذِی كَانُوا یوعَدُونَ» آنها کسانی هستند که ما بهترین اعمالشان را قبول می‌کنیم و از گناهانشان می‌گذریم و در میان بهشتیان جای دارند؛ این وعده راستی است که وعده داده می‌شدند.
با این حساب مشخص نیست خداوند همه اعمال خوب را می پذیرد یا فقط بهترین اعمال را؟

دین و آبادی دنیا و آخرت

بنابر منطق قرآن آیا دینداری فقط آخرت انسان را آباد می کند؟

در مورد پرسش شما عرض کنم که نه خیر؛ فواید دین تنها به آخرت بر نمی گردد و می توانیم بدون در نظر گرفتن معاد، فواید دین داری در زندگی دنیوی را بررسی کنیم و تعدادی از آن ها را مورد اشاره قرار دهیم. البته لازم به ذکر است که این فواید در دین حق موجود می باشند و ادیان به میزان حقانیت خود می توانند این فواید را به انسان ها هدیه کنند. همان گونه که میزان بُروز این فواید، به میزان حاکمیت دین، وابسته است.

خنده کم، گریه زیاد؟

بنا بر آيه 82 سوره توبه آيا بايد كم بخنديم و زياد گريه كنيم؟

منظور از کم خندیدن، همان خوشحالی ناپایدار دنیوی است که به سبب ترک جهاد و تخلف خوشحال بودند و منظور از گریه زیاد، گریه در آخرت و عذاب دوزخ است که حرارتی شدیدتر دارد و اعمال آن ها باعث وارد کردن آنان در جهنم گشته است، لذا با در نظر گرفتن اعمالی که کرده اند و کسب نموده اند لازم است که در دنیا کمتر شادمان و خندان باشند و در آخرت بسیار اندوهناک و گریان شوند.

کتاب های ثبت اعمال

انواع كتاب های ثبت اعمال انسان ها طبق آيات قرآن چند تاست؟ منظور از نامه اعمال امت ها چیست؟ چه چیز زندگی اجتماعی امت ها مورد بررسی قرار می گیرد؟

در تفسر نمونه آمده: از آيات قرآن مجيد چنين استفاده می شود كه اعمال انسان در چند كتاب ثبت و ضبط می گردد، تا به هنگام حساب هيچ گو نه عذر و بهانه اى براى كسى باقى نماند.

جزو عمر انسان محسوب نمی شود

در روایت داریم که مدت زمانی که در سفر زیارت آقا ابی عبدالله (علیه السلام) هستیم جزء عمر محسوب نمی شود. در روایت دیگری داریم که مدت زمانی که سر سفره غذا نشسته ایم جز عمر محسوب نمی شود. چگونه می توان بین این دو موضوع که یکی مادی و دیگری معنوی است جمع کرد؟

محتوای تغذیه