عقاید

عقاید ، خداشناسی

مراتب و درجات معنوی

عاقبت کسی که مسلمان زاده است و اعمالش را انجام می دهد و کسی که بعدا مسلمان شده و وظایفش را انجام می دهد و کسی که مسلمان زاده هست ولی واجباتش را رها کرده چه می شود؟

پاسخ:
معيارها و مؤلفه های تقرب انسان به خداوند، از نظر قرآن كريم و روايات اسلامی عبارت است از: ايمان، يقين، تقوا، عمل صالح، ولايت پذيری، اطاعت، عبادت، اخلاص، صداقت، اخلاق حسنه و مانند آن.

ابلیس و تنزل از مقام قرب

ابلیس که ذاتا پلید بود چگونه به مقام قربی رسید که پس از آن سقوط کرد؟

پاسخ:

مبنای تکلیف الهی

میزان تکلیف انسان در برابر خداوند بر چه مبنایی است؟ آیا علم و توانایی بشر است یا سن بشر؟ و آیا در برزخ هم تکامل وجود دارد؟ منظور از تکامل علمی با تکامل عملی چیست؟

پاسخ:
این سوال از دو جهت قابل طرح است، یکی اینکه منظور از تکلیف، دین باشد، یعنی خداوند با چه ملاکی تکلیف مردم در زمان موسی (علیه السلام) را با زمان عیسی (علیه السلام) و سپس با زمان امروز تفاوت قائل شده است؟ و دیگر این که منظورتان توقع خدا از دینداران در یک زمان واحد باشد، که آیا خداوند امروز از همه مسلمانان تکلیف واحدی طلب می کند یا خیر، میزان چیست؟

مسئله اول:

زیارت عاشورا و لعن بر پیروان ظلم

ما در زیارت عاشورا کسانی که به حق حضرت محمد و آل ایشان ظلم کردند و هر کس که از آنها تابعیت کرد را لعن می کنیم، آیا ممکن است به مرحله ای برسیم که خودمان مشمول این لعن بشویم؟ یا منظور از «وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ» افراد خاصی هستند؟

پاسخ:
اول؛
اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) مصداق و مظهر حق و خط کش صراط حق و مستقیم، از صراط باطل و طواغیت زمان هستند و اطاعت آنها پس از اطاعات خدا و در مدار آن اطاعت، بر اهل ایمان واجب گردیده است(1)، زیرا راهیابی به سعادت و کمال حقیقی و جلب رضای حقتعالی جز از گذر پیروی از ایشان میسر نیست.(2)
دوم؛

برخورد معصومین با دگراندیشان

برخورد و رفتار پیامبر(ص) و ائمه(ع) با افرادی که بدون عناد و احتمالا با منطق (منطق خودشان) خدا و دین را رد کردند و در زمان خودشان دگراندیش بیخدا بودند، چگونه بوده است؟

پاسخ:
تاریخ درخشان دین مبین اسلام و بالخصوص تشیع و امامان شیعه، نشان از روشنگری ها و هدایت گری های این بزرگواران در تمام عرصه های هدایت گری می باشد.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمه عصمت و طهارت، با علم الهی خود در طول تاریخ، هر گونه نیاز هدایتی بشر را پاسخ گفته و تا جایی که طواغیت و دشمنان، مانع از نشر عقاید حقه الهیه نشده به جواب گویی منطقی و هدایت پدرانه گمراهان می پرداختند.

قیامت و نماز ناقص

اگر کسی یک قسمت از نماز یا وضویش را با مشکل بخواند، او به جهنم می رود؟

پاسخ:
در دین اسلام نماز از جایگاه ویژه ای برخوردار است، تا جایی که از آن به عنوان ستون دین و معراج مؤمن و... یاد شده است.
از ديدگاه دينی و با نگاه آخرتی معيار قبولی تمامی اعمال انسان مؤمن نماز است.

دین و شریعت حضرت آدم(ع)

از آنجایی که حضرت آدم از پیامبران اولوالعزم هست آيا ایشان داراى دين و شريعت بود؟

پاسخ:
ابتداء باید توجه داشت که حضرت آدم از پیامبران اولوالعزم نیست.
بنا بر نص صریح قرآن و روایات متواتر پیامبران اولو العزم 5 نفرند: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد (علی نبینا و آله و علیهم السلام): «شَرَعَ‏ لَكُمْ مِنَ الدِّينِ ما وَصَّى بِهِ نُوحاً وَ الَّذي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ وَ ما وَصَّيْنا بِهِ إِبْراهيمَ وَ مُوسى‏ وَ عيسى»(1)

معجزات پیامبر(ص)

آيا حضرت محمد (صلی الله عليه وآله) به عنوان معجزه مرده ‏اي را زنده كرده است؟ هم چنین آیا ایشان به غیر از قرآن معجزه دیگری هم داشتند؟

پاسخ:
پیامبر اعظم دارای معجزاتی بوده است که در پیامبران دیگر وجود نداشته است. تعداد معجزات پیامبر را ۴۴۴۰ مورد عنوان کرده اند که بزرگ ترین معجزه آن حضرت، معجزه قرآن مجيد است.
در زیر تعدادی از این معجزات را بیان می داریم:
ـ معجزات نوع اول:
معجزاتى است كه متعلّق است به اجرام سماويّه، مانند شقّ قمر، ردّ شمس، تظليل غمام، نزول باران، نازل شدن مائده و طعام ها و ميوه ها براى آن حضرت از آسمان، و غير ذلک.
ـ معجزات نوع دوم:

ولایت تکوینی ائمه(ع)

ولایت تکوینی ائمه(ع)، اختیاری است یا جبری؟ به عبارت دیگر، بنابر اعتقاد شیعه، آیا ائمه در مورد استفاده از توانایی هایی که به ایشان سپرده شده، دارای اختیارند یا به طور مطلق مجبورند؟

پاسخ:
ولایت تکوینی در اصطلاح، یک کمال روحی و معنوي است که در سایه عمل به قوانین الهی و پیمودن راه بندگی و قرب به خداوند متعال در درون انسان پدید می آید که سرچشمه کارهاي خارق العاده و تصرف در جهان به اذن الهی می گردد.(1)
ولایت تکوینی، مقام قرب به اوصاف ربوبیت و تخلق به اخلاق الهی است که ثمره آن تصرف در عوالم است و لذا ولی خدا دارای مقام اسماء الهی و آیات قرآن می باشد.(2)

یهود و تغییر قبله

عكس‏ العمل يهود پس از فرمان تغيير قبله چه بود؟ آيا این تغییر قبله به نفع مسلمانان بود یا اصلا ضرورت داشت؟

پاسخ:
پس از فرمان تغيير قبله، يک تهاجم فرهنگى از طرف يهوديان شكل گرفت. به اين صورت كه گفتند:
مسلمانان سالهاست كه به طرف بيت‏ المقدس نماز می خوانند، چرا قبله عوض شد، آيا خدا پشيمان شده‏ است؟
آيا اين كار شخص پيامبر اسلام بوده است؟
آيا نمازهايى كه تاكنون خوانده شده، ضايع و باطل است؟
آيا هر روز به سويى نماز خواندن صحيح است؟
اين تهاجم فرهنگى را قرآن چنين بيان می فرمايد:

محتوای تغذیه