عقاید

عقاید ، خداشناسی

خداوند قبل از آفرینش آسمان و زمین

قبل از آفرينش زمين و آسمان خدا كجا بوده است؟

پاسخ:
اکثریّت عرفا و فلاسفه اسلامی بر این اعتقادند که عالم خلقت قدیم زمانی است.
یعنی زمانی نبوده که عالم نبوده باشد. چون از وجود علّت تامّه، وجود معلول آن نیز لازم می آید. یعنی محال است علّت تامّه موجود باشد ولی معلول آن موجود نباشد؛ و الّا لازم می آید که علّت تامّه در همان حال که علّت تامّه است، علّت تامّه نباشد؛ و این اجتماع نقیضین است؛ و اجتماع نقیضین ذاتاً محال است.

هدف آفرینش

اگر خداى متعال بى ‏نياز از همه چيز است پس فلسفه آفرينش چيست؟ چه نيازى داشت كه جهان را آفريد؟

پاسخ:
برای این که درک درستی از فلسفه و هدف خلقت داشته باشیم توجه به چند نكته ضروری است:
هدف فاعل يا هدف فعل:

توهین به مقدسات

آیا از نظر قوانین اسلامی، همه اهانت کنندگان به مقدسات اسلامی را باید کشت؟

یکی از اصول مسلم اخلاقی و انسانی، احترام به هم نوع است. این اصل نقش مهمی را در تحکیم روابط دوستانه میان جوامع بشری ایفا می کند. احترام گزاردن به هم نوع دایره گسترده ای دارد و شاید بتوان گفت تمام آن چه که دیگران به آن تعلق خاطر دارند را شامل می شود و بسته به میزان تعلق خاطر، انتظار احترام متناسبی را هم طالبند. ارزش های مذهبی نمونه ای است که میزان تعلق خاطر به آن در حدی است که اغلب مذهبیون برای حفظش از جان و مال خویش هم دریغ نمی کنند.

چرا اجداد ما شیعه شدند؟

چرا خاندان ما، مکتب شیعه را پذیرفتند؟

خاندان ايرانی ما، قبل از ورود اسلام به ايران دارای رگه های دينی و مذهبی بودند، لذا مذهب و دين در ايران قدمت بسيار طولانی دارد. از وقتى که اسلام در ایران راه پیدا کرد، به همراه آن اسلام شیعى و اسلام سنى در این سرزمین راه یافتند؛ چون که تشیع و تسنن دو شاخه یا دو قرائت و یا دو جمعیت سیاسى ـ مذهبى، درون خانواده اسلام قرار دارند. امروزه همه شاهدیم که در هر جا اسلام پا گذاشته است، کما بیش دو جریان سیاسى ـ مذهبى مذکور حضور دارند.

مَلک مقرّب

مقرب ترين ملائكه در نزد خداوند چه نام دارد؟

پاسخ
آیت الله ناصری می فرمودند جبرائیل یکی از مقرب ترین ملائک الاهی است؛ نام جبرئیل در قرآن سه بار در آیات مدنی آمده است.(1) به وظیفه اصلی جبرئیل، یعنی پیام آوری وحی، در آیه «... نَزَّلَهُ عِلی ' قَلْبِکَ ...»(2) تصریح شده است، هر چند درباره کیفیت انتقال و نزول وحی میان متکلمان اختلاف نظر وجود دارد.(3)

مرگ های دسته جمعی

اقسام اجل را توضیح دهید و بفرمایید که مرگ های دسته جمعی از کدام نوع است؟

پاسخ:
متکلمان و مفسران بر اساس آیه شریفه «هُوَ الَّذي خَلَقَكُمْ مِنْ طينٍ ثُمَّ قَضى‏ أَجَلاً وَ أَجَلٌ مُسَمًّى عِنْدَهُ ثُمَّ أَنْتُمْ تَمْتَرُونَ»؛ اوست كسى كه شما را از گِل آفريد. آن گاه مدّتى را [براى شما عمر] مقرّر داشت. و اَجَل حتمى نزد اوست. با اين همه، [بعضى از] شما [در قدرت او] ترديد مى‏ كنيد(1)، گفته اند که اجل دو نوع است:
1- اجل محتوم که در لوح محفوظ است و تنها خداوند از آن آگاه است.
2- اجل معلق که در لوح محو و اثبات است.

بهشت و آشپزی

یکی از نعمت های بهشتی گوشت های بریان و کباب شده است، پخت این گوشت ها با چه کسی است؟

پاسخ:
مالک و صاحب امر قیامت خداوند است: «وَ الْأَمْرُ يَوْمَئِذٍ لِلَّه» یا «الْمُلْكُ يَوْمَئِذٍ لِلَّه».
امر خداوند نیز "کُن فَیَکون" می باشد، همان طور که در آخر سوره یس می خوانیم: «إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَيْئاً أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُون»؛ زمانی که خداوند چیزی را اراده کند بلا فاصله محقق می شود.(1)

معنای پرستش

پرستش به چه معناست؟

پاسخ:
پرستش که ترجمه عبادت است و در برابر خداوند انجام می گیرد، به معنای اظهار نهایت تذلل در برابر خداوندی است که شانیت عبادت دارد و کمال مطلق است.
راغب در مفردات خود می آورد: «الْعُبُودِيَّةُ: إظهار التّذلّل، و الْعِبَادَةُ أبلغُ منها، لأنها غاية التّذلّل، و لا يستحقّها إلا من له غاية الإفضال، و هو اللّه تعالى، و لهذا قال: أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ»؛ عبودیت اظهار تذلل است و عبادت ابلغ از آن است، یعنی غایت تذلل و به ذلت انداختن خود، و مستحق آن نیست مگر کسی که نهایت فضیلت را دارد و او خداوند متعال است.(1)

خلقت آدم و سؤال ملائکه

هنگامی که خداوند به فرشتگانش فرمود: من قصد پیدایش انسان را به عنوان خلیفه‌ی خویش بر زمین دارم، فرشتگان اعتراض کردند که چرا او را خلق می نمایی؟
فرشتگان چگونه خون را شناخته بودند؟ مگر آن ها در بدنشان خون داشتند؟ چگونه فهمیدند که انسان ها خونریزی می‌کنند؟ چگونه دانستند که انسان ها فساد می‌کنند؟

شیعه بودن

نظرتان نسبت به این مطلب چیست؟
عَنْ أَبِي زَيْدٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ لَيْسَ مِنْ شِيعَتِنَا مَنْ يَكُونُ فِي مِصْرٍ يَكُونُ فِيهِ آلَافٌ وَ يَكُونُ فِي الْمِصْرِ أَوْرَعُ مِنْهُ؛ اگر كسی در شهری كه هزاران نفر در آن زندگی می كنند ادعاي شيعه بودن كند، در حالی كه بين مردم آن شهر كسانی هستند كه تقوايشان بيشتر از اوست، ادعای شيعه بودنش دروغ است.(بحارالأنوار، ج 65، ص 153)

این روایت بیان گر تلاش شیعه برای بهترین بودن در بندگی خداست و ثانیا نقش تقوی مداری را در شیعه بودن می رساند.

محتوای تغذیه