عقاید

عقاید ، خداشناسی

پرسش:

چرا در اعلام عید فطر بین مراجع تقلید اختلاف است؟
اگر ولی فقیه روزی را عید فطر اعلام کرد تکلیف مقلدین سایر مراجع چیست؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

یکی از اصول مهم خداباوری این است که ذات خدا شناخت‌پذیر نیست و عقل به آن راهی ندارد و در اسلام نیز از تفکر درباره آن نهی شده‌ایم. سؤالم درباره چرایی این مطلب است؛ یعنی اینکه منظور از ذات خدا چه چیزی است و چرا ذات خدا شناخت‌ناپذیر است؟ آیا شناخت‌ناپذیری خدا، ناشی از ویژگی خاص او است یا ناشی از محدودیت‌های انسانی یا هر دو؟ 

پاسخ:

موضوع: 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

اگر تقدیر ما در شب قدر مشخص شده دعا کردن بعد از شب قدر چه فایده‌ای دارد؟

 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

موضوع: 

پرسش:

پدیده وحی خالی از عناصر فرهنگی اعراب جاهلیت نیست؛ مثلاً سحر و جن، الفاظ و واژگانی هستند که در ذهن اعراب رسوخ کرده بود و در متن تاریخی آن دوره رایج و مقبول بود و بخشی از سنت فکری اعراب جاهلیت شده بود. استفاده خدا از این واژگان در قرآن را نباید به شکل معرفت بخش تلقی کرد و این‌ها را حقایقی فیزیکی یا متافیزیکی به‌حساب آورد. خدا برای سخن گفتن با اعراب، همان‌طور که به زبان آن‌ها سخن گفت، بر اساس فرهنگ غیرعلمی آن‌ها با آن‌ها سخن گفت.

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

آیا وحی الهی و گفتگوی مستقیم باخدا، منحصر به انبیاء ( علیهم السلام ) است یا ما هم می‌توانیم به این مقام برسیم؟ منظورم دعا و نماز و قرائت قرآن نیست، بلکه گفتگوی شخصی باخدا درباره موضوعات مختلف هست. امامان یا اولیای الهی می‌توانند؟ 

پاسخ:

موضوع: 

 

پرسش:

با توجه به اینکه قرآن انسان‌های اون دوران رو که میگفتن ما از دین و آیین پدران خودمون پیروی می‌کنیم سرزنش و نکوهش میکرده از این کار چرا خودش برای اسلام همچین الفاظی رو بیان کرده که دین پدرانت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و...؟
یا مثلا در آیه ۱۳۳ بقره پسران یعقوب نبی(علیه السلام) به پدرشون گفتن که بعد تو خدای تو و خدای پدرانت ابرهیم و اسماعیل و اسحاق را که خدای یگانه است میپرستیم و ما تسلیم اوییم.! بالاخره پیروی از پیشینیان خوبه یا بد؟

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

با توجه به آغاز بعثت پیامبر(صلی الله علیه و اله) در ۲۷ ماه رجب و نزول اولین آیات قرآن در این روز، چرا خداوند متعال نزول قرآن را در ماه رمضان و شب قدر دانسته است؟

پاسخ:

مفسران و دانشمندان علوم قرآنی در باب جمع بین این دو مسئله، آراء و نظرات متعددی ارائه نموده‌اند(۱) و ما در اینجا به سه دیدگاه مهم اشاره می‌کنیم:

دیدگاه اول:

موضوع: 

پرسش:

در تجربیات نزدیک به مرگ وقتی شخص متوجه اعمالش میشه و میخواد دوباره به دنیا برگرده چرا دوباره بهش همچین فرصتی داده میشه؟ چرا به کافرانی که میمیرن چنین فرصت دوباره‌ای داده نمیشه؟

پاسخ:

موضوع: