عقاید

عقاید ، خداشناسی

آيا خداوند همه چيز را با «کن» آفريد؟ پس کن را با چه آفريد؟ منظور از اين مطلب چيست؟

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

1. این اشکال ناظر به آیاتی با این مضمون است که خداوند برای ایجاد اشیاء کافی است که به آنها «کن» بگوید؛ در این صورت، آنها فورا موجود می شوند. اشکال از این قرار است که اگر برای خلق اشیاء به «کن» نیاز است، برای خلق «کن» به «کن» دیگر نیازمند است و این امر مستلزم تسلسل است.

موضوع: 

آیا پانن تئیسم با اسلام و عرفان اسلامی هم خوانی دارد؟

موضوع: 

آیا معادی که فلاسفه ترسیم کرده اند، با تجسم اعمال و آیات قرآن هم خوانی دارد؟

مقدمه؛ معتقدان به معاد، برای تحقق آن سه نظریه عمده دارند:

موضوع: 

ما از یک طرف جهان را علّی و معلولی توضیح می دهیم و برای هر چیزی یک ساختار از پیش تعیین شده قائل هستیم که تغییر نمی کند، اما از طرف دیگر میبینیم که زندگی ما بر اساس اتفاقات شانسی بالا و پایین می شود. مثلا کسی که در قرعه کشی برنده یک میلیارد می شود، آیا این شانسی نیست؟!

علیّت هرگز تلازمی با اینکه نتیجه از پیش تعیین شده باشد ندارد، علیّت به معنای وابستگی وجودی معلول به علت است(1) بنابراین طبق این اصل، تحقق تمامی پدیده ها در یک چارچوب مشخص و ضابطه مند است که البته در صورت آگاهی از آن علت، میتوان معلول را پیشگویی کرد.(2)

موضوع: 

در روایات آمده تنها پیامبری که امتش را نفرین نکرد، پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بود، آیا کسانی که مشمول نفرین پیامبر و آل یس (علیهم صلوات الله) شدند از امت او نیستند!؟

در پاسخ، نکاتی را تقدیم می کنیم:

موضوع: 

لطفا درباره رابطه دين و سياست و تفاوت و شباهتش توضیح دهید و این که چرا دین و سیاست به هم مرتبطند و نمی شود آنها را از هم جدا کرد؟

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

موضوع: 

برخورد و رفتار پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه(علیهم السلام) با افرادی که بدون عناد و احتمالا با منطق (منطق خودشان) خدا و دین را رد کردند و در زمان خودشان دگراندیش بیخدا بودند، چگونه بوده است؟

تاریخ درخشان دین مبین اسلام و بالخصوص تشیع و امامان شیعه، نشان از روشنگری ها و هدایت گری های این بزرگواران در تمام عرصه های هدایت گری می باشد.

موضوع: 

آیا فیض خداوند به هر شیء (هر چیزی که قابل تصور باشد) باید تعلق گیرد؟ یعنی باید خداوند آن شیء را خلق کند؟ اگر چنین هست، من می توانم موجوداتی را تصور کنم که وجود خارجی ندارند (مثلا لاک پشت پرنده!)، چرا خداوند او را نیافریده تا فیضش به او هم برسد؟

موضوع: 

آیا زنان اکثر اهل دوزخ را تشکیل می دهند؟

در میان روایات گاه به مواردی بر می خوریم که کمیت زنان در دوزخ و یا کیفیت عذاب های ایشان را بیان کرده اند. روایات نامبرده را بسته به بیان کمیت یا کیفیت می توان به دو بخش تقسیم نمود:
1. روایاتی که زنان را اکثر اهل دوزخ معرفی کرده اند.
2. روایاتی که به مشاهدات پیامبر در معراج در باره زنان دوزخی و انواع عذاب آن ها اشاره دارند.

موضوع: 

با توجه به اینکه هنوز قیامت نشده، و فعلا جزا و پاداش در جهنم و بهشت برزخی اتفاق میفتد، آیا الان کسی در بهشت حضور دارد؟

موضوع: