عقاید

عقاید ، خداشناسی

پرسش :

روزهای بدیمن را توزیع دهید با توجه به عدد۱۳ و روز تولد حضرت علی ع روز ۱۳ رجب؟

 

پاسخ :

موضوع: 

پرسش:

 سلام ، اکثر منابع از تولد حضرت علی در غیر از ماه رجب حکایت دارد اسناد روایی ولادت در ماه رجب با متن روایت و ترجمه روایت . با تشکر وسپاس؟

 

پاسخ :

موضوع: 

پرسش:

ماہ رجب چه ماھي است و در آن چه اتفاقي افتادہ که اينقدر مورد توجه معصومين قرار گرفته است؟

 

پاسخ :

در پاسخ به اين پرسش، نکاتي را تقديم مي کنيم:

اولاً بايد بدانيم همه زمانها و ماهها مخلوق خداوند است و بر همان اساس داراي ارزش و فضيلتي اند و بايد از لحظه لحظه زندگي (سال و ماه و روز و ساعت) در مسير طاعت و بندگي خداي متعال بهره جست. بي شک، هر زماني که آدمي در مسير بندگي و جلب رضاي خدا سپري کند ارزشمندترين زمان هاست.(۱)

موضوع: 

پرسش:

امام رضا در تولد امام جواد علیهما‌السلام فرمودند: «این همان مولودی است که در اسلام با برکت‌تر از او زاده نشده است» مراد امام رضا از این سخن چه بوده؟

 

پاسخ:

در خانواده امام رضا (علیه‌السلام) و در محافل شیعه، از حضرت جواد (علیه‌السلام) به عنوان مولودی پرخیر و برکت یاد می‌شد. چنانکه «ابو یحیای صَنعانی» می‌گوید: روزی در محضر امام رضا (علیه‌السلام) بودم، فرزندش ابو جعفر را که خردسال بود، آوردند. امام فرمود: «این مولودی است که برای شیعیان ما، با برکت‌تر از او زاده نشده است».(۱)

موضوع: 

پرسش:
«انقلاب اسلامی ایران حاصل مجاهدت های حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است.» چگونه انقلاب اسلامی می تواند نتیجه مجاهدت های ایشان باشد؟
 

پاسخ:
۱- برای فهم این نکته باید به واکاوی اقدامات حضرت زهرا (سلام الله علیها) بپردازیم و هدف ایشان را از حمایت از ولایت و در نهایت شهادت در این راه بدانیم. پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) انحرافی در امت به وجود آمد که مردم از پیمودن راه صحیح و تبعیت از امام و جانشین بر حق و بلافصل ایشان سرباز زدند.

موضوع: 

پرسش:

معنای تجلی و به طور خاص تجلی خداوند بر چیزی چیست؟

 

پاسخ:

در عرفان اسلامی، مجموعه نظام هستی از مبدأ تا معاد  به‌منزله یک دایره است که این دایره از دونیم قوس نزول و صعود تشکیل‌شده است و بحث تجلی یکی از مباحث مهمی است که در این دو قوس خود را نشان می‌دهد. «تجلی» در لغت به معنای ظاهر و آشکار شدن آمده است.(۱) تجلی در لسان اهل الله از جهت اصطلاحی، با مترادفاتی مانند ظهور، بروز، فیض، تَنَزُّل، تَطَوُّر، تشأن و... در  دو  معنا به کار رفته است:

موضوع: 

پرسش:

آیا زیارت امام رضا علیه السلام در ماه رجب فضیلت خاصی دارد؟ از زیارت ایشان چه پاداش‌ها و ثواب‌هایی نصیب زائر می‌شود؟

 

پاسخ:

علامه مجلسی زیارت امام رضا علیه‌السلام در ماه رجب را مستحب مؤکد می‌داند.[مرآة العقول فی شرح أخبار آل الرسول، ج‌۱۸، ص۳۱۲]

برای زیارت امام رضا(ع) پاداش‌های بزرگی ذکر شده که به برخی از آنها می‌پردازیم.

گرفتن حاجات و بخشش گناهان

موضوع: 

پرسش:

خداوند انسان را کامل نیافرید تا در این دنیا به تعالی و تکامل برسد. حا لا این سوال مطرح میشود چرا خداوند از همان ابتدا انسان را کامل نیافرید؟

 

پاسخ:

موضوع: 

پرسش:

چه دلیلی برای حقانیت دین اسلام وجود دارد؟ از کجا معلوم این دین را خدا فرستاده؟

 

پاسخ:

پاسخ را مي توان از دو زاويه تبيين نمود: يكي از منظر درون ديني و با نگاه به معارف اسلامي، ديگري از منظر برون ديني و بدون نگاه به معارف اسلامي.

الف) منظر درون ديني:

موضوع: 

پرسش:

آیا اسلام از ظهور خودش داعیه جهانی داشته است یا آنگونه که برخی اروپائیان ادعا می کنند که اسلام در ابتدا که ظهور کرد فقط می خواست مردم قریش را هدایت کند و بعدا تصمیم گرفتند که دعوت خود را تعمیم دهند؟

 

پاسخ:

براي پاسخ به پرسش مذکور توجه شما را به اين نکات جلب مي کنيم:

موضوع: