عقاید

عقاید ، خداشناسی

حکمت بلایای طبیعی (مانند سیل) از نظر اسلام چیست؟

موضوع: 

آیا روایات طینت حاکی از جبر است؟

موضوع: 

خداوند جهان را از عدم محض خلق کرده یا از یک نمونه اولیه؟

مقدمه؛ خالقيت خداوند به دو صورت است؛ گاهي خلقت ابداعي است، بطوري كه احداث و ایجاد اشياء مسبوق به مادّه و زمان نباشد.(1) و يا بي سابقه باشد كه ابداع چیزی، به معنای اختراع آن بدون نمونه قبلی است.(2) گاهي نيز خلقت به همراه ماده و زمان يا فقط ماده است كه در صورت اول مواليد و در صورت دوم اختراع خواهد بود. و وقتی ابداع در مورد خداوند استعمال می‌ شود به معنای ایجاد چیزی بدون نیاز به آلت، ماده، زمان و مکان است، و این تنها به خداوند اختصاص دارد.(3)

موضوع: 

اینکه یک متکلم همانند کیرکگور دین را خردستیز بداند و در همون حال متکلم باشد، تناقض آمیز نیست؟ منظور از خردستیز بودن کیرکگور چی هست؟ یعنی هم مومن هست هم معتقد به خردستیزی دین؟!

کیرکگور فیلسوف دانمارکی قرن نوزدهم است که نقش بسزائی در شکل گیری تفکر فلسفی قرن بیستم ایفاء نمود. فلسفه کیرکگور دارای عناصر متنوع و به هم مرتبطی است که فهم یکی از آنها در گرو فهم سایر عناصر است. در ادامه، در پی چند مطلب، دیدگاه او درباره ایمان دینی را توضیح می دهیم:

موضوع: 

فرق کلام جدید و کلام قدیم دقیقا چی هست که می گویند کلام جدید باید خواند تا برای انسان مدرن حرف زد؟ کلام قدیم منقضی شده یا اینکه باید تغییرش داد و مثلا مبتنی بر تفکر مدرن، الهیات جدیدی درست کرد؟ دقیقا منظور از کلام قدیم و جدید چی هست و چه نسبتی با هم دارند و آیا کلام جدید لازم است یا کلام قدیم کافی است؟

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

موضوع: 

حدیث «الخلافه فی امتی ثلاثون سنه ثم ملک بعد ذلک» (خلافت در امت من سی سال خواهد بود و پس از آن سلطنت و پادشاهی است) از کیست؟

موضوع: 

در مورد مفهوم حدیث قتال با مشرکین توضیح دهید و همچنین آیا سند آن معتبر است؟
«من مأمور شده‌ام که با مردم به قتال بپردازم تا زمانی که شهادت دهند: نیست معبودِ بر حقی جز الله و همانا محمد فرستاده الله است و نماز بر پای دارند و زکات بدهند. هرگاه چنین کنند، خون‌ها و مال‌هایشان از من در امان است مگر در مورد حقوقِ اسلام و حساب نهانِ آن‌ها که با خداوند است».

موضوع: 

بالاخره سیل عذاب است یا نعمت؟ فرق دارد برای ما باشد یا برای آمریکا؟

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

موضوع: 

در مورد یک سری از مفاهیم مثل شیطان و فرشته مطالعه می کردم که نوشته بودند این مفاهیم قبلا در تورات نبود بلکه یهودیان که در بابل اسیر شده بودند هنگام آشنایی با عقاید زرتشتیان که در اوستای آنان حرف از اهریمن و شیطان و فرشته و ایزد و ... زده این مفاهیم را بعدا وارد تورات نمودند. هم چنین بعضی داستان ها نظیر طوفان نوح از حماسه های گیل گمش گرفته شده است. می خواستم بدانم چگونه می توان پاسخ این افراد را داد و ثابت کرد که این مفاهیم نه افسانه اند و نه از زرتشتیان و سومریان گرفته شده بلکه وحی هستند؟

در دو بخش، به این پرسش می پردازیم:

موضوع: 

در روایات آمده خداوند حکومت امام عصر (علیه السلام) را تشکیل نمی دهد تا تمام اقشار حکومت کنند و ناکامی خویش را ببینند که وقتی عدالت جهانی برقرار شد نگویند ما هم اگر حکومت داشتیم چنین می کردیم. با این حال آیا عمل ما در تشکیل حکومت موافق با سنت خدا بود یا در تضاد سنت خدا!؟ حکومت خدا بر یک یس و طه بنا شده ولی حکومت جمهوری اسلامی ایران بر مبنای چند یس و طه!؟

برای پاسخ به این سوال باید به دونکته توجه بفرمایید:

موضوع: