مطالب انجمن گفتگوی قرآنی

Subscribe to آخرین آیتم تغذیه مطالب انجمن گفتگوی قرآنی مطالب انجمن گفتگوی قرآنی
کانون گفتگوی قرآنی - ترویج قرآن خوانی و معرفی قرآن به تمامی ادیان
بروزرسانی شده: 25 دقیقه 33 ثانیه قبل

خرما، میوه بهشتی

یکشنبه, 06/16/2019 - 19:07
همانطور که می دانید خرما به دلیل دارا بودن فواید و خواص بسیارش در برنامه های غذایی مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.
مردم دائما به دنبال تغذیه سالم و حفظ ایمنی بدن خود هستند. از این رو سعی دارند تا بهترین تغذیه را داشته باشند تا ضمن سلامتی ، بتوانند د رلحظات زندگی خود سرزنده و شاداب و باانرژی باشند تا هم از زندگی لذت ببرند و نیز انجام تمامی امور خود را بدون بروز هیچگونه بیماری انجام دهند.
باید دانست که تهیه و خرید خرمای مرغوب قطعا نیاز به آگاهی و شناخت کافی از مراکز فروش خرمای مرغوب درجه یک را دارد. بنابراین لازم است تا درجهت اینکه بتوانیم ویتامین ها و موادمعدنی مفید خرما را به بدن برسانیم، بایست آن را در از جای معتبر و مرغوب تهیه نماییم.
ضمن اطلاعات موجود در زمینه فروش و صادرات خرما، مستحضر هستیم که شرکت های بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. اما شرکت های کمی هستند که بر طبق استاندارد های وزارت بهداشت تولیدو فروش خود را انجام می دهند.
پس علاوه بر توجه به نوع خرما و ظاهر آن و همچنین بسته بندی آن، شرکت تولیدی و ضوابط و قواعد بهداشتی رعایت شده در این عرصه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. لازم است به هنگام خرید به تمامی این نکات دقت بسیاری داشته باشیم.
یکی از برترین شرکت های صادرات خرما که با کسب بهترین رتبه ها در صادرات خرما به خارج از کشور و همچنین بازار داخل جایگاه ویژه خود را مختص خود کزده است، شرکت صادرات خرما کریستال می باشد.
از این رو شما می توانید جهت خرید برترین و مرغوب ترین خرماهای درجه یک ، آخرین قیمت خرما را از کارشناسان شرکت کریستال جویا شوید و براحتی و به صورت آنلاین خرید خود را انجام دهید.
با اطمینان می توان گفت که پس از خرید ، رضایت کامل خود و ترغیب جهت خرید دوباره خرمای درجه یک را اعلام می دارید. زیرا علاوه بر ظاهر خوب خرما و همچنین بسته بندی جذاب آن، کیفیت و طعم لذیذ و درجه یک هر یک از انواع خرما، در بین مشتریان از ملاک های اصلی آنها در خرید خرما می باشد.
با خرید خرمای درجه یک، بهترین ویتامین ها و موادمعدنی خرما را دریافت کرده و سلامت بدن تامین نماییم...
دسته ها: انجمن ها

مانع ورود شهیدان به بهشت

یکشنبه, 06/16/2019 - 19:06
پیامبر اکرم (ص) پرهیز از گناهی که باعث زندانی شدن شهیدان بر درب بهشت می‌شوند را سفارش فرموده اند.

به گزارش جهان نيوز، پروردگارعالمیان نعمت‌های بسیاری را دراختیارانسان اشرف مخلوقات قرار داده و بر اساس نیازو ظرفیت هر فردی نعماتی را به او ارزانی داشته است؛ اما این نفس سرکش آدمی به دلیل طمع بسیار دست آویز خواسته‌ها و امیال بی حساب و کتابش شده و به حریم دیگران تجاوز می‌کند؛ خداوند متعال به حساب رسی اعمال انسان در آخرت و قیامت خواهد پرداخت و جویای رعایت سه حق؛ حق الله، حق نفس و حق الناس می‌شود شاید بر اثر توبه از حق الله و حق نفس بگذرد، ولی از حق الناس که ضایع شدن حقوق دیگران است، نمی‌گذرد و بدترین عقوبت‌ها و سخت‌ترین عذاب‌ها در انتظار گناهکاران است؛ حق الناس از بدترین گناهان کبیره است.

حق الناس از منظر قرآن کریم چگونه است؟
اهمیت حق الناس نزد خداوند آنقدر زیاد است که طولانی‌ترین آیه قرآن به حق الناس اختصاص داده شده است؛ پروردگارعالمیان در آیه ۲۸۲ سوره بقره در خصوص حق الناس می‌فرماید:‌ای اهل ایمان، چون به قرض و نسیه معامله کنید تا زمانی معیّن، سند و نوشته در میان باشد، و بایست نویسنده درستکاری معامله میان شما را بنویسد، و نباید کاتب از نوشتن خود داری کند، که خدا به وی نوشتن آموخته پس باید بنویسد، و مدیون باید مطالب را املاء کند و از خدا بترسد و از آنچه مقرّر شده چیزی نکاهد و اگر مدیون سفیه یا ناتوان (صغیر) است و صلاحیّت املا ندارد ولیّ او به عدل و درستی املا کند و دو تن از مردان خود (از مسلمانان عادل) گواه آرید و اگر دو مرد نیابید یک مرد و دو زن، از هر که (به عدالت) قبول دارید گواه گیرید تا اگر یک نفر از آن دو زن فراموش کند دیگری به خاطرش آورد و هر گاه شهود را (به محکمه) بخوانند امتناع از رفتن نکنند و در نوشتن آن تا تاریخ معیّن مسامحه نکنید چه معامله کوچک و چه بزرگ باشد. این عادلانه‌تر است نزد خدا و محکمتر برای شهادت و نزدیکتر به اینکه شکّ و ریبی در معامله پیش نیاید (که موجب نزاع شود) مگر آنکه معامله نقد حاضر باشد که دست به دست میان شما برود، در این صورت باکی نیست که ننویسید و گواه گیرید هر گاه معامله کنید و نبایست به نویسنده و گواه ضرری رسد (و بیاجر مانند) و اگر چنین کنید نافرمانی کرده‌اید؛ و از خدا بترسید و خداوند هم به شما تعلیم مصالح امور می‌کند و خدا به همه چیز داناست.

درآیه ۲۹ سوره مبارکه نساء آورده شده است:‌ای اهل ایمان اموال یکدیگر را از راه باطل نخورید، مگر آنکه تجارتی از روی رضایت انجام دهید.

آیه‌های ۱۷۸ و ۱۷۹ سوره بقره در خصوص حق الناس گفته شده است:‌ای کسانی که ایمان آورده اید حکم قصاص در مورد کشتگان، بر شما نوشته و مقرر شده است: آزاد در برابر آزاد برده در برابر برده و زن در برابر زن پس اگر کسی از سوی برادر دینی خود، چیزی به او بخشیده شود و حکم قصاص او، تبدیل به خونب‌ها شود باید از راه پسندیده پیروی کند و او قاتل نیز، به نیکی دیه را به، ولی مقتول بپردازد و در آن، مسامحه نکند این، تخفیف و رحمتى است از ناحیه پروردگار شما و کسى که بعد از آن، تجاوز کند، عذاب دردناکى خواهد داشت و براى شما در قصاص، حیات و زندگى است؛ اى صاحبان خِرد، شاید شما تقوا پیشه کنید.

خدواند در آیه ۴۵ سوره مائده می‌فرماید: و برآن‌ها بنى اسرائیل در آن (تورات)، مقرر داشتیم که جان در مقابل جان و چشم در مقابل چشم و بینی در مقابل بینی و گوش در مقابل گوش و دندان در مقابل دندان است و هر زخمی، قصاص دارد و اگر کسی آن را ببخشد و از قصاص صرف نظر کند کفاره گناهان او محسوب می‌شود و کس به احکامی که خدا نازل کرده حکم نکند، ستمگر است.

در آیه ۱۹۴ سوره بقره نیز دراین باره آمده است: و هر کس به شما تجاوز کرد، همان گونه و به همان اندازه بر او تعدّى کنید و از خدا پروا کنید (که زیاده روى ننمایید) و بدانید خدا با پرهیزکاران است.

خداوند در آیه‌های ۱ تا ۶ سوره مطففین در خصوص حق الناس می‌فرماید: واى بر کم‏فروشان (۱) که، چون از مردم پیمانه ستانند تمام ستانند (۲) و، چون براى آنان پیمانه یا وزن کنند به ایشان کم دهند (۳) مگر آنان گمان نمى دارند که برانگیخته خواهند شد (۴) در روزى بزرگ (۵) روزى که مردم در برابر پروردگار جهانیان به پاى ایستند (۶).

در آیه ۸۵ سوره اعراف نیز آورده شده است: و به سوى مردم مَدیَن، برادرشان شعیب را فرستادیم. آن حضرت (ع) گفت: اى قوم من! تنها خدا را بپرستید، جز او خدایى براى شما نیست. همانا از طرف پروردگارتان (معجزه و) دلیلى‏روشن براى شما آمده است. پس پیمانه و ترازو را در داد و ستد‌ها تمام ادا کنید و کالاهاى مردم را کم نگذارید و در زمین پس از آنکه اصلاح گشته فساد نکنید. این رهنمود‌ها برایتان بهتر است، اگر مؤمن باشید.

خداوند در آیه‌های ۲ و ۱۰ سوره نسا می‌فرماید: و اموال یتیمان را پس از بلوغ به دست آن‌ها دهید، و مال بد و نامرغوب خود را به مرغوب (آنها) تبدیل نکنید و اموال آنان را به ضمیمه اموال خود مخورید، که این گناهی بس بزرگ است (۲)، کسانى که اموال یتیمان را به ناحق مى خورند، جز این نیست که آتشى در شکم خود فرو مى برند و دیرى نمى گذرد که به آتش سوزان دوزخ مى سوزند (۱۰).

خداوند در آیات بسیاری به رعایت حق الناس سفارش فرموده است؛ آیه ۱۸۸ سوره بقره، آیه ۲۶ سوره اسراء، آیه یم سوره مائده، آیه ۵۸ سوره نساء، آیه‌های ۲۷ و ۲۸ سوره نور، آیه‌های ۱۱ و ۱۲ سوره حجرات و آیاتی دیگر که بیانگر اهمیت حق الناس در پیشگاه الهی است

توجه به رعایت حق الناس از دیگاه پیامبر (ص) چگونه است؟
پیامبر (ص) در خصوص رعایت حق الناس می‌فرماید: یکی از افراد (فلان قبیله) که شهید شده به خاطر سه درهم که به فلان یهودی بدهکار بوده بر دَرِ بهشت زندانی گشته و به وی اجازة ورود می‌دهند؛ مزد کارگر را پیش از آنکه عرق بدنش خشک شود به او بپرداز؛ کسی که به اجیر و کارگر خود ستم کند و حق او را نپردازد خداوند اعمال نیکش را به کلی تباه و بوی بهشت را بر وی حرام خواهد نمود؛ هر کس به ناحق زمینی را تصرف کند (فردا) وادار می‌شود که خاک آن را تا محشر قیامت بر دوش خود بار نماید؛ حرمت داشتن مال یک مسلمان همچون حرمت خون و جان او است، مراعات آن بر همه واجب است؛ کسی که با مسلمانی در معامله خرید و فروش تقلب و خیانت کند پیرو ما نیست و در قیامت با قوم یهود که خیانتکارترین خلق خدا نسبت به مسلمانان به شمار می‌آیند محشور خواهد شد.

رسول اکرم (ص) در خصوص توجه به حق الناس فرموده اند: هر کس که به دیگری (در غیر اموال) ظلم و ستمی کرده و دیگر دسترسی به او ندارد، از خدا برایش طلب مغفرت و آمرزش کند کفارة خطاهایش خواهد بود؛ همان طور که بدهکار تو در حال تمکّن حق ندارد در پرداخت بدهی خود سهل‌انگاری نماید تو نیز در صورت نداری او نباید که وی را تحت فشار قرار دهی؛ رفاقت و دوستی با کسی که به اندازة حقّی که برای او قائل هستی برای تو قائل نباشد هیچ ارزشی ندارد؛ برحذر باشید و از قرض کردن (حتی‌الامکان) خودداری کنید. بدهکاری برای انسان مایة همّ و غمّ در شب و ذلّت و سرشکستگی در روز است.

حق الناس از دیدگاه معصومان الهی چگونه است؟
امیرالمومنین (ع) در خصوص رعایت حق الناس می‌فرمایند: عظیم‌ترین گناهان، خوردنِ به ناحق و تجاوز به مال یک مسلمان است؛ خداوند سبحان حقوق بندگانش را مقدمة رسیدن به حقوق خود قرار داده است؛ وجود یک آجر غصبی در بنای یک خانه، رهن بر ویرانی آن خانه خواهد بود؛ کسی که گرفتن حق و طلب خود را به تأخیر بیندازد مورد سرزنش واقع نمی‌شود، سرزنش متوجه آن کسی است که چیزی که مال او نیست بدان تعّدی و تجاوز نماید؛ امانتی که به تو سپردند به صاحبانش برگردان و تو نیز کسی‌که او را امین و امانت‌دار خود دانستی مورد شک و اتهام قرار مده.

امام علی (ع) در خصوص توجه به حق الناس فرموده اند: دو دسته، فردای قیامت هیزم جهنم خواهند بود: آدم بخیلی که وجوهات و حق فقرا را از مال خود نپردازد و دیگر عالِمی که دین خود را به دنیای خود بفروشد؛ خداوند سبحان خوراک فقرا را در اموال اغنیا قرار داده هر فقیری که گرسنه بماند در نتیجة دریغ داشتن یک غنی از مال خود بوده است؛ حق پدر بر اولاد آن است که جز در گناه و نافرمانی خدای سبحان در همه‌چیز از پدر خود اطاعت نماید؛ حق برادر دینی خود را به خاطر سابقه‌ای که با یکدیگر دارید ضایع مکن که با این کار برادری‌تان نیز از بین خواهد رفت؛ افضل اعمال متقیان، ادای حقوق برادران دینی است که محبّت فرشتگان مقربیّن و اشتیاق حوریان بهشتی را برای خود به دنبال خواهد داشت.

حضرت فاطمه زهرا (س) در خصوص رعایت حق الناس می‌فرماید: خداوند، احتراز و پرهیز از سرقت را جهت مصونیت و امنیت اجتماعی واجب فرموده است.

امام محمد باقر (ع) در خصوص توجه به حق الناس فرموده اند: اوّلین قطره خون شهید کفاره گناهان او است مگر قرض و بدهکاری او که کفاره‌اش ادا کردن آن است، بدهی و حق‌الناس شهید را وارثان باید ادا کنند؛ هر کس که زکات و وجوهات مالی خود را نپردازد خداوند همان را در روز قیامت اژد‌هایی آتشین بر گردن او طوقی قرار می‌دهد که گوشت بدنش را نیش می‌زند تا از حساب فارغ شود؛ هر کس دوست دارد که خدا (فردا) او را از عذاب جهنم ایمن بدارد بدهکار تنگدست خود را مُهلت دهد یا مقداری از طلب خود صرفنظر نماید. (به او ببخشد)

امام جعفر صادق (ع) می‌فرماید: هر کس مال مؤمنی را به ناحق بخورد پیرو من نیست؛ هیچ عبادتی بالاتر از ادای حق مؤمن نیست؛ مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند؛ کسی که از مال برادر دینی خود به ناحق بخورد و آن را به صاحبش برنگرداند خوراک او در روز قیامت شعله‌های آتش خواهد بود؛ کسی که مال سرقت و غصبی را شناخت دیگر حق خرید آن را ندارد.

امام ششم شیعیان (ع) فرموده اند: دزدان سه نفرند: کسی که زکات و وجوهات خود را نمی‌پردازد و کسی که (خوردن) مهریة زنان را برای خود حلال می‌داند! و آن کس که قرض می‌گیرد و قصد پرداختن آن را نداشته باشد؛ مرصاد (کمینگاه) جایگاه رفیعی است بر روی پل صراط که (فردا) هیچ بنده‌ای که حق و مظلمه‌ای از مظالم عباد به گردنش باشد از آن عبور نخواهد کرد؛ سخت‌ترین حالات خلق‌الله در روز قیامت زمانی است که طلبکار خمس سر بلند کرده و ندا کند: خدایا خمس من چه شد؟

اباعبدالله (ع) در ادامه در خصوص حق الناس می‌فرمایند: خداوند دعای کسی که در شکمش لقمه حرام و یا به گردن او مظالم یکی از عباد باشد اجابت نمی‌کند؛ هیچ‌کس حق ندارد بدهکار خود را (به خاطر عدم توانائی پرداخت بدهی) از خانه و کاشانة خود بیرون کند. (که خانه‌اش را بفروشد و بدهی‌اش را پرداخت نماید)؛ هر کس که بدهکار تنگدست خود را مهلت دهد خداوند به تعداد هر روز مُهلت، به اندازة طلب او برایش صدقه می‌نویسد تا زمانی که طلب خود را دریافت نماید؛ هر کس از پرداختن مال مؤمنی که در نزد او است و او بدان احتیاج دارد خودداری کند به خدا قسم که نه از طعام بهشتی خواهد چشید و نه از شراب ناب آن خواهد نوشید؛ اگر کسی بخواهد دعایش مستجاب شود باید که درآمدش حلال و طَیِّب باشد و از حقّ الناس و مظالم عباد چیزی به گردنش نباشد.

امام موسی کاظم (ع) می‌فرمایند: یکی از واجب‌ترین حقوق برادر دینی تو این است که چیزی که به نفع دنیا و آخرت او باشد از وی پنهان نداری

حضرت مهدی (ع) امام زمان (عج) نیز در خصوص توجه به حق الناس فرموده اند: کسی حق ندارد در مال دیگری بدون اجازه او دخل و تصرف نماید.

جایگاه حق الناس بالاتر از شهداست
حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی گواهی با اشاره به اینکه حق الناس در پیشگاه خداوند بالاتر از جایگاه شهیداست، اظهار کرد: خداوند به شهیدان وعده‌ بهشت را داده است و می‌فرماید ک با اولین قطره خون شهدا تمام گناهان آن‌ها بخشیده می‌شود مگر اینکه حق بر گردنش باشد و تا ادا نکند بخشیده نخواهد شد خداوند به شهدا می‌فرماید حق خود را ادا کن بعد بیا برای رسیدگی به اعمالت.

وی اداامه داد:حق الله متعلق به پروردگار عالمیان است و خود مختار است از حق خود بگذرد یا نگذرد؛ به غیر از حق الله بقیه حقوق باید ادا شود به خصوص حق الناس که خیلی سخت بخشیده می‌شود.

حق الناس فقط مادیات نیست
حجت الاسلام والمسلمین گواهی با اشاره به اینکه نباید فکر کنیم که حق الناس فقط جنبه مادی دارد بلکه هر حقی که ضایع شود و فرد مقابل راضی نباشد حق الناس محسوب می‌شود، تصریح کرد: بدهی و قرض، خوردن حق یتیم، تجاوز به حریم شخصی دیگران، دزدی، گرانفروشی، غیبت، تهمت، خشونت و نزاع، زنا، بی حجابی و بی عفتی، احترام به پدر و مادر، رعایت حقوق همسایه، رعایت حق والدین نسبت به فرزندان و بالعکس، شهادت دروغ، ... و هر حقی که ضایع شود و صاحب حق راضی نباشد همه جزو موارد حق الناس است.

این کارشناس مذهبی با اشاره به نمونه‌ای از رعایت نکردن حقوق دیگران، افزود: هنگام خرید اگر مبلغی چه نزد خریدار یا فروشنده یا کرایه‌های تاکسی باقی بماند در صورتی که طرفین راضی نباشند باید آن مبلغ به دست صاحب حق برسد مگر اینکه با تمام تلاشی که انجام داده صاحب حق را پیدا نکند که در این صورت به نیت او می‌توانند صدقه بدهد.

حجت الاسلام والمسلمین گواهی با تاکید بر اینکه هر چیزی که در زمین و زمان غیر حق الله رعایت نشود حق الناس محسوب می‌شود، گفت: رسول اکرم (ص) می‌فرماید: خداوند به شدت تمام و عقاب با حق الناس برخورد می‌کند، باید عین مال به کسی که حقش ضایع شده پرداخت و از او حلالیت طلبیده شود.

دسته ها: انجمن ها

ممنوعیت درج عکس روی مزار زنان؛ قانونی که هیچ کس از آن اطلاع ندارد!

یکشنبه, 06/16/2019 - 19:04


آفتاب یزد- گروه اجتماعی: چند سالی است که درج عکس متوفی روی سنگ قبر همه گیر شده و این موضوع زن و مرد هم ندارد، با گذر از قبرستان‌های هر شهر متوجه می‌شوید که روی اکثر سنگ قبر‌ها علاوه بر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و وفات متوفی یک بیت شعر و عکس شخص متوفی نیز خود نمایی می‌کند و این موضوع حتی برای قبر‌های چند طبقه نیز اتفاق افتاده است؛ با این اوصاف اما چند وقتی است که با درج بنر‌هایی در قبرستان‌ها از خانواده متوفیان خواسته شده که در صورتی که عکس خانم روی سنگ قبر عزیزشان درج شده سریعا برای تعویض آن اقدام نمایند، در غیر این صورت سنگ مزار آن‌ها برداشته می‌شود! برای بررسی این موضوع با مسئولان بهشت زهرا تهران تماس گرفتیم که آن را تائید کردند اما هیچ یک از مدیران شهری از این موضوع اطلاعی نداشتند!
>ممنوعیت تصویر روی سنگ قبر زنان
از همان ابتدا درج تصویر زنان بر آگهی‌های ترحیم با نوعی ممنوعیت همراه بود به همین دلیل هم به جای تصویر شخص متوفی، طرحی از شمع و گل روی آگهی ترحیم درج وی شد اما در رابطه با سنگ قبر موضوع جور دیگری است. سنگ قبرهایی که در ابتدا تنها نام و نام خواندگی متوفی روی آن‌ها حک می‌شد کم کم با درج چند بیت از یک شعر مزین شد و حالا هم چند سالی است که عکس متوفی روی آن خود نمایی می‌کند. فرق ندارد متوفی مرد باشد یا زن، همین که قرار باشد سنگ قبری برای آن ساخته شود یکی از عکس‌های آن نیز به سنگ تراش داده می‌شود که همراه با مشخصات فردی شخص متوفی روی سنگ قبر حکاکی شود. این موضوع تا جایی ادامه پیدا کرد که بعضا شاهد عکس‌هایی به دور از موازین شرعی بودیم که روی سنگ‌های قبر خود نمایی می‌کرد، پس از آن هم کم کم شایعه‌هایی مبنی بر ممنوعیت درج عکس روی سنگ قبر‌ها منتشر شد اما همچنان این اتفاق رخ می‌داد و پیگیری خاصی در رابطه با آن صورت نمی‌گرفت تا این که از چند وقت پیش شاهد نصب پلاکارهایی در قبرستان‌ها هستیم که در آن ذکر شده «افرادی که سنگ مزار عزیزانشان عکس خانم است در اسرع وقت نسبت به برداشتن عکس اقدام کنند در غیر این صورت سنگ مزار آنها برداشته می‌شود.» این در حالی است که پیش از این خیلی از مراجع تقلید این کار را در شرایط رعایت موازین شرعی بلامانع اعلام کرده بودند!
مراجع تقلید چه می‌گویند؟
در استفتاء شماره ۱۱۸۳ از دفتر آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای آمده است: «نگاه‌کردن به تصویر زن نامحرم، حکم نگاه‌کردن به خود زن نامحرم را ندارد، بنا بر این اگر نگاه از روى لذّت نبوده و خوف افتادن به گناه نباشد و تصویر هم متعلّق به زن مسلمانى که بیننده آن را می‌‏شناسد نباشد، اشکال ندارد.»
دفتر آیت الله نوری همدانی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان تصویر زن فوت شده را در آگهی تسلیت یا ترحیم یا سنگ قبر وی چاپ کرد یا خیر، اعلام کرده که «اگر مفسده داشته باشد، جایز نیست.»
دفتر آیت الله موسوی اردبیلی هم در پاسخ به همین سوال نوشته:«اگر تصویر بانوی فوت‌شده با حجاب اسلامی باشد و مفسده‌ای هم نداشته باشد، اشکال ندارد.»
حضرت آیت الله‌هاشمی شاهرودی نیز درباره پاسخ به سوال که تصویر بانوان روی سنگ مزار، چه حکمی دارد، نوشت «حک تصویر بانوان روی سنگ مزار فی النفسه اشکال ندارد، به شرط آنکه مفسده‌ای بر آن مترتب نشود.» با این وجود اما این طور که معلوم است تصویر عکس زنان روی سنگ‌قبرها ممنوع اعلام شده است!

>بهشت زهرا تائید کرد!
برای بررسی این موضوع با روابط عمومی سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم. روابط عمومی این سازمان در رابطه با ممنوعیت درج عکس روی سنگ مزار زنان گفت:«این موضوع قانون است و اجبارا باید توسط خانواده متوفی انجام شود و عکس خانم‌ها از روی سنگ قبرها و کتیبه‌ها حذف شود. هر چند به طور کلی کتیبه ممنوع شده است؛ عکس بی حجاب خانم‌ها که به طور کلی قدغن است! اما اگر عکس زنی روی سنگ مزارش باشد با خانواده متوفی تماس گرفته می‌شود که بیایند و سنگ قبر را درست کنند و اگر خانواده‌ها اقدام نکنند خود سازمان دست به کار می‌شود! البته من اطلاع دقیقی نسبت به این موضوع ندارم و می‌توانید برای اطلاع بیشتر با واحد پذیرش تماس بگیرید.»
چندین بار با واحد پذیرش سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم تا در رابطه با این ممنوعیت اطلاعات دقیق‌تری کسب کنیم اما هیچ کس پاسخگو نبود! برای اطلاع بیشتر با سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم اما او نیز طی تماس‌های متوالی پاسخگو نبود!

>مدیران شهری اطلاع ندارند!
برای بررسی این موضوع که قانون این ممنوعیت از کجا و چه زمانی به تصویب رسیده با اعضای شورای شهر تهران تماس گرفتیم. پس از تماس‌های فراوانی که صورت گرفت بالاخره دو نفر از اعضای شورای شهر پاسخ دادند که البته نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کردند! ناهید خدا کرمی عضو شورای شهر تهران نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد و گفت با آرش حسینی میلانی سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری صحبت کنید که در تماس‌های مکرر با ایشان نیز وی پاسخگو نبود! محمد میر لوحی عضو دیگر شورای شهر نیز در رابطه با این موضوع گفت که تاکنون چنین چیزی را نشنیده است! او می‌گوید: «چه کسی همچین چیزی را گفته است؟ من چنین چیزی را تاکنون ندیده ام و البته این موضوع مربوط به شورا هم نیست! اگر ابلاغیه‌ای هم در مورد این موضوع وجود دارد من خبر ندارم!»
برای اطلاع بیشتر با روابط عمومی شهر داری تهران تماس گرفتیم که گفتند نسبت به این موضوع اطلاعی ندارند و تاکید کردند که باید با مدیر عامل سازمان بهشت زهرا در رابطه با این موضوع صحبت کنیم!» باز هم با مدیر عامل سازمان بهشت زهرا تماس گرفتیم و باز هم جوابی دریافت نشد!

>سوال‌هایی که بی جواب ماند!
با اینکه چند سالی است که با درج عکس متوفی روی سنگ قبر رو به رو هستیم و این موضوع به نوعی عادی شده است اما در برخی از موارد شاهدیم که عکس‌های منتشر شده روی سنگ‌های قبر و یا کتیبه‌ها به دور از موازین شرعی است؛ با این حال چیزی که مشخص است این است که تاکنون هیچ گونه نظارتی روی ساز و کار حکاکی روی سنگ‌ها صورت نگرفته و مقرراتی برای آن نوشته نشده است و حالا به یکباره این موضوع در مورد زنان ممنوع اعلام شده و جالب است که هیچ یک از مدیران شهری در هیچ یک از سطوح مدیریت از این موضوع اطلاعی نداشتند! سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که اگر قانونی برای این ممنوعیت وجود دارد چه کسی آن را تصویب کرده و در صورتی که خانواده متوفی اقدامی برای سنگ قبر انجام ندهند سازمان ذیربط چه اقدامی در قبال سنگ قبر‌ها انجام خواهد داد! سوالاتی که کسی پاسخگوی آنها نبود!
دسته ها: انجمن ها

دیدار رئیس‌جمهور با تولیت آستان قدس رضوی

یکشنبه, 06/16/2019 - 19:00

رئیس جمهور با تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کرد.
خبرگزاری فارس: رئیس جمهور با تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفتگو کرد.حجت‌الاسلام حسن روحانی ضمن تشرف به زیارت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام با حجت‌الاسلام احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی دیدار و گفت‌وگو کرد.گفتنی است؛ رئیس جمهور طی سفری غیررسمی در مسیر بازگشت از تاجیکستان به‌منظور زیارت امام رضا(ع) به مشهد سفر کرد و امشب به تهران باز می‌گردد.
دسته ها: انجمن ها

تشرف محمد على جولاگر دزفولى

جمعه, 06/14/2019 - 20:46
جولاگر دزفولی در قبال خدمتی که به شیعه امام زمان می‌کند، مورد عنایت حضرت واقع می‌شود.


شیخ محمد رازی، در کتاب گنجینهٔ دانشمندان، داستان محمد على جولاگر دزفولى را چنین نقل کرده است (با ویرایش مختصر): … و داستان آن را در ۲۴ سال قبل در دزفول از ثقات دانشمندان آن شهر شنيده‌ام و بعد ديدم كه مؤلف الشمس الطالعه در جلد دوم كتابش ص ۳۵۲ و حجة الاسلام فاضل معاصر، حاج شيخ مرتضى انصارى، سبط‍‌ شيخنا الانصارى، در ص ۵۳ تا ۵۵ شرحِ زندگانى شيخ نوشته است.

اما داستان جولاگر چنين است كه حاج محمد حسين تبريزى، كه از تجار و ثروتمندان تبريز بود، فرزندى نداشت. هرچه از وسائل مادى بود، به آن متشبث شد و به مقصود نرسيد. تا مشرف به نجف اشرف شده، به مسجد سهله و مسجد كوفه رفته و توسل به حضرت ولى عصر(عجل اللّه فرجه) پيدا مى‌كند.

پس در مكاشفه بزرگوارى را مى‌بيند كه به او فرمود :

«برو دزفول نزد محمد على جولاگر (بافنده) تا به مقصودت برسى.»
دسته ها: انجمن ها

حکم تمسخر دشمن

پنجشنبه, 06/13/2019 - 07:47
سلام.

آیا تمسخر دشمن (کافر حربی، منافق یا برانداز و ...) اشکال شرعی داره؟
براندازان بیانیه داده بودن که 22 خرداد امثال میان بیرون و نظام عوض میکنن! هیچ کس بیرون نیومد. سر این قضیه توی توییتر چند تا توییت زدم و محتوای تمسخر آمیز و طنز زدم دربارشون.
مثلا متن یکیش یه همچین چیزی بود: "از میدان میلیونی گزارش میدم تجمع میلیونی شده، براندازا نظامو عوض کردن رضا پهلوی به زودی میره کاخ سعد آباد (شکلک خنده"

آیا اشکال شرعی داره؟
دسته ها: انجمن ها

چرا سوره فجر نازل شد؟

یکشنبه, 06/09/2019 - 22:49
سلام
برای نزول هر سوره که نه برای هر آیه داستان و اتفاقی رخ داده تا نازل شده.
در تکمیل تحقیقات خود، نیاز به راهنمایی داریم.

چرا این سوره نازل شد، مطالبی خواندم ولی قانع کننده نبود، مانند دیگر سوره ها داستانی قابل فهم میخواهم که چه اتفاقی افتاده که این آیات نازل شد.

راهنمایی فرمایید

متشکریم
دسته ها: انجمن ها

تحقیقات ابن عباس چقدر معتبر است؟

شنبه, 06/08/2019 - 22:05
سلام
ما تحقیقاتمان را اولویت بندی کردیم.
کلام معصوم ع که خود مراتبی دارد، از نقل مستقیم گرفته تا منقول و حتی معاندین آنها ( چرا که پیامبر ص فرمود هر حدیثی منتسب به من دیدید رد نکنید، اگر مخالف بودید بگوئید الله اعلم)
ابن عباس ، چه کسی بوده که قرآن هم جمع آوری کرده و با ترتیب نزولی متفاوت.
درباره این شخصیت با عقیده محب امیرالمومنین به جایی رسیدیم که او در تأیید مصحف امام علی، چنین کرده و خود نوعی تفرقه و شبهه را نشر داده تا نیاز به آن مصحف بیشنر نمود کند. (اما عاقل نبوده ظاهرأ)

راهنمایی فرمایید

متشکریم
دسته ها: انجمن ها

روش های مداوای امراض روحی

سه شنبه, 06/04/2019 - 08:40
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
برای اینکه قلب و روح انسان از امراض قلبی دور باشد چه شیوه هایی را باید به کار گرفت؟
دسته ها: انجمن ها

ایران برندس

سه شنبه, 06/04/2019 - 02:24
بنام خدا
با سلام
ایران برندس : بانک مشاغل ، خدمات و کسب و کارهای شیراز
بهترین مرجع برای یافتن بهترین خدمات فعال شیراز
تبلیغات مشاغل و کسب و کارهای شیراز
لیست فروشگاهها ، خدمات و کسب و کارهای شیراز
http://www.iranberands.ir
دسته ها: انجمن ها

توصیۀ استاد فاطمی‌نیا برای حفظ نورانیت ماه رمضان

دوشنبه, 06/03/2019 - 13:59
حجت الاسلام و المسلمین عبدالله فاطمی نیا: یک چیزی به شما عرض میکنم دلم میسوزد، دلم میخواهد در این مورد در حق خودتان و بنده دعا کنید، آن این است که، ان شاء الله این جمله را دست کم نگیرید این اسراری دارد، اگر کسی بتواند نورانیت یک ماه رمضانش را به آن یکی ماه رمضان وصل کند، اگر همه را وصل کرد فبها، اگر نکرد لااقل بعضی ولو جزئی [از آن نورانیت را] وصل کند، این آدم عاقبت به خیر میشود، یقین بدانید. این حرفی است که بخواهیم شرحش کنیم دو سه ساعت شرح دارد، اما ان شاء الله دعا کنید که خدایا به حق امام زمان علیه السلام نورانیت هایی که ما در این ماه کسب میکنیم توأم با عافیت اینها را برای ما نگه بدارد.
دسته ها: انجمن ها

علیت و اختیار

یکشنبه, 06/02/2019 - 18:27
وقتی همه چیز علتی دارد و هر علتی خودش علتی دارد، تمامی حوادث از قبل تعیین شدند و جایی برای اختیار باقی نمیمونه. اختیار وقتی درسته که چیزی ممکن باشه وقوع پیدا کنه و ممکن باشه وقوع پیدا نکته. اما وقتی سلسله علت ها را دنبال می کنیم می بینیم به خدایی ختم می شه که علت جهان است و از اول تا انتها معلول او هستند و یک نظام علت و معلولی تودرتو هستن و حالا به فعل من منجر شدند. این فعل، فعل من هستش اما اختیاری توش نیست. یعنی علت ها این فعل را از طریق من اجرا می کنند و خودم بستر اجتماع علت ها برای انجام فعل هستم.
دسته ها: انجمن ها

نتایج جالب "روزه مقبول" در کلام استاد جاودان

یکشنبه, 06/02/2019 - 09:25
نتایج جالب "روزه مقبول" در کلام استاد جاودان

اگر اینها را مراقبت کنیم مزه ماه رمضان را می‌چشیم

در مورد روزه یک مطالبی گفته اند که عجیب و غریب است. در حدیث معراج آمده است. ظاهرا این حدیث در میان احادیث شیعه بی نظیر است. یعنی در عالم بی نظیر است. آنجا پیامبر در سفر معراج با خدای تبارک و تعالی صحبت کردند. یکی از فرازهایش این است:

فرمود:یا أحْمَد هَلْ تـَعْـلـَمُ ما میراثُ الصَّوم؟ آیا می دانی نتیجه روزه چیست؟ قالَ: لا.

در تمام این مدت که دارند صحبت می کنند یا در بسیاری از موارد خدای متعال از ایشان سوال می کند و ایشان می فرمایند نه. آن وقت خدا متعال توضیح می دهد.

۱. کمتر خوردن و حرف زدن

فرمود ثـُمَّ قالَ: میراثُ الصَّوم قِلـَّة الأکـْل وَ قِلـَّة الکـَلام ثمره روزه این است که انسان کمتر می خورد و حرف می زند.

نتیجه اینکه من تلافی یک روز هفده ساعته را در افطار در نیاورم. شما که جوان هستید معده تان قوی است و خیلی احساس سنگینی نمی کند. اگر هم احساس سنگینی کرد، یک کمی دراز می کشید و حل می شود. پس می شود تلافی اش را در آورد. اما نه. اینگونه نباشد. کمی کمتر. میراث روزه کمتر خوردن و کمتر حرف زدن است. اگر آدم گرسنه باشد خیلی حال حرف زدن ندارد. باز اگر جوان باشد دارد.
دسته ها: انجمن ها

کدام یک از پیامبران همسرش را تنبیه کرد؟

جمعه, 05/31/2019 - 11:07
حضرت ایوب علیه السلام از انبیاء الهی واز نوادگان حضرت ابراهیم علیه السلام است.

گرچه ایوب(ع) چندان در هدایت قوم خود توفیق نیافت و در طول هفده سال فقط سه نفر به او ایمان آوردند، ولی

خود سازی و صبر و استقامت او همواره در تاریخ درس مقاومت به انسان ها آموخته و می آموزد و موجب نجات آنها

می شود.


حضرت ایوب(ع) به واسطه دامداری، دارای گوسفندان و شتر ها و گاو های بسیاری شد و ثروت کلانی به دست آورد

به علاوه در توسعه کشاورزی دارای مزارع و باغ ها ساربانان، چوپانان، غلامان وفرزندان بسیاری گردید ولی همه ی

تلاش هایش بر اساس عدالت بود. حقوق الهی و حقوق مردم را ادا می کرد و همواره خدا را شکر می گفت و هرگز

امور مادی، او را از عبادت الهی باز نمی داشت. همواره در کنار سفره اش، یتیمان حاضر بودند. بعضی نوشته اند

ایوب(ع) هفت پسر و سه دختر داشت و داری 6 هزار شتر ،4 هزار گوسفند،هزار جفت گاو و هزار الاغ بود.


در ادامه زندگی حضرت ایوب(ع) می خوانیم که ابلیس به زندگی این پیامبر خدا حسد برد و به پیشگاه خداوند

چنین گفت: اگر ایوب(ع) این همه شکر نعمت تو را به جا می آورد، از این رو است که زندگی مرفه و وسیعی به او

داده ای. ولی اگر نعمت های مادی را از او بگیری، هرگز شکر تو را به جا نمی آورد اینک برای امتحان، مرا بر او

مسلط کن تا معلوم شود که مطلب همین است که گفتم.خداوند برای اینکه این قضیه، سندی برای همه ی رهروان راه حق باشد به شیطان این اجازه را داد. ابلیس پس از این

ماجرا سراغ ایوب(ع) آمد و اموال و فرزندان ایوب(ع) را یکی پس از دیگری نابود کرد. ولی آن حوادث دردناک

نه تنها از شکر ایوب(ع) نکاست؛ بلکه شکر او افزون گردید.


ابلیس از خدا خواست بر گوسفندان و زراعت ایوب(ع) مسلط شود. این اجازه به او داده شد ابلیس همه ی

زراعت ایوب را آتش زد و گوسفندان او را نابود کرد، ولی ایوب نه تنها ناشکری نکرد؛ بلکه بر حمد وشکرش

افزون شد.
دسته ها: انجمن ها

نامهای خدا

پنجشنبه, 05/30/2019 - 08:52
نامهای خدا در قرآن چندبار تکرارشده
دسته ها: انجمن ها

آیا می توانیم به امیرالمومنین نفس الله بگویم؟

سه شنبه, 05/28/2019 - 13:12
آیا می توانیم به امیرالمومنین نفس الله بگویم؟ از لحاظ حدیث و قرآن مشکل نیست و آیا این لقب در حدیث آمده است
دسته ها: انجمن ها

ایمان و تناقض یک متکلم

سه شنبه, 05/28/2019 - 02:02
نقل قول: نوشته اصلی توسط قول سدید نوشته اصلی توسط سیمون
اینکه یک متکلم دین را خردستیز بداند و در همون حال متکلم باشد، تناقض آمیز نیست؟ منظورتون از خردسیتز بودن کیرکگوز چی هست؟ یعنی هم مومن هست هم معتقد به خردستیزی دین؟
بهتر است این پرسش در تاپیک دیگری دنبال شود.

اما اجمالا گفتنی است که کیرکگور، یک متکلم مومن به مسیحیت است که متاثر از آموزه های مسیحیت، تلقی خاصی از ایمان را پیش کشیده است: ایمان یک شور مذهبی و انتخاب از صمیم قلب است که در مسیحیت به اوج خود می رسد چون مستلزم قبول یک تناقض در واقعیت است!

توضیح بیشتر و نقد این مطلب را بهتر است در تاپیک دیگر دنبال بفرمایید. سلام
خواهشا این پرسش در تاپیک جدید مطرح بشه تا استاد توضیح بدن.
دسته ها: انجمن ها

مظهر اسماء الهی شدن

یکشنبه, 05/26/2019 - 23:37
بسم الله الرحمن الرحیم

مظهریت انسان نسبت به اسماء الهی شدن به چه معناست؟
تشکر و ممنون
دسته ها: انجمن ها

اثبات جهان خارج و معرفت شناسی

یکشنبه, 05/26/2019 - 08:25
اگر در جهان خارجی بشه شک کرد، میشه با استدلال اون رو ردّ کرد؟

اصلا میشه در جهان خارجی شک کرد و بهش باور نداشت؟
دسته ها: انجمن ها

آیا در زمان غیبت امام عصر (عج) اجنه هم حکومت می کنند!؟

یکشنبه, 05/26/2019 - 04:13
سلام
خداوند فرصت میدهد تا هر مدعی ادعای خلافت کند و بفهمد که از عهده عدالت بر نمی آید.

آیا در این هزار و‌ اندی سال، اجنه هم حکومت کردند!؟ امام عصر عج امام جن و انس هست.

راهنمایی فرمائید
دسته ها: انجمن ها