مطالب انجمن گفتگوی قرآنی

Subscribe to آخرین آیتم تغذیه مطالب انجمن گفتگوی قرآنی مطالب انجمن گفتگوی قرآنی
کانون گفتگوی قرآنی - ترویج قرآن خوانی و معرفی قرآن به تمامی ادیان
بروزرسانی شده: 42 دقیقه 16 ثانیه قبل

تعریف فتنه و راه های مقابله با آن

پنجشنبه, 12/05/2019 - 23:28
سلام
میلاد مسعود یازدهمین امام افراد مذهب اثنی عشری بر امام عصر عج چ شیعیان و محبینش مبارک.


فتنه چیست!؟
پیدایش فتنه از کجا شروع شد و راههای مقابله دین کامل با اینگونه ناهنجاریها چیست!؟

راهنمایی فرمایید

متشکریم
دسته ها: انجمن ها

نماز در اتوبوس در حال حرکت

پنجشنبه, 12/05/2019 - 20:47
سلام
موقعی که در سفر هستیم و داخل اتوبوس (یا هواپیما) قرار داریم و راننده برای نماز نگه نمیداره باید چطور نماز بخونیم؟
همینطور بدون وضو ؟ تیمم هم نمیشه کرد چون به ابزار تیمم دسترسی نداریم.
بدون جهت قبله؟
همینطوری نشسته بخونیم؟ همه سوالام رو پاسخ بدین چون غالبا اتفاق میافته و نمیدونیم چکار کنیم.
دسته ها: انجمن ها

وظیفه ی ما در برابر ادعای مکاشفه

چهارشنبه, 12/04/2019 - 21:39
سلام
وظیفه ما در قبال ادعای مکاشفه یا کرامت یا غیب گویی و هر گونه ادعای دینی چیست؟
دسته ها: انجمن ها

نفس بعد از انقطاع از عالم ماده

چهارشنبه, 12/04/2019 - 21:18
به نام خدا
سلام بر شما عزیزان
لطفا در مورد؛ نفس بعد از انقطاع از عالم ماده توضیح بفرمایید
دسته ها: انجمن ها

سوال درباره آیه ۵۶ سوره حجر

چهارشنبه, 12/04/2019 - 06:36
سلام
در آیه ۵۶ حجر ؛ قال و من یقنط ... ؛ آیا گوینده ابراهیم ع هست و حرفهای ملائکه را تأیید می کند ؟
با تشکر
دسته ها: انجمن ها

غیبت کسی که «فقط عکسش را دیده ایم»

سه شنبه, 12/03/2019 - 19:39
سلام.
اگه راجع به کسی صحبت کنیم که درواقع غیبت هست بعد مثلا اون دوستِ من طرف رو نشناسه و ارتباطی باهاش نداشته باشه ،و حتی چهرشونو ندیده باشه ، خب دراین صورت غیبت محسوب نیست. اما
سوالم اینه اایا دیدن گه عکس طرف رو ببینه حکم غیبت پیدا میکنه موصوع؟ یا بازم صرف دیرن تصویر شخص شامل شناختنِ شخص و حالت غیبت بودن ، نمیشه؟ رهبر
دسته ها: انجمن ها

سوال از خدا و عقوبت مرگ

سه شنبه, 12/03/2019 - 18:08
جایی این شبهه مطرح شده و نظر شما رو میخوام

پيامبر خدا -حضرت عزير (ع)- هنگامي كه از كنار روستاي ويران شده اي ميگذشت، پيش خود سوال پرسيد: خدا چگونه اين مردگان را زنده خواهد كرد؟ و با همين سوال خداوند اورا صد سال ميراند. اين آيه در نگاه اول هم ايجاد طنز ميكند كه بنده خدا فقط يك سوال پرسيد و خدا او را صد سال كشت... و هم ايجاد رعب و وحشت نسبت به پرسيدن مطالب مهم... لطفا راهنمايي بفرمائيد.
دسته ها: انجمن ها

راههای تربیت اسلامی کودکان

دوشنبه, 12/02/2019 - 22:53
طبق مطالعه ای كه تأثیرات دین را بر رشد و ارتقای كودكان بررسی كرده است، مشخص شده كودكانی كه والدین مذهبی دارند بهتر از دیگر كودكان رفتار می‌كنند و خود را با شرایط تطبیق می‌دهند.
در مطالعه ای که بر روی بیش از 16 هزار كودك كه بیشتر آنها در سال‌های اولیه ی تحصیل بودند خواستند ارزشیابی كنند كه كودك چه‌قدر بر خود كنترل دارد، چند وقت یك‌بار رفتار ضعیف یا نامناسب از خود نشان می‌دهد و آیا به‌خوبی به همسالانش احترام می‌گذارد و با آنها تعامل دارد یا نه؟ محققان نمرات به‌دست آمده را با اظهارات والدین مبنی بر این‌كه چند وقت یك‌بار به مكان‌های مذهبی می‌روند، آیا در مورد دین با كودكشان صحبت می‌كنند یا خیر و آیا بر سر مسائل دینی در خانه مشاجره می‌كنند یا نه، مقایسه كردند.

نتیجه این بود: كودكانی كه والدینشان به‌طور مرتب در مراكز دینی شركت داشتند (به‌خصوص وقتی هر دوی آنها بسیار مرتب به این مراكز می‌رفتند) و با كودكشان در مورد دین صحبت می‌كردند، نسبت به كودكانی كه والدینشان مذهبی نبودند، هم از طرف والدین و هم از طرف مربیان نمره ی بهتری در مورد كنترل بر خود، مهارت‌های اجتماعی و تمایل به یادگیری كسب كردند.

همچنین این پژوهش نشان داد هنگامی كه والدین غالباًً بر سر مسائل مذهبی بحث و مشاجره می‌كردند، كودكان بیشتر مشكل داشتند.

محققان در توجیه این یافته‌ها می‌گویند: آموزش‌های مذهبی و تربیت اسلامی کودکان به سه دلیل می‌تواند برای كودكان خوب باشد؛ اول این‌كه گروه‌های مذهبی از والدین حمایت اجتماعی می‌كنند و این برای رشد مهارت‌های آنان مفید است. كودكانی كه بـه این گروه‌های مذهبی آورده می‌شوند وقتــی همـان حرف‌های والدین شــان را می‌شنوند كه بزرگســـالان دیگر هـم آنها را تأیید می‌كنند، حرف‌های والدین شـان را در خانـه عمـیق‌تر درك می‌كنند.

دوم این‌كه در تربیت اسلامی کودکان انواع ارزش‌ها و هنجارهایی كه در گروه‌های مذهبی مبادله می‌شود، اغلب به فداكاری و طرفــداری از خانـواده گرایش دارند. این ارزش‌ها در شكل‌گیری ارتباط والدین با كودكان و در نتیجه رشد كودكان در واكنش به این ارتباط بسیار بسیار مهم هستند .

در آخر سازمان‌های مذهبی مهارت‌های والدین را با معانی مقدس عجین می‌كنند.

تربیت اسلامی کودکان چگونه باید انجام پذیرد؟
والدین در راستای پرورش مذهبی کودکان باید از برخی رفتارها که به ظاهر برای پرورش مذهبی، ولی در واقع مانع چنین هدفی هستند، پرهیز کنند که موارد ذیل نمونه ای از راههای تربیت اسلامی کودکان می باشد می باشد:

1- پرهیز از به کارگیری مفاهیم منفی: به منظور پرورش کودک و تربیت اسلامی کودکان باید به حلاوت ها و زیبایی های دین تأکید کرد. کودکان باید با محبت و عشقی که خداوند به همه انسان ها مخصوصاً کودکان دارد، آشنا شوند. چون تصویر اولیه ای که والدین از بالاترین موضوع مذهبی، یعنی خداوند ایجاد می کنند، در گرایش کودک به مذهب اثر شگرفی دارد. بسیاری از والدین در برابر شیطنت های کودکان، مشکلات رفتاری و حتی رفتارهای طبیعی آن ها که خارج از حوصله خودشان است، به استفاده ابزاری از مفاهیم مذهبی روی آورده و خداوند را متهم می کنند که کودکان شلوغ را عذاب می کند و تصویر یک موجود شکنجه گر را از خداوند در ذهن کودک ترسیم می کنند؛ در حالی که عذاب خداوند برای مکلف گناه کار است نه کودکان.

2- تربیت اسلامی کودکان با پرهیز از اجبار در رفتارهای مذهبی: بررسی ها نشان می دهد که بیش تر مخالفان مذهب، از دو گروه می باشند، گروه اول: کسانی که در دوران کودکی و نوجوانی از آگاهی و تربیت مذهبی مناسب برخوردار نبوده اند. گروه دوم: کسانی هستند که تربیت مذهبی آن ها در کودکی با خشونت و سخت گیری همراه بوده است و در حالی که مساله ای را نمی فهمیده اند، آن ها را وادار به عمل کردن به آن می کردند. لذا والدین متدین نباید فرزندان خود را در انجام عبادات و رفتارهای دینی تحت فشار قرار دهند. آن ها باید کلیات دین را بگویند و رفتارها را به او آموزش دهند و در امور جزئی نیز به طور نامحسوس، رفتار و اعمال فرزندان خود را کنترل کنند.

3- پرهیز از انتقاد و سخت گیری: برای دست یابی به تربیت اسلامی کودکان، نباید کودکان و نوجوانان را در معرض انتقاد و ایرادهای فراوان قرار داد و آن ها را به صورت منفی با مذهب و ارزش ها آشنا کرد. شخصیت مذهبی کودک زمانی شکل می گیرد که متناسب با خواسته ها و روحیات و کشش های درونی او رفتار شود و آن در صورتی است که انگیزه های مذهبی به همراه امید و احساس های مثبت به او منتقل شود، نه سخت گیری و انتقاد؛ چرا که انتقاد زیاد از آن ها در هر زمینه ای که باشد، آنان را به سرکشی وامی دارد و تذکر فراوان، موجب پیدایش لجاجت و مقاومت می شود.

حضرت علی (علیه السلام): الا فراط فی الملامة یشب نیران اللّجاج؛ زیاده روی در ملامت، آتش لجاجت را شعله ور می کند.

انتقاد و سخت گیری بی مورد نه تنها تربیت اسلامی کودکان را مورد خدشه قرار می دهد، بلکه موجب مشکلات روحی و روانی نیز می گردد.

4- پرهیز از استدلال های فراتر از توانایی های ذهنی کودک و نوجوان:شیوه تبلیغ انبیا این بود که با هر فردی به اندازه درک و فهم خود او سخن می گفتند، توجه به این مساله لازم است که کودکان هنوز به دوره تفکر مذهبی شخصی نرسیده اند و ذهن آن ها قدرت کافی برای درک مسائل و ادله پیچیده را ندارد و از هر استدلالی برای اثبات خداوند و یا هر جنبه ای از دین که فراتر از توانایی های ذهنی آن ها باشد، برداشت های ساده، مطلق و غیرواقعی خواهند داشت و اغلب از معنای ظاهری جملات فراتر نخواهد رفت. وقتی هم که در درک مساله شکست بخورند این شکست را متوجه استدلال و بطلان اصل مساله می دانند.

5- جلوگیری از ادامه و تثبیت تفکر خام مذهبی برای تربیت اسلامی کودکان:کودکان در سنین خردسالی از طریق تخیل، نمادسازی و الگوسازی به تفکر می پردازند. آن ها برای بیان احساس ترس و اضطراب خود، آن را به شکل غول و هیولا به تصویر می کشند و موجودات خوب و دوست داشتنی را به صورت فرشته و امثال آن ترسیم می کنند، به منظور نزدیک تر کردن درک و تفکر کودکان به حقایق چنین مفاهیمی، باید آن ها را به تجارب محدود کودکانه خودشان ارجاع داد؛ به عنوان مثال وقتی کودک از والدین خود درباره مکان، اندازه و شکل خداوند سوال می کند باید در پاسخ او با بیان های سلبی گفته شود: خدا مثل ما نیست که دست و پا داشته باشد، در خانه ای زندگی کند یا قابل دیدن و لمس کردن باشد.

چنین پاسخی هم به زدوده شدن مفاهیم خام موجود در ذهن کودک کمک می کند و هم سوال و کنجکاوی و میل درونی کودک به کشف حقایق دینی باقی مانده و ادامه آن به کشف درونی دین منجر خواهد شد.
دسته ها: انجمن ها

شیطان طائف کیست؟

دوشنبه, 12/02/2019 - 22:18
سلام

در آیه 201 سوره اعراف از طائف من الشیطان نام برده من جایی شندیم که هر کدوم از ما یک شیطان طائف داریم این درسته؟
إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّيْطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ
دسته ها: انجمن ها

قسم در روایات معصومین (علیهم السلام)

دوشنبه, 12/02/2019 - 22:06
سلام
من شنیدم که قسم خوردن حتی اگه راست باشه مکروهه.
اما ما در خیلی از روایات میبینیم که ائمه (علیهم السلام) قسم خوردند.
البته که قسم خوردن حرام نیست اما مکروه هم از امام معصوم سر نمیزنه. لطف کنین این مشکل ذهنی منو حل کنین.
تشکر
دسته ها: انجمن ها

نفقه زن در «عده طلاق»

دوشنبه, 12/02/2019 - 18:19
سلام خسته نباشید ببخشید اگه زنی بعد از طلاق توی خونه همسرسابقش زندگی کنه تاوقتی که عده به سربرسه آیا مردبازهم باید نفقه زن رابده یا نه مکارم‌شیرازی
دسته ها: انجمن ها

دیدن موی خانم قبل از ازدواج

یکشنبه, 12/01/2019 - 18:05
با سلام خواستگاری دارم که چند جلسه با هم صحبت کرده ایم و تقریبا 85 درصد به نتیجه رسیده ایم ولی آزمایش خون داده ایم و خانواده ها در جریان هستند ولی به خاطر دوری مسافت خانواده ایشان هفته آینده می آیند ایشان اصرار دارند موهایم را ببینند بنده چادری و محجبه هستم تکلیف چیست؟ رهبر
دسته ها: انجمن ها

خرید جنس دزدی

یکشنبه, 12/01/2019 - 18:00
با عرض سلام اینجانب وسیله ای از فردی خریدم و مبلغ آن را نیز پرداخت کردم بعد متوجه شدم این جنس دزدی بوده است . الان میتونم از این وسیله استفاده کنم؟ در ضمن امکان پس گرفتن پول را نیز ندارم.رهبر
دسته ها: انجمن ها

تقویت ایمان در زمان «غیبت» چگونه هست؟

یکشنبه, 12/01/2019 - 04:50
سلام

در روایات آمده که عده ای از ایمانشان کاسته میشود و عده ای افزوده میگردد.

راهنمایی فرمایید


متشکریم
دسته ها: انجمن ها

حکم «در معرض عطر نامحرم قرار گرفتن»

یکشنبه, 12/01/2019 - 00:47
سلام
قطعا هر دینداری باید خود را مطابق آن دین تطبیق دهد و در آموزه های دینی یاد گرفتیم از معصومین ع که اگر زنی برای نامحرم خود را معطر سازد، و نامحرم آن عطر را استشمام کند حکم زنا را دارد.

تکلیف ما مردان در قبال این زنان چه دیندار و چه غیر دیندار چیست!؟

گاهی تنفس نمیکنم تا به این گناه منتسب نشوم و غیر از کسب درآمد حلال و ایاب و ذهاب فرزندان جهت تعلیم بیرون منزل نمیشوم.

بد بحال مسئول (یا وکیل المومنین)


راهنمایی کنید

متشکریم
دسته ها: انجمن ها

چرا سوره «توبه» بسم الله ندارد؟

شنبه, 11/30/2019 - 22:17
سلام

علت اینکه سوره توبه با بسم الله آغاز نمیشه چیست؟

البته برخی پاسخ داده اند شاید این سوره و سوره انفال در اصل یک سوره بوده اند.
دسته ها: انجمن ها

گم شدن «امانت»

شنبه, 11/30/2019 - 20:37
سلام خسته نباشید اگر ما کتابی از کتابخونه برداریم به امانت و اون کتاب گم بشه و ما اسمش یادمون بره برای جبران و اینکه حق و ناس تو گردنمون نباشه چکار کنیم ؟ همچنین شخصی چند کتاب داستان به بچه ام داده حالا که دیدم رو یکیشون نوشته اهدایی مدرسه ظاهرا بچه بوده کتابی از کتابخانه گرفته پسش نداده وظیفه من در مورد این کتاب چیه ؟
مرجع تقلید ایت الله خامنه ای
دسته ها: انجمن ها

نماز قضای شخصی که شیعه شده

شنبه, 11/30/2019 - 20:33
سلام
کسی که قبلا سنی بوده و نماز قضا داره اما الان شیعه شدن نماز قضاهارو مثل مذهب الانش بجابیاره یا کلا نماز قضا نداره ؟!
نمازهایی که در زمان سنی بودنش بوده چی ایا اونا قبوله ؟رهبر
دسته ها: انجمن ها

ترشحات خون کله پاچه موقع پاک کردن

شنبه, 11/30/2019 - 20:31
سلام
ترشحات خون کله پاچه موقع پاک کردن نجس هست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله خامنه ای
دسته ها: انجمن ها

حکم «نماز» دانشجو

شنبه, 11/30/2019 - 20:29
سلام
بنده دانشجوی شهر دیگری دور از وطنم هستم.و دوره ی تحصیلم حداقل ۲ سال است.
اما من به صورت پیوسته در شهر محل تحصیلم نیستم، بعضی اوقات ۳_۴ روز هستم و ۳_۴ روز وطنم ،بعضی وقتها کمتر و بعضی وقتها بیشتر. در ۵۵ روز اخیر ،۲۶ روز در شهر محل تحصیلم بودم،و حداکثر مدتی که پیوسته بودم ۱۰ روز بوده،بقیه ۸ روز ،۳روز،۴روز ،۵ روز و.. به این صورت بوده. نماز من در این شهر وقتهایی که کمتر از ۱۰ روز میمانم چه حکمی دارد؟
مرجع رهبری
دسته ها: انجمن ها