مطالب انجمن گفتگوی قرآنی

Subscribe to آخرین آیتم تغذیه مطالب انجمن گفتگوی قرآنی مطالب انجمن گفتگوی قرآنی
کانون گفتگوی قرآنی - ترویج قرآن خوانی و معرفی قرآن به تمامی ادیان
بروزرسانی شده: 39 دقیقه 3 ثانیه قبل

شر چرا وجود دارد

دوشنبه, 07/13/2020 - 06:31
مگر خدا خوبی نیست
چرا در عالم باید بدی باشد
چرا چیز ها فاسد میشند
چرا درد وجود دارد
چرا مدفوع وجود داره
چرا بوی بد وجود داره
چرا بعضی حیوانات نجس هستند
چرا نباید حقایق اشکار باشد
انسان همیشه باید دنبال پاسخ باشه
مگر دانش بده که خدا ان را از انسان باز داشته
که انسان باید همیشه دنبال جواب باشه
دسته ها: انجمن ها

ندانستن رضایت صاحب باغ برای چیدن میوه

پنجشنبه, 07/09/2020 - 04:51
با سلام
مرجع تقلید: مقام معظم رهبری

ما در حال حاضر در روستا هستیم . قرار است با عمه مادرم که آدم خوبی است ، به باغی که برای ما نیست برویم و میوه های آن باغ را برای استفاده بچینیم.

از آنجا که عمه مادر من صاحب باغ را می شناسد و صاحب باغ هم عمه مادرم را می شناسد و عمه من به ما گفته که اجازه اش را از صاحب باغ گرفته ام

از آنجا که من به شخصه از خود صاحب باغ نپرسیدم که عمه مادر من اجازه گرفته با نه ، حکم چیست؟

عمه مادر من بسیار آدم خوبی است و طوری است که اگر هر کسی به ما بگوید که او بدون اجازه دست به این کار زده ، عمرا باور نمی کنیم و حتی کسی که چنین حرفی زده را به تهمت زدن محکوم می کنیم.
دسته ها: انجمن ها

ارتداد در زمان ما آری یا خیر؟

پنجشنبه, 07/09/2020 - 01:27
سلام ، بنا بر فقه شریف به کسی مرتد می گویند که قولی یا فعلی خداوند ،معاد و حقانیت پیامبر خاتم و یا ضروری دین را انکار کند. در این زمانه بخشی از جوانان جامعه ما متاسفانه بنا به دلایلی خصوصا نسل جدید یا کل اسلام و یا بخشی از آن و حتی بالاتر خدا را رد می کنند چه با زبان و یا با عملشان.آیا می توان این جوانان را که عموما پایه های اعتقادی شان از ابتدا محکم بنا نشده و تحت تاثیر شبهات و تهاجم های فرهنگی دشمن و فشارهای اقتصادی قرار دارند مرتد دانست؟ تشخیص مرتد در زمان ما چگونه است؟
دسته ها: انجمن ها

خدا چگونه است

پنجشنبه, 07/09/2020 - 00:33
ایا خدا حجم بینهایت داره یا بدون حجم است
ایا جرم داره یعنی انرژی داره
ایا همه جا را پر کرده یا مکان ها خالی از اوست یا اصلا هیچ جا نیست
ایا خدا یک ذهن است همه چی فکر اوست یعنی عالم و هر انچه در ان است
برای او یک شی ذهنی است
ایا خدا قدرت است یا قدرت دارد اگر قدرت نباشد نیازمند قدرت است
ایا خدا حجم بینهایت دارد ولی بعد ندارد یعنی ساختار ندارد
دسته ها: انجمن ها

کارگزاران امام زمان

جمعه, 07/03/2020 - 03:35
سلام وقت بخیر
آیا امام زمان برای رسیدگی به امور جهان، از کارگزارها بهره میبرند؟ یعنی ممکنه که مردی یا زنی از طرف امام زمان مامور به انجام کاری یا کمک به کسی، بشه؟ یا امام زمان خودشون راسا و شخصا امور دنیا رو اداره میکنن؟
دسته ها: انجمن ها

رهبری جهان اسلام بوسیله امام رضا(علیه السلام) در فضای مکر و خدعه مامونی

دوشنبه, 06/29/2020 - 03:10
پرسش: گفته میشه وقتی امام رضا(علیه السلام) مجبور شدند به خراسان سفر و ولایت عهدی مامون را بپذیرند، شروطی برای اینکار مشخص کردند و مامون هم پذیرفت. حال سوال اینجاست، در آن زمان که وسایل تبلیغ و رسانه مثل امروز نبوده و اگر هم بوده دست دستگاه جور بوده، امام رضا(علیه السلام) اولا چگونه این شروط پذیرش ولایتعهدی را به همه مردم مسلمان- حالا یا شیعیان- رساندند تا قضاوت نادرستی در مورد ایشان صورت نگیرد و یا مسلمانان، کارهای مامون را به پای حضرت ننویسند. و ثانیا وقتی حضرت در کاخ مامون و در واقع در زندانی محترمانه، زندگی میکردند و قطعا زیر نظر دقیق دستگاه حکومت بودند،چگونه شیعیانشان را هدایت میکردند؟کلا ما از ورود امام رضا(علیه السلام) به ایران نمای بسته ای از برخورد با مردم نیشابور و بیان روایت سلسلة الذهب و برخی موارد جزیی را می دانیم. تحلیل زندگی سیاسی امام رضا(علیه السلام) در این دوران، تزریق معارف الهی به شیعیان و برخورد با مکر مامون و در عین حال رهبری جهان اسلام را برای ما بشکل مبسوط تری بیان بفرمایید.
دسته ها: انجمن ها

اعتقاد مردم به استخاره

سه شنبه, 06/23/2020 - 00:41
این روزا بنظر میرسه استخاره گرفتن دیگه مثل سابق خیلی برای انجام کارا استفاده نمیشه. با وجود اینکه آدما توی انتخاباشون توی دو راهی میمونند ولی مثل گذشته که بعد از نماز میرفتن سراغ حاج آقای مسجد و ازشون میخواستن واسشون استخاره بگیره دیگه اینکارو شاید بندرت انجام بدند. بنظر شما علت این موضوع چیه؟ آیا اعتقاد مردم کم شده یا اینکه قدرت تصمیم گیری شون بالاتر رفته؟ دیگه الان کمتر می بینیم که حتی واسه ازدواج هم استخاره بگیرند.
دسته ها: انجمن ها

کسب درآمد با لوازمی که خمسش داده نشده

یکشنبه, 06/21/2020 - 00:52
با سلام

مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای

من سوالی در خصوص اینکه آیا کسب درآمد از وسیله ای که خمسش داده نشده ، حرام است؟

من در خانه پدرم زندگی می کنم و 17 سال دارم . پدرم هم اهل خمس نیست و خمس نمی دهد . برای سرکارش ، لوازمی خریده که با آنها کسب درآمد می کند که احتمالا خمس آنها را نداده است .

پولی که پدرم درمی آورد حرام است یا حلال؟
دسته ها: انجمن ها

نرسیدن به خواسته ها

شنبه, 06/20/2020 - 21:13
باسلام. من می خواستم به یکی از مراجع دینی مراجعه کنم تا شاید راه حلی یا ذکری برای حل مشکلاتم پیدا شود.به نظر من برای یک جوان تحصیل کرده با تحصیلات ارشد داشتن شغل الزامی است.11 سال است که برای یافتن شغل تلاش میکنم. زبان خوبی دارم سالهای زیادی از عمرم را برای یادگیری گذراندم. از اول جوانی از ازدواج واهمه داشتم . من یک دختر مذهبی چادری هستم. الان 37 سال دارم البته خواستگار خوب هم ندارم که شرایط خوب داشته باشد .پدرم بازنشسته هستند و من از لحاظ مالی نیازمند استقلال هستم. خیلی تلاش میکنم ولی اوضاعم تغییر نمیکند.بزرگترین شانسم داشتن یک خواهر و بیرون رفتن با اوست .من مهارتهایی دارم مثل کارت گردشگری اما تا حالا که نزدیک 3 سال است اصلا آژانس ها به من تور نداده اند نه داخلی نه خارجی.من تا حالا چند بار کتاب های گردشگری را خوانده ام.بعضی وقت ها واقعا ناامید میشوم.زیر فشار اطرافیان برای ازدواجم ولی نمی توانم قبول کنم.چه کنم؟
دسته ها: انجمن ها

سکرات مرگ بین اهل حق و اهل باطل

جمعه, 06/19/2020 - 19:48
سلام وقت بخیر
من اخیرا ویدیویی از یک عالم وهابی دیدم که بین جمعی داشت صحبت میکرد از عشق پیامبر به عایشه. در تعجب بودم از مطالبی عجیب و ای بسا دروغی که میگفت که گویا همون لحظه زمان فوت این آقا رسید و لا اله الا الله گویان از دنیا رفت. و من قبلا خونده بودم از قول پیامرر اکرم صل الله علیه و آله که میفرمودند اگر کسی هنگام مرگ لااله الا الله بگه مسلمان و بر مذهب حق فوت کرده. سوالی که پیش میاد اینه که من شخصا کاملا قبول دارم که تنها مذهب حقه در دنیا مذهب تشیعه. اما چطور ممکنه عرفای اهل سنت و برخی علمای اونها مثل مثلا مولوی، اون همه سیر و سلوک داشتن اما متوحه یه سری مسائل نمیشدن؟ اگر دشمنان رسول الله و دشمنان خدا رو تکریم میکردن و اگر اونها رو خیلی قبول داشتن و در عوض اولیا و ائمه حق که جمعا ۱۴ معصوم هستند رو قبول نداشتن چطور موفع مرگ لا اله الا الله میگفتن؟ و کسی مثل مولوی با اون همه عرفان و اشرافی که داشت جایگاه دوزخی اون دشمنان رو نمیدید و جایگاه ۱۴ معصوم رو درک نمیکرد؟ خیلی گیج کننده ست. ممنون میشم تفصیلا توضیح بدید
دسته ها: انجمن ها

شوخی صحابه با پیامبر ص چگونه بود؟

پنجشنبه, 06/18/2020 - 20:00
سلام
شوخی صحابه با پیامبر ص چگونه بود؟

راهنمایی فرمایید
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

نماز اول وقت همراه با نماز امام زمان

پنجشنبه, 06/18/2020 - 07:51
سلام
سوال من در مورد این عبارت معروفه که میگن نماز اول وقت همراه با نماز اول وقتی که امام زمان میخونن پذیرفته میشه. یعنی امام زمان در طی بیست و چهار ساعت که تایم اذان در هر نقطه از زمین داره پیش میره، مدام در حال نماز خوندن هستن؟ چون کره زمین گرده و ساعت اذان تدریجی از شرق به غرب پیش میره در واقع لحظه ای نیست که زمین بدون تایم اذان باشه، در این حال امام زمان هر لحظه باید نماز بخونن چون فقط مختص به کشور و منطقه ما نیستن و همه جای دنیا حضور دارن.
دسته ها: انجمن ها

معرفی جابر جعفی‌

چهارشنبه, 06/17/2020 - 19:38
سلام
جابر جعفی‌ را معرفی کنید.
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

چرا امام صادق علیه السلام را رئیس مذهب تشیع می نامند؟

چهارشنبه, 06/17/2020 - 08:22


با سلام و عرض خسته نباشید. می خواستم بدانم که با این که پنج امام و حضرت محمد(ص) و حضرت خانوم فاطمه زهرا (س) قبل از امام صادق(ع) بودند چرا امام جعفر صادق (ع) رئیس مذهب شیعه لقب گرفتند؟
همه امامان شیعه برای اسلام و خلق خدا خدمت کردند.در این راه زحمات طاقت فرسایی را متحمل شدند. زحمات در قالب های مختلف، مانند قیام، صلح، سکوت و فعالیت های سیاسی و فرهنگی ظهور نمود. علت اینکه به مذهب ما "مذهب جعفری "گفته می شود، این نیست که امامان دیگر برای اسلام خدمت نکرده اند، بلکه سبب ناميده شدن آن است كه دوره زندگي امام صادق(ع) مصادف بود با اواخر حكومت امويان و اوايل خلافت عباسيان. به سبب درگيری‏ ها و اختلافاتي كه ميان اين دو خاندان به وجود آمده بود، فرصت خوبی برای فعالیت های فرهنگی پدید آمد که امام صادق(ع) از آن بهره گرفت و مذهب شيعه را توسعه داد.
امام با تشكيل حلقات درس و تبيين معارف و مباني تشيع، به نشر و تبليغ اسلام پرداخت. روايات بسيار زيادي را بيان فرمود. به همين جهت حيات مجددي در كالبد شيعه دميده شد . معارف و احكام شيعه بيش از هر زماني مطرح گرديد. نظم و ترتيب خاص و ارزنده‏اي به شيعه داده شد. بدین جهت اين مذهب را به امام جعفر صادق منسوب مي‏نمايند. زيرا علاوه بر تحكيم مباني آن، عمده احاديث اين مذهب- نسبت به امامان ديگر - از اين امام بزرگوار نقل شده است.
در مجلس درس ايشان هزاران تن شركت مي‏ كردند. برخي از آنان مانند ابوحنفيه، مالك بن انس، جابر بن حيان و زرارة بن اعين، از اركان و بزرگان اهل سنت و شيعه به شمار مي ‏آمدند.(۱)
مرحوم جعفرشهیدی می نویسد:
" آن كه در اخبار فقه شيعه تتبع كند، خواهد ديد روايت هاى رسيده از امام صادق (ع) در مسائل مختلف فقهى و كلامى مجموعه ‏اى گسترده و متنوع است. براى همين است كه مذهب شيعه را مذهب جعفرى خوانده ‏اند. گشايشى كه در آغاز دهه سوم سده دوم هجرى پديد آمد، موجب شد مردم آزادانه‏ تر به امام صادق (ع) روى آورند. گشودن مشكلات فقهى و غير فقهى را از او بخواهند. ... دانشمندان از هيچ يك از اهل بيت رسول خدا به مقدار آنچه از ابوعبدالله روايت دارند، نقل نكرده‏ اند. هيچ يك از آنان متعلمان و شاگردانى به اندازه شاگردان او نداشته ‏اند. روايات هيچ يك از آنان برابر با روايت هاى رسيده از او نيست. اصحاب حديث نام راويان از او را چهار هزار تن نوشته ‏اند. نشانه آشكار امامت او خردها را حيران مى‏ كند و زبان مخالفان را از طعن لال مى‏ سازد." (۲).

پی نوشت ها :
۱.محمدجواد مشكور ، تاريخ شيعه و فرقه‏هاي اسلام تا قرن چهارم، بی نام، ص ۱۰۶ - ۱۰۵؛مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، قم، موسسه امام صادق (ع)،۱۳۷۹ش ،چاب یازدهم، ص۳۵۹
۲. جعفر شهيدى، زندگانى امام صادق، ص۶۱؛
رسول جعفریان، حیات فکری وسیاسی امامان شیعه، قم ، انتشارات انصاریان، ۱۳۸۴ش ، چاپ هشتم، ص ۳۴۵.
دسته ها: انجمن ها

جعفر نام رودی است در بهشت

چهارشنبه, 06/17/2020 - 04:09
سلام
امام صادق علیه السلام به ضریس کنانی فرمود:« چرا پدرت تو را ضریس نام گذاشت؟» ضریس گفت:« به همان دلیل که پدرت تو را جعفر نام نهاد.»
( ضریس می‌خواست بگوید دلیلی برای انتخاب این نام‌ها وجود ندارد.)
امام صادق علیه السلام فرمود:« پدرت از روی جهل و نادانی نام تو را « ضریس» گذاشته است زیرا ضریس نام پسر ابلیس است، ولی پدرم مرا از روی علم و آگاهی «جعفر» نام نهاده است؛ زیرا جعفر نام رودی در بهشت است.»

از طرفی تحقیق کردیم نهرهای چهارگانه جاری ،چهار نهر اعم از آب خالص و شیر و شراب طهور و عسل مصفی است.چشمه های بهشتی (تفاوت نهر و چشمه در روان بودن و جوشان بودن) دو چشمه «شراب طهور» و دیگری چشمه «عسل مصفی».

کدام رود منظور امام معصوم ع بوده؟
راهنمایی فرمایید
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

حاجت خداوند چیست!؟

سه شنبه, 06/16/2020 - 01:43
سلام

امام زمان (عج) :

هر کسى که به دنبال حاجت خداوند
عزّوجلّ باشد،خداوند نیز دنبال کننده
و برآورنده ى حاجت او خواهد بود.

بحارالأنوار،ج51،ص331

حاجت خداوند چیست!؟
راهنمایی فرمایید.
دسته ها: انجمن ها

چگونه پیامبر اکرم(ص) معادله ی چندگانه ی دشمنی ها را حل کردند؟

دوشنبه, 06/15/2020 - 01:12
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) بدون وجود نیروهای متمرکز و سپاه مجهز و باوجود مشکلات متعدد در آغاز تشکیل حکومت دینی و اسلامی و با کارشکنی های متعدد یهودیان و سنگ اندازی های مسیحیان و دشمنی آشکار مشرکان و خصومتها و کارشکنیهای پنهان منافقان ،چگونه این چندگانه ی دشمنی ها را مهار و حکومت نوپای اسلامی را ایجاد و حفظ کردند؟ این چشم انداز، هر چند از ورای تاریخ، افتخار آمیز است اما اطلاع از چگونگی برخورد و چینش مهره های سیاسی و نظامی توسط نبی اکرم برای ما جالب و درس آموز است . چگونه پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در آن شرایط کاملا بحرانی موفق به این کار بزرگ شدند؟
دسته ها: انجمن ها

دعا برای حفظ جان

شنبه, 06/13/2020 - 18:34
سلام روزتون بخیر
ما اگر شخصی رو از خانواده، در منطقه جنگی داشته باشیم، برای حفظ جان او از خطرات و همچنین از مرگ و کشته شدن، چه دعا یا حرز یا تعویذی رو پیشنهاد میدید که تاثیر فوق العاده داشته باشه و شخص رو از خطرات جنگ حفظ کنه؟ و همچنین برای اینکه خداوند به کسی طول عمر با برکت بده، چه دعایی پیشنهاد میشه؟
دسته ها: انجمن ها

آیا امام حسین ع قبل از انبیا شفاعت کرده!؟

سه شنبه, 06/09/2020 - 21:51
سلام
با دوستی در مورد روز ازل و شفاعت هم صحبت بودیم.
مواردی عنوان شد که بذایم تازگی داشت، دوست دارم علاوه بر صحه منبع هم بدانم.

عنوان شد

خداوند به انبیا ع فرمود کسی حاضر است گناه امت خود را عهده دار گردد!؟
همه از زشتی گناه و عقوبت آن از خداوند ترسیدند و سکوت کردند.
پس از اعلام آمادگی در بین امت ها، حضرت سیدالشهدا ع با شرط ولایت پذیری و برپایی سنت حضرت یس و طه ص، عهده‌دار شفاعت امت گنهکار شد.
در روایات هم داریم که شفاعت برای گنهکاران هست، بفرموده حضرت ختمی مرتبت، بی عیب خداست.

فرمودند، دستگاه امامت حضرت سیدالشهدا ع متفاوت از دیگر شفاعت کنندگان است.
انشاالله امسال، راه کربلا و زیارت ائمه ع باز و سلامتی جسم در کنار دین و مال برقرار باشد، به برکت صلوات بر محمد و آل محمد ص.

راهنمایی فرمایید
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

چگونگی طهیر قلب از حب دنیا

یکشنبه, 06/07/2020 - 21:41
باسمه الأعلی

عرض سلام و ادب

چطور می توان قلب را از حب دنیا تطهیر نمود؟
دسته ها: انجمن ها