جمع کننده ی تغذیه

دلیل حرام بودن ۴ ماه از سال قمری چیست؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - 5 ساعت 45 دقیقه قبل
إِنَّ عِدَّةَ الشهُّورِ عِندَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شهَرًا فىِ كِتَابِ اللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ مِنهْا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَالِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلَا تَظْلِمُواْ فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ؛[۱] شمار ماه‏ها در نزد خدا، در كتاب خدا از آن روز كه آسمانها و زمين را بيافريده، دوازده است. چهار ماه، ماه‏هاى حرامند. اين است شيوه درست. در آن ماه‏ها بر خويشتن ستم مكنيد.

در جواب سوال شما قبل از هر چيز بايد دقت کرد که بهره انسان از دانش بسيار اندک است.
وَ ما أُوتيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَليلاً؛[۲] آنچه از علم به شما روزى شده بسيار اندك است.
و نقص شناخت انسان او را مضطر به دين داري نموده است. و با عدم غفلت از اين مساله، بسيار روشن است که نمي توانيم دليل احکام را بيابيم. عالم داراي اسرار بسياري است و قسمت اعظم آن در دسترس دانش ما نيست (عالم غيب) و خبري از آن نداريم .

و خداوند بنا بر مصالح و مفاسد احکامي را تشريع مي کند، منطقه اي در اطراف کعبه را "حرم" اعلام مي کند و حرمت بيشتري براي آن قائل مي شود. يا زمان خاصي را داراي حرمت بيشتري اعلام مي کند. مثل ماه هاي حرام که احکام و جزئيات خاص خود را دارد. (رجب، محرم، ذيقعده و ذيحجه ماه هاي حرام هستند.)

و با توجه به پيوند شديد روح و جسم در انسان، زمان و مکان در او موثر واقع مي شوند و مناسک با توجه به زمان و مکان بيان مي شوند. مساله حج، روزه و جهاد و ... بعضي از اين مناسک هستند. به عنوان مثال جنگ در اين ماه ها حرام است:
يَسْئَلُونَكَ عَنِ الشَّهْرِ الْحَرامِ قِتالٍ فيهِ قُلْ قِتالٌ فيهِ كَبيرٌ؛[۳] تو را از جنگ ‏كردن در ماه حرام مى ‏پرسند. بگو: جنگ‏ كردن در آن ماه گناهى بزرگ است.

"تحريم جنگ در اين چهار ماه يكى از طرق پايان دادن به جنگهاى طويل المدة، و وسيله‏اى براى دعوت به صلح و آرامش بود، زيرا هنگامى كه جنگجويان چهار ماه از سال اسلحه را به زمين بگذارند و صداى چكاچك شمشيرها يا صفير گلوله‏ ها خاموش شود و مجالى براى تفكر و انديشه به وجود آيد احتمال پايان يافتن جنگ بسيار زياد است. هميشه ادامه يك كار با شروع مجدد آن پس از خاموشى تفاوت دارد و دومى به مراتب مشكلتر است، فراموش نمى‏كنيم كه در دوران جنگهاى بيست‏ساله ويتنام چه اندازه زحمت مى‏كشيدند تا يك آتش بس بيست و چهار ساعته در آغازسال نو مسيحى يا مانند آن به وجود آورند، ولى اسلام براى پيروان خود در هر سال يك آتش بس چهارماهه اعلام ميدارد و اين خود نشانه روح صلح‏ طلبى اسلام است."[۴]
دسته ها: انجمن ها

بهترین راه برای فراموش کردن یک مقطع زمانی از زندگی با همه خاطرات خوب و بد چیست؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - 5 ساعت 49 دقیقه قبل
چند راه برای فراموش کردن خاطرات:


۱. دیدن نقاط مثبت آن خاطره و تقویت آن با نوشتن و یاد آوری کردن و پررنگ کردن هر خاطره ای هر چند بد می تواند نقطه مثبتی داشته باشد و یا درس عبرت و یک هشیاری و آگاهی برای آینده باشد.

۲. جایگزنی افکار منفی با افکار مثبت این کار کار ساده ای نیست به دلیل اینکه یک تمرکز بسیار قوی می خواهد:
مراحل: معمولاً انسان ها از خاطرات خوب خود در صورت (سلامت روان) لذت برده و از خاطرات منفی فرار می کنند. هر فردی خاطرات منفی خود را که باعث یاد آوری و احساس ناخوشایند می شود را می شناسد. با توجه به مقدمه مذکور افراد باید تمرین کنند که هنگام هجوم خاطرات بد و منفی گذشته یکی از کارهای زیر را انجام دهند و هرروز آن را تمرین کنند:
الف) عدم پرورش افکار منفی و تغییر موقعیت فیزیکی و قطع سریع افکار
ب) فریاد زدن واژه بس کن بصورت ذهنی باز خورد منفی افکار و ایجاد حالت تنبیه برای افکار که آمار ورود به ذهن را به شدت کاهش می دهند.
ج) جایگزین فکر منفی با مثبت
د) اهمیت ندادن و عدم دقت به افکار منفی

۳. از بین بردن تمام آثار بیرونی از آن خاطره و یا پنهان کردن آن حتی عدم عبور از مکانی که آن خاطره را زنده کند تا مدتی

۴. برای اینکه بتوانید قدرت تمرکز شما و اینکه بتوانید به راحتی تمرکز و توجه خود را از فکر و خاطره منفی به خاطره مثبت انتقال دهید باید این مهارت را تمرین و آموزش ببینید:
ابتدا یک تابلو نقاشی یا یک شمع روشن را در یک ساعتی که آرام هستید و سرتان خلوت هست، جلوی خود قرار دهید بعد دقیقاً آنچه را که می بینید روی دفترچه بنویسید از تمام جزییات حتی نوع درختی که بطور مثال در تابلو می بینید این کار را هر روز نیم ساعت تا یک ساعت تمرین کنید تا مهارت کنترل ذهن را یاد بگیریید و از این مهارت برای کنترل فکر هر موقع که بخواهید استفاده کنید.
دسته ها: انجمن ها

نظر مراجع در مورد اذن پدر در ازدواج موقت چیست؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - 5 ساعت 54 دقیقه قبل
به طور کلی در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد، اذن پدر شرط است یا نه، چند نظر هست:

الف: اذن پدر لازم است. (آیات عظام: امام خمینی، مکارم شیرازی، سیستانی، شبیری زنجانی، تبریزی، نوری همدانی).

[البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا]

ب: بنا براحتیاط واجب اذن پدر لازم است(آیات عظام: خامنه ای، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی، وحید خراسانی)[۱]

نکته: طبق استفتایی که از دفتر آیت الله وحید خراسانی شده است زنی که یک بار ازدواج کند وبر اثر ازدواج و یا از طریق گناه (زنا و وطی به شبهه) بکارتش از بین برود، برای ازدواج بعدی نیاز به اجازه پدر نداردولی اگر ازاله بکارت بخاطر پریدن ویا حادثه ای و یا ازطریق خودارضایی باشد، باید برای ازدواج(دائم یا موقت) اجازه ی پدر گرفته شود. [۲]

نکته: در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود.

ج : تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است(آیت الله بهجت).[۳]

د: اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود.[۴]

ه: به نظر آیت الله اردبیلی، اگر دختر باكره‏ اى كه به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص مى ‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصميم ‏گيرى صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد در ميان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتياجى به اجازه پدر يا جدّ پدرى خود ندارد و در غير اين صورت، بنابر احتياط واجب بايد از پدر يا جدّ پدرى خود اجازه بگيرد و اجازه مادر و يا برادر لازم نيست. همچنين بنابر احتياط واجب دخترى كه باكره نيست نيز همين حكم را دارد.[۵]

پی نوشتها:

[۱]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶.

[۲]. منهاج الصالحین، ج۳، کتاب النکاح-اولیاء عقد النکاح، م:۱۲۳۷

[۳]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶؛ و رساله آیت الله وحید، مسئله ۲۴۴۰؛ و سوال تلفنی از دفتر آیت الله خامنه ای در قم و دفتر آیت الله نوری.

[۴]. آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان، و آیت الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله۲۶۰۳.

[۵]. آیت الله اردبیلی توضیح المسائل مسأله ۲۸۳۰.
دسته ها: انجمن ها

بزرگ‌ترین کشفیات و دستاوردهای علمی در سال ۲۰۱۷

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - 13 ساعت 26 دقیقه قبل


در سال ۲۰۱۷، کشفیات مهمی مخصوصا در زمینه‌ی پزشکی، نجوم، هوافضا، زیست‌شناسی و رباتیک انجام شد. برخی از این اکتشافات درک ما را نسبت به جهان دگرگون کردند.
سال ۲۰۱۷، بسیار پرفراز و نشیب بود و جهان علم هم از این قاعده مستثنا نیست. در این سال دستاوردهای زیادی نصیب جامعه‌ی علمی شد؛ کشف هفت سیاره‌ی خواهر زمین، پایان مأموریت ۲۰ ساله‌ی کاسینی و نخستین تله‌پورت کوانتومی از بزرگ‌ترین کشفیات سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شوند. در ادامه به ۱۵ مورد از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشفیات علمی سال جاری میلادی، خواهیم پرداخت؛

دانشمندان قاره‌ی جدیدی در اقیانوس آرام کشف کردند


دانشمندان، سال گذشته وجود قاره‌ی زیلاندیا (Zealandia) را به اثبات رساندند؛ قاره‌ای که گفته می‌شود حدود دوسوم استرالیا است و تقریبا تمام آن در اقیانوس آرام به زیر آب رفته است. در این مورد، ارتفاع و شکل قاره از سرنخ‌های اصلی دانشمندان محسوب می‌شود؛ اما عوامل دیگری هم باید مد نظر قرار گیرد. به‌عنوان مثال، پوسته‌ی این قاره به‌طور قابل توجهی نسبت به بستر اقیانوس ضخیم‌تر و ساختار زمین‌شناختی آن نسبت به نواحی دیگر متمایز است.مدارک و شواهد مربوط به شباهت‌های زمین‌شناسی از اوایل قرن بیستم در اختیار دانشمندان قرار گرفت. پژوهشگران می‌گویند قرار دادن زیلاندیا در زمره‌ی قاره‌های جهان فقط اضافه شدن یک نام به فهرست قاره‌ها نیست؛ قاره‌ای که این گونه زیر آب رفته اما همچنان یکپارچه است و قطعه‌قطعه نشده، برای شناخت پیوستگی یا گسستگی پوسته قاره‌ها مفید است. همچنین دایناسورها در اواخر دوره‌ی کرتاسه منقرض شدند؛ حال تخمین زده می‌شود قاره‌ی زیلاندیا حدود ۸۰ میلیون سال قبل از استرالیا جدا شده و به زیر آب رفته است.
دسته ها: انجمن ها

آزمایش‌ها نشانه‌هایی از وجود بعد چهارم فضا را نشان می‌دهند

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - 13 ساعت 30 دقیقه قبل


ما به‌عنوان انسان، تنها توانایی درک جهان سه‌بعدی را داریم. در صورتی‌که ابعاد فضایی بیش‌تری می‌توانند وجود داشته باشند. اما چگونه با وجود محدودیت خود، آن‌ها را درک کنیم؟

زمانی که در مورد جهان صحبت می‌کنیم، تصور ما این است که سه بعد فضا و یک بعد زمان وجود دارد که تمامی حالت‌ها و حرکت‌ها‌ی ما را شکل می‌دهد.اما دو گروه از دانشمندان نشان داده‌اند که اگر از حدودیت ابعاد بالا و پایین، چپ و راست، جلو و عقب خارج شویم، می‌توانیم به بعد چهارم دسترسی پیدا کنیم. شاید انتظار داشته باشید که این مسئله باید قوانین فیزیک را دچار دگرگونی کرده و یا حتی آن را بشکند. قسمتی از آزمایش‌ها‌ی انجام شده، نظری بوده و بسیار پیچیده هستند. البته که منشأ این نظریه‌ها، دوست و همراه نه چندان قدیمی فیزیک، یعنی مکانیک کوانتومی است. دو تیم پژوهشی مجزا، یکی در اروپا و دیگری در آمریکا فعالیت می‌کنند. هر کدام از این گروه‌ها، توانستند با استفاده از اثر کوانتومی هال، اثراتی از بعد فضایی چهارم پیدا کنند. این اثر، روشی برای به‌دام‌اندازی و اندازه‌گیری و بررسی الکترون‌ها است.


به‌گفته‌ی یکی از پژوهشگران تیم آمریکا به نام میشل رچمن، از دانشگاه پن:
از نظر فیزیکی، هیچ‌گونه سیستم اندازه‌گیری چهار‌بعدی در دسترس ما نیست. اما می‌توانیم با استفاده از سیستم‌ها‌یی با تعداد ابعاد کم‌تر، به اثر‌هال چهار‌بعدی دست پیدا کنیم. چرا که سیستمی با ابعاد بالا‌تر، به دلیل پیچیده بودن سیستم، قابل دسترسی نیست.
به‌عبارت دیگر، همان‌گونه که یک جسم سه‌بعدی، یک سایه‌ی دو‌بعدی را تشکیل می‌دهد، با اینکه نمی‌توانیم یک جسم چهار ‌بعدی را مستقیما بررسی کنیم یا حتی آن را ببینیم، پژوهشگران در تلاش هستند تا بتوانند یک جسم چهار‌بعدی را به‌وسیله‌ی سایه‌ی سه‌بعدی آن بررسی کنند. این بررسی‌ها می‌تواند منجر به اطلاعات پایه‌ی بسیاری در علم به ما شود. طبق محاسبات پیشرفته‌ای که منجر به نوبل سال ۲۰۱۶ شد، امروز، می‌دانیم که اثر کوانتومی هال، به وجود بعد چهارم فضایی اشاره دارد. این آزمایش‌ها می‌توانند تصویری از تاثیراتی که این بعد چهارم فضایی می‌تواند داشته باشد، برای ما ترسیم کند.کاری که تیم اروپا در این راستا انجام می‌دهد، به این شکل است که، گروهی از اتم‌ها را به‌وسیله‌ی فرایند سرد‌کنندگی لیزری، به یک شبکه‌ی دو‌بعدی محدود کرده و آن‌ها را تا دمای صفر مطلق، سرد می‌کنند. در اصطلاح، به این فرایند، بسته‌بندی کردن نور در یک کارتون توسط پژوهشگران گفته می‌شود.این تیم تحقیقاتی توانسته است به‌وسیله‌ی لیزر‌ها‌ی پیشرفته، اتم‌ها‌ی به‌دام افتاده را برانگیخته کرده و آن‌ها را وادار به حرکت کنند. پژوهشگران، تغییرات آرام در حرکت اتم‌ها را بررسی کردند که این تغییرات، معادل است با بررسی اثر هال کوانتومی چهار‌بعدی، که نشانه‌ها‌یی از وجود بعد فضایی چهارم را پدیدار می‌کند.تیم پژوهشی آمریکا نیز برای انجام آزمایش‌ها‌ی خود از لیزر استفاده می‌کنند با این تفاوت که این بار، رد پالس نوری را درون یک قالب شیشه‌ای دنبال می‌کنند. با دست‌کاری کردن نور عبوری از یک قالب شیشه‌ای، اثر یک میدان الکتریکی روی ذرات بار‌دار را شبیه‌سازی می‌کنند. این بار نیز در نتیجه‌ی این کار، اثر کوانتومی هال چهار‌بعدی بررسی می‌شود.البته واضح است که ما نمی‌توانیم به دنیا‌ی چهار‌بعدی دسترسی پیدا کنیم. چرا که در جهان سه‌بعدی گیر افتاده‌ایم. اما پژوهشگران معتقدند که مکانیک کوانتومی می‌تواند تصویری از این جهان چهار‌بعدی به ما بدهد و دید سه بعدی ما را گسترده‌تر کند. راه دیگر نگاه به این داستان به این شکل است که فرض کنیم کاراکتر‌های یک بازی ویدئویی روی یک سطح دو‌بعدی هستیم و ناگهان توجهمان به جهان سه‌بعدی اطرافمان جلب می‌شود. دید ما دو‌بعدی باقی می‌ماند؛ اما همان‌گونه که در جهان دو‌بعدی می‌چرخیم، آشفتگی‌ها و نا‌هماهنگی‌ها‌یی می‌بینیم که ناشی از به دام افتادن جهان دو‌بعدی در جهان سه‌بعدی است.شبیه این نا‌هماهنگی‌ها و آشفتگی‌ها در این پژوهش، به نمایش گذاشته شده‌اند که نشانه‌ها‌یی از جهان چهاربعدی را به ما نشان می‌دهد. هنوز نمی‌توانیم به بعد چهارم سفر کنیم. اما اکنون می‌توانیم نشانه‌ها‌ی وجود آن را ببینیم و می‌توانیم به نحوه‌ی عملکرد آن دست پیدا کنیم.تیم پژوهشگران قصد دارد با استفاده از این پژوهش‌ها، نگاه نزدیک‌تر‌ی به این قضیه داشته باشد و شاید در این راستا فیزیک جدیدی در انتظار جهان باشد. به‌گفته‌ی یکی از پژوهشگران اروپایی، میشل لوس از دانشگاه لودوینگ- مکسیمیلیامز در آلمان: به نظر من این دو آزمایش، کامل‌کننده‌ی یکدیگر هستند.پژوهش دو تیم پژوهشی، در مجله‌ی Nature منتشر شده است.

دسته ها: انجمن ها

بَه بَه، چه نمازی‌ست!

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - جمعه, 01/19/2018 - 23:15
یا هو


هر سکّه که دادند دوتا سکّه گرفتند

گفتند که این بهرۀ بانکی‌ست، رِبا نیست!

از بس‌ که پیِ نیم‌ وَجَب نانِ حلالیم

در سجدۀ ما رونق اگر هست، صفا نیست

بَه بَه، چه نمازی‌ست! همین است که گویند

راهِ شُعَرا دور زِ راهِ عُرَفا نیست
دسته ها: انجمن ها

*قصه حضرت یحیی(علیه‌ السلام) *

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - جمعه, 01/19/2018 - 06:39

با عنایت از خداوند جهان حال از یحیی برگویم داستان

خواست چون آن زكریا از خدا نزد محراب و مناجات و دعا

تا خدای عزیز و دادگر بخشد او را از كرامت یك پسر

كرد یزدان هم دعایش مستجاب داد فرزندی همه خیر و صواب

نام او را هم خدا یحیی نهاد اهل زهد و اهل ایمان و سداد


حضرت یحیی(علیه‌السلام)[1] یكی از پیامبران بنی اسرائیل است، كه نام مباركش پنج بار در قرآن مجید آمده

است.[2]

وی پنج هزار و پانصد و هشتاد و پنج سال بعد از هبوط آدم(علیه‌السلام) متولد شد. نام پدرش «زكریا بن برخیا»

و نام مادرش «اشیاع» از نوادگان حضرت یعقوب(علیه‌السلام) می‌باشد.[3]

چنانكه قبلا ذكر شد او در اثر دعای پدرش، كه از خدا فرزند خواست، متولد گردید. ولادتش خارق عادت بود،

زیرا زكریا(علیه‌السلام) در آن موقع پیر وناتوان و زنش فرتوت و نازا بود.[4]

در اینكه چرا یحیی(علیه‌السلام) را بدین نام خوانده‌اند؟ اختلاف نظر وجود دارد، بعضی می‌گویند، چون خداوند

نازایی مادرش را به وسیله تولد او شفا بخشید او را یحیی نامیدند.

عده‌ای می‌گویند: خداوند قلب او را به وسیله ایمان زنده كرد و گروهی دیگر معتقدند: چون خداوند قلب او را به

وسیله نبوت زنده و شاداب فرمود.[5]

یحیی(علیه‌السلام) اولین كسی است كه به این اسم نامیده شد و احدی قبل از او، بدین اسم نامیده نشده

است.[6] سرانجام پس از سی سال زندگانی شهید شد،[7] و در مسجد جامع آموی دمشق دفن شد.[8]

دسته ها: انجمن ها

دانستني درباره غذاها، ميوه ها و اجسام

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - جمعه, 01/19/2018 - 06:17

آيا مي دانيد در قرآن واژة «شفا» براي «عسل» بکار رفته استدسته ها: انجمن ها

حکم دوستی و معاشرت با تارک الصلاة

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - پنجشنبه, 01/18/2018 - 23:49
سلام وقت بخیر
عذر میخوام کسی که نماز نمیخونه ولی همه ی اصول دین رو رعایت میکنه...
چه حکمی داره که باهاش دوست باشیم؟یا اینکه معاشرت کنیم؟
اگه سال ها باشه ک میشناسمش و تازه فهمیده باشم چی؟
گناه کردم؟
دسته ها: انجمن ها

متون کانون گفتگوی قرآنی چه اثری روی شما داشت!؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - پنجشنبه, 01/18/2018 - 00:22
سلام
شاید باورتان نشود ولی زندگی روزانه ما تحت تأثیر متون کاربران قرار گرفته و آنچه از دوستان ثبت شده ما را در کنار ملائکه رهنمون به متون ایشان میکند تا نظرات و موضوعات را ببینیم و بخوانیم!

البته کارشناسی که از دنیا در اثر تصادف با خانواده از بین ما رفت هم کمکیارمان بوده.
یادش گرامی

این کانون چه اثرات مثبتی برای شما در زندگی داشته است!؟

خدا قوت
دسته ها: انجمن ها

حکم شرعی کسب در روز جمعه

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - چهارشنبه, 01/17/2018 - 21:36
سلام
لطفا غیر روز جمعه، ایام تعطیل دیگر را هم بیان فرمایید.
متشکریم
دسته ها: انجمن ها

خون در مدفوع نشانه چیست و چه باید کرد؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - دوشنبه, 01/15/2018 - 22:50
آيا وجود خون در مدفوع نگران كننده است؟
ديدن خون هنگام دفع مي‌تواند هر كسي را نگران كند و اگر اين خونريزي با درد، سوزش يا حتي دشواري در نشستن همراه شود، حتي نگران‌كننده‌تر هم به‌نظر مي‌رسد. هموروئيد يا بواسير يكي از آزاردهنده‌ترين و شايع‌ترين بيماري‌هاي نشيمنگاه محسوب مي‌شود، طوري كه حدود نيمي از افراد تا 50سالگي حداقل يك‌بار عوارض آن را تجربه مي‌كنند. در اين بيماري، عروق انتهايي مقعد و روده بزرگ متورم شده و باعث درد، خارش و گاهي خونريزي مي‌شود.


اگرچه هموروئيد مي‌تواند دردناك باشد اما معمولا خطرناك نيست. با اين حال بسياري از مبتلايان با عود علائم‌شان پس از درمان نگران مي‌شوند كه مبادا هموروئيدشان تبديل به سرطان مقعد يا روده بزرگ شده باشد. اما آيا واقعا چنين خطري وجود دارد؟! دكتر امير كشوري، جراح كولون و ركتوم و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران شما را در اين زمينه راهنمايي مي‌كند.


همه انسان‌ها هموروئيد دارند!
هموروئيد به شبكه‌هاي وريدي انتهاي دستگاه گوارش اطلاق مي‌شود. جالب است بدانيد كه همه انسان‌ها داراي هموروئيد هستند و وجود آن غيرطبيعي نيست. اين شبكه‌هاي وريدي هنگام اجابت مزاج مثل يك بالشتك پرخون مي‌شوند و به خروج مدفوع از روده كمك مي‌كنند. البته هموروئيد خود به دو نوع داخلي و خارجي تقسيم مي‌شود كه به يكديگر مرتبط هستند و هر دو به دفع راحت‌تر كمك مي‌كنند. هموروئيدهاي خارجي اگر دچار بيماري شوند از بيرون بدن قابل مشاهده هستند اما هموروئيدهاي داخلي از بيرون قابل مشاهده نيستند. بيماري هموروئيد در حقيقت همان واريسي شدن شبكه‌هاي وريدي است. دقيقا مثل وريدهاي پا، شبكه‌هاي وريدي انتهاي دستگاه گوارش نيز ممكن است متورم و واريسي شوند.


فقط 10درصد افراد جراحي لازم دارند
در حال حاضر آماري از شيوع هموروئيد در ايران وجود ندارد، با اين حال جزء بيماري‌هاي شايع كشور محسوب مي‌شود. البته اين بيماري در جوامع غربي شايع‌تر است زيرا يبوست در اين كشورها بيشتر ديده مي‌شود. براي مثال در ايالات‌متحده حدود 10ميليون نفر به بيماري هموروئيد مبتلا هستند كه 10درصد از آنها به جراحي نياز پيدا مي‌كنند و 90درصد ديگر با درمان‌هاي غيرجراحي بهبود پيدا مي‌كنند. مردم معمولا تمامي مشكلات اطراف مقعد را هموروئيد فرض مي‌كنند؛ براي مثال ممكن است فيستول، شقاق، جوش و هر برجستگي ديگر را هموروئيد تلقي كنند. درحالي كه هر يك از اين مشكلات با بيماري هموروئيد متفاوت هستند.


يبوست؛ مقصر اصلي!
شايع‌ترين علت بيماري هموروئيد (در 95درصد از موارد) يبوست است. با اين حال بعضي افراد نيز بر اثر اسهال و دفعات مكرر اجابت مزاج به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. گروهي از بيماران هم ممكن است هيچ سابقه‌اي از يبوست نداشته باشند اما دچار مشكلات هموروئيد شوند. علاوه بر اين‌ها، هموروئيد در بعضي بيماري‌هاي پيشرفته كبدي هم ممكن است ديده شود. خوشبختانه كساني كه براثر يبوست دچار بيماري هموروئيد مي‌شوند اغلب مي‌توانند با اصلاح تغذيه و سبك زندگي خود بيماري‌شان را رفع كنند. كساني هم كه يبوست‌شان با تغيير رژيم غذايي بهبود پيدا نمي‌كند، مي‌توانند از ملين‌هاي ساده استفاده كنند.

دستشويي رفتن را عقب نيندازيد!
مهم‌ترين عامل در ايجاد يبوست، تغذيه نامناسب و كمبود مصرف آب، ميوه‌ها و سبزيجات است. كمبود فعاليت بدني، زندگي صنعتي و عدم رعايت فيزيولوژي دستگاه گوارش نيز از عوامل يبوست محسوب مي‌شوند. درواقع روده‌ها هنگام صبح بلافاصله با بيداري شروع به فعاليت مي‌كنند و مواد دفعي را به سمت پايين حركت مي‌دهند. بنابراين تقريبا يك ربع بعد از بيدار شدن احساس دفع ايجاد مي‌شود. خوردن صبحانه نيز به ايجاد حس دفع كمك مي‌كند. اما اگر فرد به اين احساس توجهي نكند و اجابت مزاج را به تعويق بيندازد، عملكرد دستگاه گوارش مختل مي‌شود و به‌تدريج شبكه‌هاي وريدي انتهاي روده متورم و واريسي مي‌شوند.


بارداري هم باعث هموروئيد مي‌شود؟
بارداري و زايمان از آنجايي كه باعث افزايش يبوست و فشار داخل شكمي مي‌شوند، از عوامل مستعد كننده براي بيماري هموروئيد به‌حساب مي‌آيند. چاقي و اضافه‌وزن نيز به‌دليل ايجاد يبوست مي‌تواند فرد را مستعد بيماري هموروئيد كند. با اين حال تاثير آن ثابت شده نيست و نمي‌توان گفت كه تمام افراد چاق دچار اين بيماري خواهند شد. تاثير نشستن‌ها و ايستادن‌هاي طولاني‌مدت بر ايجاد هموروئيد نيز ثابت شده نيست.


اگر خونريزي يا درد داريد…
يكي از علائم مهم بيماري هموروئيد وجود خون در مدفوع است. البته خونريزي بيشتر مربوط به هموروئيدهاي داخلي مي‌شود. اين هموروئيدها معمولا بدون درد هستند مگر اينكه آن‌قدر بزرگ شوند كه بيرون بزنند و گير كنند و ديگر به داخل بر نگردند. اما درمقابل، هموروئيدهاي خارجي، به‌خصوص اگر خون در آنها لخته شود اغلب دردناك هستند كه در اين صورت هموروئيد ترومبوزه ناميده مي‌شوند.


هموروئيد درجات مختلفي دارد
هموروئيد داخلي بسته به علائمي كه ايجاد مي‌كند به درجات مختلفي تقسيم‌بندي مي‌شود. هموروئيد درجه يك معمولا فقط خونريزي دارد و بدون درد است. هموروئيد درجه 2 ممكن است خونريزي ايجاد نكند اما با اجابت مزاج از مقعد بيرون مي‌زند و بعد از اتمام دفع دوباره خود به خود به داخل برمي‌گردد. هموروئيد درجه 3 خود به خود به داخل بر نمي‌گردد و فرد مجبور مي‌شود با فشار دست آن را سرجايش برگرداند. هموروئيد درجه 4 نيز از همه شديدتر است و حتي با فشار دست به داخل بر نمي‌گردد.


فوق تخصص گوارش يا جراح، به كدام مراجعه كنيم؟!
تصميم‌گيري درمورد درمان به نوع هموروئيد، علائم و شرايط بيمار بستگي دارد. براي هموروئيدهاي درجه يك و 2 معمولا جراحي توصيه نمي‌شود. اما اگر هموروئيد بيرون بزند و بيمار مجبور شود آن را با دست جا بيندازد معمولا جراحي لازم مي‌شود زيرا واقعا زندگي فرد را مختل مي‌كند. خيلي اوقات افراد سوال مي‌كنند كه براي درمان هموروئيد بايد به چه متخصصي مراجعه كنند. در پاسخ مي‌توان گفت كه جراحان معمولا در درمان هموروئيد تجربه بيشتري دارند و با آناتومي آن كاملا آشنا هستند.


بعد از جراحان نيز فوق‌تخصص‌هاي گوارش مي‌توانند به بهترين نحو درمان اين بيماري را پيگيري كنند. البته يك پزشك عمومي هم بايد به‌خوبي با هموروئيد آشنا باشد و بيمار را راهنمايي كند، بنابراين لازم نيست كه حتما از ابتدا به متخصص يا فوق‌تخصص مراجعه كنيد، بلكه مي‌توانيد اول از همه نزد پزشك عمومي برويد و معاينه شويد، سپس درصورتي كه با مصرف ملين و تغيير سبك زندگي بهبود پيدا نكرديد، مي‌توانيد به متخصص مراجعه كنيد.


ليزر به پاي جراحي نمي‌رسد!
ليزر جزو درمان‌هاي اول هموروئيد نيست و رقيب جراحي محسوب نمي‌شود؛ براي مثال اگر 10راه درمان وجود داشته باشد ليزر آخرين آنهاست. اما مردم ايران خيلي نسبت به آن اشتياق نشان مي‌دهند زيرا فكر مي‌كنند ليزر يك شيوه درماني بدون درد است و مشكل‌شان خيلي راحت با آن رفع مي‌شود. اين تصور غلط در بسياري از موارد باعث مي‌شود تصميم صحيح درمورد درمان هموروئيد گرفته نشود. براي مثال ممكن است بيمار فقط با مصرف ملين بهبود پيدا كند اما ترجيح مي‌دهد با ليزر درمان شود.


اين كار نه‌تنها ممكن است باعث ايجاد عوارض ليزر در محل شود و مشكلات جديدي را به‌وجود آورد، بلكه هزينه زيادي را نيز به بيمار تحميل مي‌كند، بنابراين توصيه مي‌شود هميشه انتخاب درمان را برعهده پزشك بگذاريد. علاوه بر اينها، ليزرفقط تاحدودي شبكه‌هاي وريدي را مي‌سوزاند و آنها را از بين نمي‌برد. درواقع اگر هم فرد درمان شود اما سبك زندگي خود را تغيير ندهد و دوباره دچار يبوست شود، علائم هموروئيدش عود خواهد كرد.


درمان بي‌دردسر با حلقه‌كشي!
يكي ديگر از درمان‌هاي بيماري هموروئيد استفاده از رابر‌ باند يا همان حلقه‌كشي است. در اين روش حلقه‌اي كشي دور برجستگي هموروئيد انداخته مي‌شود و هموروئيد به‌تدريج كوچك مي‌شود. اين حلقه پس از مدتي خودبه‌خود مي‌افتد و حدود 6ماه تا يك سال بعد درصورت عود علائم هموروئيد بايد دوباره جايگزين شود. با اين حال يك روش درماني بدون درد و كم‌هزينه محسوب مي‌شود. همچنين در مطب يا درمانگاه قابل انجام است و نياز به بستري ندارد. البته اين روش بيشتر براي هموروئيدهاي درجه يك و 2 مناسب است.


كمترين ميزان عود با جراحي
جراحي هموروئيد انواع مختلفي دارد؛ براي مثال در بعضي موارد هموروئيد برداشته و جاي آن باز گذاشته مي‌شود. گاهي نيز هموروئيد را خارج مي‌كنند و جاي آن را بخيه مي‌زنند يا اينكه آن را با دستگاه استاپلر (وسيله‌اي منگنه مانند) جراحي مي‌كنند. البته جراحي با استاپلر بيشتر براي هموروئيدهاي درجه 2 تا 3 مناسب است و براي هموروئيد درجه 4 توصيه نمي‌شود.
جراحي‌هاي هموروئيد با بي‌حسي موضعي، بي‌حسي از كمر و بيهوشي عمومي قابل انجام هستند اما بهتر است در اتاق عمل بيمارستان با بيهوشي عمومي يا بي‌حسي از كمر انجام شوند؛ به اين ترتيب بيمار راحت‌تر خواهد بود. انتخاب بين بيهوشي و بي‌حسي از كمر نيز با متخصص بيهوشي است و براساس شرايط بيمار صورت مي‌گيرد. لازم به ذكر است كه روش جراحي نسبت به ساير درمان‌هاي هموروئيد با احتمال عود كمتري همراه است.


ركتوسكوپي؛ بهترين راه تشخيص هموروئيد
بهترين راه براي تشخيص بيماري هموروئيد، ركتوسكوپي است. در اين روش يك ميله 8 تا 9 سانتي‌متري انعطاف‌پذير و مجهز به دوربين از طريق مقعد وارد روده بزرگ مي‌شود و بخش انتهايي آن را مورد بررسي قرار مي‌دهد. ركتوسكوپي نيازي به بيهوشي ندارد و در مطب يا درمانگاه قابل انجام است. اما با كولونوسكوپي نمي‌توان به‌خوبي هموروئيد را بررسي كرد زيرا اين روش بيشتر نواحي بالايي روده بزرگ را نشان مي‌دهد.


جراحي به دردش مي‌ارزد!
جراحي هموروئيد در تصور مردم يك عمل پردرد است چون در ناحيه‌اي از بدن انجام مي‌شود كه نمي‌توان به آن استراحت داد. به‌عبارتي اجابت مزاج بعد از جراحي نيز بايد انجام شود. علاوه بر اين، مدفوع خود يك عامل عفوني است و پر از ميكروب است. بنابراين احتمال عفونت كردن زخم و دردناك شدن اين ناحيه بالاست. اما بيماراني كه به جراحي احتياج دارند نبايد به‌خاطر درد از آن اجتناب كرده و خود را از مزيت آن محروم كنند. به هر حال براي كاهش درد راهكارهاي مختلفي وجود دارد و پزشك مي‌تواند بيمار را در اين زمينه راهنمايي كند.


هموروئيد با قرص كوچك نمي‌شود!
افراد مبتلا به بيماري هموروئيد اول از همه بايد سبك زندگي‌شان را اصلاح كنند. به اين ترتيب كه آب زياد بنوشند، مصرف فيبر، سبزي و ميوه را افزايش دهند و فعاليت بدني منظم داشته باشند. متاسفانه گاهي اوقات تبليغاتي در اين زمينه ديده مي‌شود مبني بر اينكه با مصرف قرص يا كپسول‌هاي خوراكي مي‌توان هموروئيد را درمان كرد، درصورتي كه اين روش‌ها قطعي نيستند و هيچ قرصي وجود ندارد كه بتواند هموروئيد را كوچك كند.
درواقع شركت‌هاي توليدكننده اين داروها مدعي هستند كه با اين روش مي‌توانند شبكه‌هاي وريدي را كوچك كنند اما تجربه‌هاي علمي زيادي در اين مورد وجود ندارد، بنابراين بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارويي با پزشك خود مشورت كنيد بلكه بتوانيد فقط با مصرف يك ملين ساده مشكل خود را برطرف كنيد. همچنين فردي كه كانديداي جراحي است به هيچ‌عنوان نبايد اين روش‌ها را جايگزين جراحي كند. پمادها و شياف‌هاي مخصوص هموروئيد نيز با ايجاد چربي و رطوبت در ناحيه باعث مي‌شوند دفع مدفوع راحت‌تر انجام شود. همچنين ورم و درد ناحيه را مقداري كاهش مي‌دهند، اما به‌غير از اين موارد، امتياز ديگري ندارند.


درمان با سوزاندن هموروئيد!
اسكلروتراپي از ديگر روش‌هاي درماني هموروئيد است كه طي آن ماده‌اي سوزاننده از طريق سرنگ به داخل شبكه وريدي تزريق مي‌شود. اين روش بيشتر براي هموروئيد‌هاي درجه يك و 2 مناسب است و به‌صورت سرپايي در مطب يا درمانگاه انجام مي‌شود. البته احتمال تكرار آن بيشتر از حلقه‌كشي است، بنابراين حلقه‌كشي از اسكلروتراپي گزينه بهتري است. سوزاندن وريد با استفاده از دستگاه كوتر و جريان الكتريسيته نيز قابل انجام است و اگر به‌طور صحيح انجام شود از ليزر نتيجه بهتري خواهد داشت.


گرما يا سرما؛ كدام‌شان درد هموروئيد را كم مي‌كند؟
استفاده از آب گرم به اجابت مزاج كمك مي‌كند و باعث مي‌شود ناحيه مقعد يك مقدار مرطوب شود و درد آن كاهش پيدا كند، بنابراين هم قبل و هم بعد از جراحي مي‌توان از آن بهره برد اما جزو درمان‌هاي مستقيم هموروئيد محسوب نمي‌شود. بعضي افراد هم با استفاده از كيسه يخ احساس بهتري پيدا مي‌كنند. با اين حال تاثير گرما در مقالات علمي بيشتر ذكر شده است. البته آب نبايد خيلي داغ باشد و دماي حدود 40درجه مناسب است.
مدت نشستن در آب نيز نبايد خيلي طولاني باشد، در غير اين صورت تورم شبكه‌هاي وريدي افزايش پيدا مي‌كند. معمولا به بيماران توصيه مي‌شود روزي يك تا دو بار براي 10 تا حداكثر 15دقيقه در آب گرم بنشينند. بالشتك‌هاي مخصوص هموروئيد نيز بيشتر بعد از عمل كاربرد دارند چون باعث مي‌شوند موقع نشستن به اسكار جراحي فشار وارد نشود و درد كاهش يابد اما خود به تنهايي به بهبود هموروئيد كمكي نمي‌كنند.
سرطان را با هموروئيد اشتباه نگيريد
هموروئيد سرطاني نمي‌شود اما سرطان‌هايي هستند كه با هموروئيد اشتباه گرفته مي‌شوند، به عبارتي بيمار فكر مي‌كند هموروئيد دارد بنابراين آن را جدي نمي‌گيرد و به پزشك مراجعه نمي‌كند؛ در صورتي كه اين توده سرطان است و از آن خبر ندارد. بنابراين هر زمان كه دچار خونريزي از مقعد مي‌شويد يا توده‌اي در آن ناحيه لمس مي‌كنيد حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد و معاينه شويد تا احتمال سرطان رد شود. پس نمي‌توانيم بگوييم هموروئيد سرطاني مي‌شود بلكه اين سرطان است كه مي‌تواند خود را به شكل هموروئيد نشان دهد.


بدن‌تان به ملين‌ها عادت كرده است؟
گاهي اوقات افراد با مصرف ملين‌ها بعد از مدتي ديگر به آنها جواب نمي‌دهند و دوباه دچار يبوست مي‌شوند. اين افراد همچنين افراد ديگر كه از يبوست رنج مي‌برند حتما بايد همزمان با مصرف ملين‌ها، سبك زندگي خود را تغيير دهند. البته همه ملين‌ها عادت‌آور نيستند و فقط بعضي جوشاندني‌ها و داروها مثل قرص بيزاكوديل و سنا بر اعصاب روده تاثير مي‌گذارند و باعث مي‌شوند روده به آنها عادت كند.
اما ملين‌هايي كه فقط مدفوع را شل مي‌كنند مثل شير منيزيم و شربت لاكتولوز يا بعضي داروهاي گياهي مثل موسيليوم و پسيليوم (گياه اسفرزه) كه فقط حجم مدفوع را زياد مي‌كنند، خيلي عادت‌آور نيستند. علاوه بر اينها، توصيه مي‌شود هميشه از يك نوع ملين استفاده نكنيد؛ براي مثال يك هفته از شير منيزيم، هفته بعد از شربت لاكتولوز، يك هفته از موسيليوم و… استفاده كنيد تا دچار عوارض دارويي نشويد. در كل بايد بدانيد كه بهترين ملين، آب است. هرچه بيشتر آب بنوشيد كمتر دچار يبوست خواهيد شد.
دسته ها: انجمن ها

حور العین و زنان

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - دوشنبه, 01/15/2018 - 22:01
در آیات قرآن کریم به عنوان پاداش از حور العین نام برده اند. یعنی فقط مردان از این نوع پاداش‌ها

دریافت می‌کنند و زنان از این پادش محروم هستند؟ چرا بین زن و مرد در پاداش و جزای اخروی

تبعیض وجود دارددر سوره نحل، آیه 97 آمده: «هر کس از مرد یا زن که عمل شایسته انجام دهد و مؤمن باشد او را به زندگی

نیکو زنده می‌گردانیم و هر آینه آنها را به بهتر از آنچه عمل می‌کردند پاداش می‌دهیم.»

دراین آیه تاکید شده که بین زن و مرد در پاداش عمل تفاوتی وجود ندارد.اما در مورد حورالعین، از مجموع آیات

و روایات استفاده می‌شود که هر چه بهشتیان بخواهند، در اختیارشان گذاشته می‌شود و از جمله نعمت‌های

بهشتی، همسران بهشتی است که در چندین آیه از قرآن مجید در توصیف همسران بهشتی تعبیر به

«حورالعین» شده است. حور، جمع حوراء، به معنای زنی است که دارای چشمان سیاه چون چشم آهو باشد.

«عین» در این جا جمع کلمه «عیناء»، به معنای درشت چشم است. بنابراین، معنای لغوی «حور العین»

مشخص است و مراد از آن، زنانی هستند که دارای چشمانی زیبا و جذاب هستند. اما دلیلی بر انحصار این

نعمت به مردان وجود ندارد و زنان نیز می‌توانند در بهشت از مردانی که دارای چشمانی زیبا هستند، بهره مند

گردند و این گونه تعبیرات قرآن، برخاسته از نگرش قرآنی به رعايت حرمت زنان است. طبيعى است كه مؤدبانه

و عفيفانه سخن گفتن با زنان، يكى از راه‏هاى حفظ حرمت آنان است و اين به معناى محرومیت زنان از نعمت‌های

بهشتی نیست؛ چنان که در سایر آیات این گونه بیان شده که :«وَ مَنْ يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحاتِ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثى‏

وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَ لا يُظْلَمُونَ نَقيراً ؛ (نساء/ 124) و كسى كه چيزى از اعمال صالح را انجام دهد،

خواه مرد باشد يا زن، در حالى كه ايمان داشته باشد، چنان كسانى داخل بهشت مى‏شوند و كم ترين ستمى

به آن‌ها نخواهد شد.»

دسته ها: انجمن ها

ابلاغ سوره برائت

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - دوشنبه, 01/15/2018 - 21:55
نویسنده: آیت الله جعفر سبحانى


متجاوز از بيست سال بود که منطق اسلام در باره شرک ودوگانه پرستى در سرزمين حجاز ودر ميان قبايل

مشرک عرب انتشار يافته بود واکثر قريب به اتفاق آنها از نظر اسلام در باره بتان وبت پرستان آگاهى پيدا کرده

بودند ومى دانستند که بت پرستى چيزى جز يک تقليد باطل از نياکان نيست ومعبودهاى باطل آنان چنان ذليل

وخوارند که نه تنها نمى توانند در باره ديگران کارى انجام دهند بلکه نمى توانند حتى ضررى از خود دفع کنند ويا

نفعى به خود برسانند وچنين معبودهاى زبون وبيچاره در خور ستايش وخضوع نيستند.گروهى که با وجدان بيدار ودل روشن به سخنان رسول گرامى گوش فرا داده بودند در زندگى خود دگرگونى

عميقى پديد آوردند واز بت پرستى به توحيد ويکتاپرستى گرويدند. خصوصا هنگامى که پيامبر صلى الله عليه

و آله و سلم مکه را فتح کرد وگويندگان مذهبى توانستند در محيط آزاد به تبيين وتبليغ اسلام بپردازند تعداد قابل

ملاحظه اى از مردم به بت شکنى پرداختند و نداى توحيد در بيشتر نقاط حجاز طنين انداز شد. ولى گروهى

متعصب ونادان که رها کردن عادات ديرينه براى آنان گران بود، گرچه پيوسته با وجدان خود در کشمکش بودند،

از عادات زشت خود دست بر نداشتند واز خرافات واوهام پيروى مى کردند.

وقت آن رسيده بود که پيامبر گرامى صلى الله عليه و آله و سلم هر نوع مظاهر بت پرستى وحرکت غير انسانى

را با نيروى نظامى درهم بکوبد وبا توسل به قدرت، بت پرستى را که منشا عمده مفاسد اخلاقى و اجتماعى و

يک نوع تجاوز به حريم نسانيت بود (وهست) ريشه کن سازد وبيزارى خدا ورسولش را در منى ودر روز عيد قربان

ودر آن اجتماع بزرگ که از همه نقاط حجاز در آنجا گرد مى آيند اعلام بدارد. خود آن حضرت يا شخص ديگرى

قسمتى از اول سوره برائت را، که حاکى از بيزارى خدا وپيامبر او از مشرکان است، در آن اجتماع بزرگ بخواند

وبا صداى رسا به بت پرستان حجاز اعلام کند که بايد وضع خود را تا چهار ماه ديگر روشن کنند، که چنانچه به

آيين توحيد بگروند در زمره مسلمانان قرار خواهند گرفت وبه سان ديگران از مزاياى مادى ومعنوى اسلام بهره مند

خواهند بود، ولى اگر بر لجاجت وعناد خود باقى بمانند، پس از چهار ماه بايد آماده نبرد شوند وبدانند که در هرجا

دستگير شوند کشته خواهند شد.

آيات سوره برائت هنگامى نازل شد که پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم تصميم به شرکت در مراسم حج

نداشت. زيرا در سال پيش، که سال فتح مکه بود، در مراسم حج شرکت کرده بود وتصميم داشت که در سال

آينده نيز که بعدها آن را«حجة الوداع » ناميدند در اين مراسم شرکت کند. از اين رو ناچار بود کسى را براى

ابلاغ پيامهاى الهى انتخاب کند. نخست ابوبکر را به حضور طلبيد وقسمتى از آغاز سوره برائت را به او آموخت

واو را با چهل تن روانه مکه ساخت تا در روز عيد قربان اين آيات را براى آنان بخواند.

ابوبکر راه مکه را در پيش گرفت که ناگهان وحى الهى نازل شد وبه پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم دستور

داد که اين پيامهارا بايد خود پيامبر ويا کسى که از اوست به مردم برساند وغير ازاين دو نفر، کسى براى اين

کار صلاحيت ندارد. (1)
دسته ها: انجمن ها

تفاوت عمل و کسب در قرآن چیست؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - دوشنبه, 01/15/2018 - 06:31
تفاوت عمل و کسب در قرآن چیست؟ هر کدام چه معنای ویژه ای دارند؟
دسته ها: انجمن ها

وظیفه من در دوران نامزدی که هنوز عقد نکرده ایم

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - یکشنبه, 01/14/2018 - 22:08
سلام وعرض احترام
یکی از کاربران تلگرام سوالی داشتن واز کارشناسان در خواست راهنمائی داشتن
مطالب ایشون عینا نقل میشود
باتشکر

نقل قول: و اما سوال
من هنوز آمادگى براى ازدواج نداشتم ولى چون خواستگار خوبى براى من اومد با تحقيق و مشورت قبول كرديم و ما نامزد شديم ولى به هم محرم نيستيم
رابطه ما بايد تا چه حد باشه يعنى مى تونيم به هم پيام بديم يا تلفنى صحبت كنيم

يه سوال ديگه اينكه وقتى كه دو نفر بازهم ازدواج ميكنند و حق و حقوقى نسبت به هم پيدا ميكنند مثل نفقه دادن و يا اجازه گرفتن از شوهر براى بيرون رفتن آيا براى دوران نامزدى حق و حقوقى وجود داره ميخواستم بدونم به عنوان نامزد از نظر شرعى وظيفه بر دوشم هست يا نه؟


دسته ها: انجمن ها

قاسم بن علا که بود!؟

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - یکشنبه, 01/14/2018 - 20:46
سلام
ما داستانی از او خواندیم که امام زمان عج دوره پاسخ نامه او را داده!
آیا در زمان غیبت کبری بوده یا موردی خاص بوده!


راهنمایی فرمایید


متشکریم
دسته ها: انجمن ها

میوه ها و سبزی های قرآنی

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - یکشنبه, 01/14/2018 - 05:11
نام بعضی از ميوه‌ ها از جانب خداوند متعال در قرآن کريم به خاطر میزان برتری که نسبت به سایر

میوه ها دارد چند بار در قرآن آمده است مانند...

انار:


در قرآن سه بار به انار اشاره شده است که حاوی مواد مغذی بسیار است. هسته های آب دار و شیرین انار

خواص دارویی بسیاری دارد.


به درمان التهاب های شکمی، اسهال، فشار خون بالا و کم خونی و... کمک می کند.


داروهای فراوانی از پوست، گل و حتی ریشه ی درخت انار تولید می شود.

دسته ها: انجمن ها

عالمی که در قبر نذر کرد!

مطالب انجمن گفتگوی قرآنی - یکشنبه, 01/14/2018 - 05:09
برای بهره مند شدن از قرآن کتاب راهنمای سعادتبخش لازم است به کتب تفسیری مراجعه

کنیم. یکی از کتاب های مهم تفسیری شیعه کتاب مجمع البیان می باشد.مقدمه


شناخت کتاب های مهم شیعه برای همه شیعیان به خصوص اهل تحقیق لازم و ضروری است. همچنین

شناخت قرآن به عنوان کتاب راهنمای زندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجا که همه ما توان

فهم معانی عمیق قران و یا شان نزول آیات را نداریم ناچار باید به کتب تفسیری رجوع کنیم. یکی از کتاب های

مهم تفسیر شیعی مجمع البیان علامه طبرسی می باشد که در قرن ششم به نگارش درآمده است. در این

یادداشت به معرفی این کتاب خواهیم پرداخت.


شرح حال مولف

مفسر، متکلم و فقیه شیعی، امین الاسلام ابوعلی فضل بن حسن طبرسی، از عالمان بزرگ قرن ۶ق. است

که اکثر شرح حال نگاران، درباره مقام علمی و جایگاه بلند او سخن گفته‌اند و او را به خوبی و آراستگی

ستوده‌اند. درباره زادگاه او اختلاف است که اهل طبرستان مازندران است یا طَبرِس، مُعرّب تفرش، از شهرهای

نزدیک قم و ساوه. در هر صورت، شخصیت علمی و فکری طبرسی در مشهد و سبزوار تکوین یافت، و در همان جا

به تدریس و تعلیم و نشر افکار پرداخت و در نهایت دیده از جهان فرو بست. مدفن وی در مشهد رضوی در نزدیکی

حرم حضرت رضا(علیه السلام) است. خیابانی که وی در آن دفن است به نام او طبرسی نام‌گذاری شده است.

دسته ها: انجمن ها