مخالفت با ازدواج

نمایش نسخه چاپینمایش نسخه چاپی

من پسري هستم ٢٧ ساله با دختري كه همكاره من هستش و ٢٥ سالشه آشنا شدم و اول ملاك هامو توويه ذهنم بالا پايين كردم بعد بهاش بيشتر آشنا شدم و ارتباطمون خيلي صميمانه تر و خيلي عاطفي تر شد تصميم و عدفمون و مشخص كرديم و درباره ي زندگيه آيندمون بار بارها صحبت كرديم و مشكلاتتمون و مينوشتيم و براش دنباله راهكار بوديم تا اين كه اين قضيه علني شد و من با پدرشو صحبت كردم و پدرون قاطع گفت نه !!!!
من تلاش كردم از طريقه اين خلنم قانعشون كنم اما اين خانم ترسي در وجودشون افتاده كه من سر دز نميارم بابته چيه .. سردتر شده و احساش ميكنم به خاطره همين ترسش دوست داره اين قضيه زودتر تموم بشه !!! حالا هر دويه ما خيلي از لحاظه روحي بهم ريخته ايم و نميدويم چيكار كنيم .. و چه برهوردي انجام بديم

پاسخ: 
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما و سپاس از ارتباط تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی برادر گرامي؛ قبل از پاسخ به پرسش شما لازم است به اين نكته توجه داشته باشيد كه داشتن ارتباط قبل از ازدواج جهت آشنايي بيشتر به هيچ وجه مناسب نيست و آسيب هاي فراواني دارد. قطعا ادامه روابط مي تواند مشكلاتي مانند: عدم شناخت فرد مناسب به دليل غلبه احساسات بر منطق و عقل، به وجود آمدن بدبيني ديگران و احتمالا تهمت و افترا به شما و ايشان و از دست دادن فرصت هاي ازدواج، ايجاد افسردگي و مشكلات ديگر در صورت مخالفت والدين هر دو طرف، سرد شدن دختر و پسر پس از مدتي ارتباط و از دست دادن نشاط و عشق در صورت ازدواج، بدبيني مرد به زن و زن به مرد به دليل راحت بودن در برقراري ارتباط قبل از ازدواج (مثلا: اين دختر كه قبل از ازدواج به راحتي با من ارتباط برقرار كرد و حرف هاي عاشقانه زد، از كجا معلوم كه با افراد ديگري قبل ازمن نيز ارتباط داشته) و مواردي از اين دست. بنابراين توصيه اكيد داريم كه همسر خود را در فرايند خواستگاري رسمي و تحت نظر والدين دختر بشناسيد تا زندگي موفق تري را تشكيل دهيد. اما در پاسخ به سوال شما بايد گفت: در عين حال كه شرايط همتايي بين دختر و پسر براي ازدواج ضرورت دارد و نبايد بر اساس ظواهر و پررنگ شدن برخي عوامل از جمله زيبايي، پول، شغل، موقعيت اجتماعي و ... پاسخ مثبت داد، پاسخ منفي به علل واهي و غيرمنطقي نيز در صورت موجود بودن شرايط مطلوب نسبي (70درصد) درست نيست. اما اينكه چرا پدر ايشان چنين رفتاري كرده بايد بگوييم ممكن است از مجموعه گفت وگوها و با توجه به نتيجه تحقيقات به اين نتيجه رسيده باشند كه همتايي لازم بين شما نيست. اما رد كردن شما به اين معنا هم نيست كه در شما مشكلي باشد بلكه ممكن است او و خانواده اش مانعي از جمله اختلاف بر سر انتخاب شما داشته باشند. علت ديگري كه مي تواند موجب رد كردن شما شده باشد رفتار شما است. هر گونه افراط و تفريط در رفتار از جمله خشن صحبت كردن، پر رويي يا كم رويي، پر حرفي و كم حرفي، عدم رعايت آداب اجتماعي، برخورد ناشايست با والدين ياخواهر و برادر ايشان و ... هرچيز ديگري ممكن است زمينه ساز اين مشكل شده باشد. با يك بررسي كلي از موارد مذكور مي توانيد به علت پي ببريد. اميدواريم با برنامه ريزي بهتر، پايه هاي زندگي خود را بر بنايي استوار پايه ريزي كرده و از هرگونه احساسات غير منطقي و ياحتي اصرار بي مورد كه مي تواند زندگي شما را تيره و تار كند پرهيز كنيد. آرزوي ما خوشبختي و سعادت شماست.