کف زنی در مجالس اهل بیت

نمایش نسخه چاپینمایش نسخه چاپی

برخی مداحان مطرح می کنند کف زدن دارای ثواب است و هرچه بهتر و محکمتر کف بزنید ثواب بیشتری می برید و اساساً این گونه حرکات مانند کف زدن اگر برای اهل بیت باشد اشکال ندارد.
حال با توجه به اینکه در آیه 35 سوره انفال آمده که "نماز کفار و مشرکین عهد جاهلیت در کنار خانه کعبه چیزی صوت کشیدن و کف زدن نبود" و رسول اکرم نیز در این باب در تحف العقول ، ص 26 فرموده اند: کسی که همانند زمان جاهلیت عبادت کند ، تپه ای از آتش در انتظار اوست ، آیا اینگونه اعمال که برای اهل سنت مدرکی جهت زیر سوال بردن عقاید شیعیان است و حرمت قطعیه دارد یا حداقل عملی شبهه ناک و شرک آلود است اگر برای اهل بیت انجام شد ثواب مترتب می شود یا ترک آن بهتر است؟

پاسخ: 
پرسشگر گرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز آنچه برخی مداحان می گویند، ملاک شرعی نیست. چه اینکه با استناد به مطالب مطرح در پرسش نیز نمی توان حکم شرعی ان را به دست آورد، چون این مسئله مانند سایر مسایل کار تخصصی و اجتهادی است که تنها مجتهدان می توانند نظر دهند . از نظر آیات عظام: امام، بهجت، خامنه‏اى، صافى، فاضل و مکارم در غیر مسجد و حسینیه اگر دست زدن به نحو متعارف (غیر لهوى) باشد، اشکال ندارد ،ولى این کار با مجالس اهل بیت‏علیهم السلام مناسبت ندارد. بهتر است فضاى این مراسم، به ذکر صلوات و تکبیر و مانند آن، معطر گردد.(1) آیت‏الله نورى: دست زدن در این گونه مجالس- اگر سبک و جلف نباشد- اشکال ندارد . بهتر است فضاى این مراسم، به ذکر صلوات و تکبیر و مانند آن معطّر گردد.(2) آیات عظام تبریزى و سیستانى: دست زدن در این گونه مجالس، اشکال ندارد ،ولى این کار با مجالس اهل بیت‏علیهم السلام مناسبت ندارد . بهتر است فضاى این مراسم، به ذکر صلوات و تکبیر و مانند آن معطّر گردد.(3) آیت‏الله وحید: احتیاط واجب در ترک آن است.(4) پى‏نوشت‏ ها : 1. آیت‏الله مکارم، استفتاات جدید،نشر مدرسه امام علی، قم، 1383 ش ،ج 1، س 539 و 538 ؛ آیت‏الله صافى، جامع‏الاحکام، نشر موسسه انتشاراتی حضرت معصومه، قم، 1378 ش، ج 2، س 1583 و 1581 ؛ آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، نشر بین الملل، 1388 ش، س 1181 ؛ آیت‏الله بهجت، توضیح‏المسائل، نشر شفق، قم، 1384 ش، متفرقه ،م 30 ؛ آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل،نشر مهر، قم، 1376 ش، ج 1، س 1736 و 5371. 2. آیت‏الله نورى، استفتاءات،نشر موسسه مهدی موعود، قم، 1383 ش، ج 2، س 845. 3. آیت‏الله تبریزى، استفتاءات،نشر سرور ، قم، 1385 ش، س 1037 ؛ آیت‏الله سیستانى، (سیستانی ارک) کف زدن ،نشر واحد پاسخ به سوالات جامعه الزهرا ، قم، ش 3 و 4. 4. دفتر آیت‏الله وحید.