نام درب های حرم امام حسین(ع)

image: 
دلیل نامگذاری درب های ورودی حرم سیدالشهدا (علیه السلام) چه بود؟

دلیل نامگذاری درب های ورودی حرم سیدالشهدا (علیه السلام) چه بود؟

حرم امام حسین (علیه السلام ) از دیرباز چند درب دارد که عبارتند از:
باب القبله: علت این نام گذاری آن است که به سوی قبله باز می شود
باب الزینبیه: علت این نام گذاری آن است که به سوی تل زینبیه باز می شود
باب السدره: علت این نام گذاری آن است که به سمت خیابان سدره المنتهی باز می شود
باب قاضی الحاجات: که در جنوب شرقی حرم مطهر قرار دارد.
باب الصافی که به سوی بین الحرمین باز می شود.(1)

اما امروزه صحن ده درب دارد؛ در زیر به نام این درب ها و علت نامگذاری برخی از آن ها که در منابع به آن اشاره شده است پرداخته می‌ شود:

باب القبله: قدیمی‌ ترین در و دروازه اصلی ورود به صحن به شمار می رود. از آن روی که در سمت قبله صحن است آن را «باب القبله» نام نهاده‌ اند.
باب الرجاء: این در میان باب القبله و باب قاضی‌ الحاجات است.
باب قاضی الحاجات: این دروازه در مقابل سوق‌ العرب است و به نام امام زمان (علیه السلام)، باب قاضی الحاجات نامیده شده است. ارتفاع آن به 5 متر و عرض آن نیز به 5/3 متر می‌ رسد.
باب الشهداء: این دروازه در میانه ضلع شرقی و بر گذر زایران به سوی مرقد ابوالفضل(علیه السلام) قرار دارد و به یاد شهدای کربلا نام باب‌ الشهدا(علیهم السلام) بر آن نهاده‌ اند.
باب الکرامه: این دروازه در دورترین نقطه ضلع شمال شرقی صحن قرار گرفته و در کنار باب‌ الشهدا (علیهم السلام) است. به یاد کرامت و بزرگواری امام حسین(علیه السلام) نام «باب‌الکرامه» بر آن نهاده‌ اند.
باب السلام: این باب در میانه ضلع شمالی قرار گرفته و از آن‌ روی بدین نام خوانده شده است که مردم به مقابل این در که می‌ رسیدند بر امام(علیه السلام) سلام می‌ دادند.
باب السدره: این دروازه در دورترین نقطه ضلع شمال غرب صحن است و به یاد درخت سدری که در سده نخست بر کنار مرقد امام بوده و زایران بدان راه خود را پیدا می‌ کردند، بدین نام خوانده شده است.
باب السلطانیه: این دروازه در سمت غرب صحن قرار دارد و نامش به یکی از سلاطین عثمانی که آن را ساخته بود منسوب است.
باب رأس‌الحسین(علیه السلام): این دروازه در میانه ضلع غربی صحن قرار گرفته و از آن جا که روبروی بالاسر آن حضرت(علیه السلام) است بدین نام شهرت یافته است.
باب الزینبیه: این دروازه در جنوب غربی صحن قرار گرفته و از آن جا که به تل زینبیه یا مقام زینب نیز نزدیک است به نام «باب الزینبیه» مشهور شده است.(2)

پی نوشت ها:
1. مدرس محمدباقر، شهر حسین(علیه السلام)، دارالعلم، قم، 1380ش، چاپ اول، ص452-453
2. آل طعمه، سلمان هادی، کربلا و حرمهای مطهر، تهران، مشعر، بی‌تا، ص203ـ193

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: