مهرطلب یا مهربان؟

image: 
مهرطلبی چیست و چه آسیب هایی دارد؟ تفاوت مهرطلبی با مهربانی چیست؟

مهرطلبی چیست و چه آسیب هایی دارد؟ تفاوت مهرطلبی با مهربانی چیست؟

همه ما انسان ها به محبت و دوستی نیاز داریم. یعنی دوست داریم محبوبِ دیگری باشیم. فردی که خود را تنها و غیرمحبوب بداند، دچار انزوا می شود و ممکن است به افسردگی دچار شود. این یک نیاز طبیعی است که از سوی خداوند متعال در درون هر انسان سالمی به وَدیعه نهاده شده است. اما در هر نیازی باید حدّ و حدودی رعایت شود.

افرادی که با عنوان «مهرطلب» شناخته می شوند، ویژگی هایی دارند که باعث رنجش دیگران می شود.

این ویژگی های عبارتند از:

- فرد مهرطلب به هر کاری دست می زند تا محبت دیگران را به خود جلب کند. فرد مهرطلب تواناییِ «نه» گفتن ندارد. او برای نشاندنِ لبخند بر لب دیگری، خواسته های خود را قربانی می کند. اما هدف مهرطلب از کمک به دیگران، عمل به وظایف انسانی نیست؛ بلکه او می خواهد دیگری را آن قدر به خود وابسته نماید که نتواند به تنهایی کارهایش را انجام دهد و همیشه نیازمند کمک فرد مهرطلب باشد.

- فرد مهرطلب انتظار دارد به خاطر لطف هایی که در حقّ دیگران انجام می دهد، همیشه محبوبِ شان باشد و مورد ستایشِ آنها واقع شود. اما اطرافیان این افراد به تدریج از رفتار فرد مهرطلب خشمگین می شوند. زیرا خود را افرادی ضعیف و نیازمند می بینند و انگشت اتهام را به سوی فرد مهرطلب می گیرند که با اقداماتش اجازه نمی دهد دیگران مستقلّ باشند.

- مهرطلب ها همه لطف و مهربانی هایی که در حق دیگران انجام داده اند را به خاطر می سپارند و زمانی که با واکنشِ منفیِ دیگران مواجه می شوند، لطف هایشان را یادآوری می کنند.

مهرطلبی در تضادّ با مهربانی است. ویژگی های فرد مهربان عبارتند از:

- برخلاف فرد مهرطلب که به هر کاری دست می زند تا محبت دیگران را به خود جلب کند، فرد مهربان برای خشنودیِ دیگران دست به هر کاری نمی زند. فرد مهربان صلاحِ فرد مقابل را در نظر می گیرد و سپس با توجه به آن، عمل می کند.

- فرد مهربان، تواناییِ «نه» گفتن دارد. مهربان اگر متوجه شود که انجام عملی به نفعِ طرف مقابل نیست، از انجامِ آن خودداری می نماید.

- اطرافیان فرد مهربان قدردانِ زحمات او هستند. زیرا او با مهربانی اش، باعث از بین رفتنِ استقلالِ دیگران نمی شود؛ بلکه تا می تواند سعی می نماید که دیگری مستقلّ بار بیاید. درست است که در تعالیم دین اسلام به اِنفاق و کمک به افراد نیازمند توصیه شده است؛ اما در فرهنگ دینیِ ما گداپروری جایی ندارد و باید تا می توانیم سعی کنیم افرادِ نیازمند را مستقلّ بار بیاوریم.

- فرد مهربان از دیگران توقع محبت ندارد. فرد مهربان به دیگران کمک می کند، زیرا احسان را وظیفه انسانیِ خود به شمار می آورد. او نمی خواهد دیگران را برده محبّتِ خود نماید. در سوره مبارکه «انسان»، آیه شریفه 9 وقتی خداوند متعال ویژگی های ابرار را بیان می نماید، می فرماید که آن ها از روی محبت خدا به فقیر و یتیم و اسیر کمک می کنند. ابرار می گویند: «ما فقط برای رضای خدا غذا می دهیم و از شما پاداش و تشکری نمی خواهیم». در تفسیرهای قرآن کریم آمده که آیات سوره مبارکه «انسان» راه و شیوه برخورد اهل بیت (صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین) در برخورد با افراد نیازمند را بیان می نمایند.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: