غسل و دفن امام کاظم(ع)

image: 
 آیا بدن مطهر ایشان را با همان غل و زنجیر دفن کردند؟

چگونه امام رضا (علیه السلام) پیکر امام کاظم(علیه السلام) را دفن کرد در حالیکه بدن مطهر ایشان در روی پل بغداد بود و اگر امام رضا(علیه السلام) می آمد همه می دیدند و گزارش می کردند؟ آیا بدن مطهر ایشان را با همان غل و زنجیر دفن کردند؟

امام رضا(علیه السلام) خود در روایتی تاکید می کنند که عهده دار غسل و تدفین پیکر مطهر امام کاظم(علیه السلام) بوده اند.
راوی می‌ گوید: «من نزد امام رضا(علیه السلام) بودم که علی بن ابی‌ حمزه، ابن‌ سراج و ابن‌ مکاری بر حضرت(علیه السلام) وارد شدند. علی پس از گفتگو با حضرت(علیه السلام) د رباره امامت ایشان، گفت: "از پدران شما برای ما روایت کرده‌ اند که کار امام(علیه السلام) را کسی جز امامی مانند خودش بر عهده نمی‌ گیرد.[پس چگونه است که پس از شهادت پدر بزرگوارتان امام موسی کاظم(علیه السلام) شما حضور نداشتید و متقبّل امر کفن و دفن ایشان نشدید]" امام(علیه السلام) فرمود: "بگو ببینیم حسین بن علی(علیه السلام) امام بود یا غیر امام؟" گفت: "امام(علیه السلام)بود". فرمود: "چه کسی عهده‌ دار کارش بود." گفت: "علی بن الحسین(علیه السلام)" فرمود: "علی بن الحسین(علیه السلام) کجا بود؟" گفت: "در کوفه در زندان ابن‌ زیاد." امام(علیه السلام) فرمود: "چگونه در حالی که زندانی بود عهده‌ دار کار پدرش گردید." گفت: "دور از چشم آنان رفت و پدرش را کفن و دفن نمود و بازگشت." امام(علیه السلام) فرمود: "آن کسی که به علی بن الحسین(علیه السلام) امکان داد به کربلا برود و کار پدرش را بر عهده بگیرد به صاحب این امر نیز امکان می‌ دهد که به بغداد برود و کار پدرش را عهده‌ دار گردد."»(1)

شاید کسی بپرسد چگونه امام رضا (علیه السلام) آمد و هیچ کس ایشان را نشناخت، می گوئیم همان طور که امام سجاد(علیه السلام) در قامت شخصی ناشناس آمدند و کسی ایشان را نشناخت.
در روایتی آمده:
«موسى بن جعفر(علیهماالسلام) نزديك شد به سندى بن شاهك فرمود يكى از غلامان مدنی وى را حاضر كند تا حضرت را غسل و كفن نمايد سندى درخواست آن جناب را اجابت كرد، سندى بن شاهك مي گفت: من از وى خواهش كردم تا اجازه دهد من او را غسل دهم و كفن كنم و ليكن وى امتناع كرد و فرمود: ما خاندان مهريه زنان و مخارج مكه و كفن‏ هاى مردگان را از اموال خالص و طاهر خود خارج مي كنيم اكنون كفن من در نزدم محفوظ است، و اينك ميل دارم غلام من اين موضوع را انجام دهد.»(2)
بنابراین در این فرصت امام رضا (علیه السلام) می توانسته اند نسبت به غسل و کفن پدر بزرگوارشان اقدام کنند.

در مورد دفن نیز افراد زیادی حاضر بودند و در آن جمعیت امام رضا(علیه السلام) به راحتی می توانند وارد قبر شده و بدون این که ایشان را بشناسند پیکر مطهر امام کاظم(علیه السلام) را دفن نمایند.

در خصوص دفن امام موسی کاظم(علیه السلام) با غل و زنجیر در منابع تاریخی مشهور چیزی یافت نشد، به خصوص این که جنازه مطهر امام بنابر دلایلی بر روی پل بغداد در منظر عموم مردم و شیعیان قرار داده شد، اما امام هفتم در زندان گرفتار غل و زنجیر بودند و بنابر برخی منابع تا زمان شهادت همراه امام بوده است.
نیز در باره تشییع جنازه مطهر امام موسی بن جعفر(علیه السلام) گزارش شده است که مردم جمع شدند و آن‌ حضرت را غسل دادند و با حنوطى فاخر و گرانبها، ایشان را حنوط کردند و سلیمان بن أبى جعفر، آن‌ حضرت را در کفنى که براى خود ترتیب داده بود، از بُرد یَمانى، که قیمت آن دو هزار و پانصد دینار بوده و تمام قرآن بر آن نوشته شده بود، کفن کرد.(3)
بدیهی است وقتی سلیمان چنین هزینه ای برای دفن امام می کند اگر غل و زنجیری هم به بدن مبارک حضرت (علیه السلام) بود باز می کرد.

پی نوشت ها:
1. کشی، محمد بن عمر؛ رجال الکشی، مشهد، دانشگاه مشهد، 1348ش، صص463-464 و مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار(علیهم السلام)، تهران، اسلامیه، بی‌تا، ج45، ص169.
2. طبرسی، فضل بن سهل، ترجمه إعلام الورى، مترجم عزیزالله عطاردی، اسلامیه، تهران، 1390ق، چاپ اول، ص422
3. شیخ صدوق، محمد بن على، عیون اخبار الرضا(علیه السلام)، محقق، لاجوردی، مهدی، ج ‏1، ص 100، تهران، نشر جهان، چاپ اول، 1378ق.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: