زن و حضور در جامعه

image: 
وظیفه ما به عنوان یک زن در جامعه کنونی چیست؟

طبق حدیثی از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) که می فرمایند: بهترین زنان امت من کسانی هستند که مردی آن ها را نبیند و آن ها هم مردی را نبینند. و در مورد حضرت داریم موقعی هم که ناچار شدند در مسجد خطبه ای ایراد فرمایند پرده ای میان ایشان و مردم قرار داده شد.
حال وظیفه ما به عنوان یک زن در جامعه کنونی چیست؟

در رابطه با سوال فوق، نكاتی حائز اهميت و دقتند:

الف) این روایت در بر دارنده یک حکم شرعی قطعی نیست و در بیان یک حکم کلی استثناءناپذیر نمی باشد. بسیاری از روایات شبیه روایت فوق (ذکر شده) وجود دارد که شاید در نگاه اول، ظاهری مطلق و کلی دارند ولی با توجه به روایات و مستندات دیگر، حکم تخصیص خورده و یا مقید به قیودی می شود که یک بحث تفصیلی است.

ب) فرمایش حضرت زهرای مرضیه (سلام الله علیها) در روایت ذکر شده، به معنای الزام و وجوب نیست، بعبارت دیگر، در عین حال که خروج زن از منزل و حضور او در صحنه اجتماع با رعایت موازین و حدود شرعی جایز شمرده شده است، اما در مواقع غیر ضروری برای زنان بهتر آن است که از اختلاط با مردان اجتناب کنند. [امری كه هر چند بسيار گفته می شود اما كمتر مورد توجه و عمل قرار می گيرد] و این امر منافاتی با حضور علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی زنان (با حفظ شئونات و موازین اسلامی) ندارد. کما این که حضرت زهرا (سلام الله علیها) در دفاع از ولایت، حضور فعال داشتند و حتی سخنرانی نمودند تا جایی که در همین راه به شهادت رسیدند.

ج) بعضی از قیود و محدودیت هایی که در احکام و روایات در مورد زنان وارد شده است، به منظور پاسداشت حریم عفاف و سلامت جامعه و از همه مهمتر حفظ کرامت و شخصیت واقعی زن، متناسب با رسالت همسری و مادری می باشد. و تجربه جهان غرب در آزادی های نامحدود برای ارتباط زنان و مردان در جامعه (به اعتراف اندیشمندان جامعه غرب) تجربه بسیار تلخی است که زمینه انحطاط خانواده و بدنبال آن سقوط جامعه در منجلاب شهوات را فراهم نمود، که از این رهگذر بیشترین ضرر و زیان نسیب زنان جامعه شد و در نتیجه کرامت و شخصیت زن به پایین ترین حد خود تنزل نمود.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: