دعا و ازدواج دلخواه

image: 
چگونه برای ازدواج دعا کنیم که حتما به فرد دلخواه خود برسیم؟

چگونه برای ازدواج دعا کنیم که حتما به فرد دلخواه خود برسیم؟

آنچه برای پاسخ این سوال لازم است، یک بُعدش مربوط به مسئله دعا کردن است که مطالبی در این زمینه بیان می شود و بُعد دیگرش نگاه منطقی به مسئله ازدواج و رعایت نکات مهم در مرحله انتخاب و تصمیم گیری است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

دعا کردن مسئله مهمی بوده و می تواند اثرات مثبتی را در سرنوشت ما ایجاد کند. آنچه در مسئله دعا باید التزام داشته باشیم تا به مقام استجابت برسد، در اینجا به مواردی از آنها اشاره می شود.

اول. رعایت آداب دعا: از نظر اسلام، دعا آدابي دارد، که موجب کمال دعا، والايي و رفعت مرتبه و فزوني تأثير گذاري آن مي‌شود. امام صادق علیه السلام مي‌فرمايد: « آداب دعا را حفظ کن و ببين چه کسي را مي‌خواني و چگونه مي‌خواني و براي چه مي‌خواني».(1) شخصي از امام صادق علیه السلام سؤال کرد: خدا در قرآن مي‌فرمايد: «ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ» ولي او را مي‌خوانيم و اجابت نمي‌شود! حضرت فرمود: آيا خدا خُلف وعده مي‌کند؟ عرض کرد: نه، فرمود: پس علت چيست؟ عرض کرد: نمي‌دانم. حضرت فرمود: هر کس دستورهاي الهي را اطاعت کند و او را با شرايط و آداب دعا کند، خداوند دعايش را مستجاب مي‌کند.(2) برای مطالعه کامل آداب دعا به آدرس پی نوشت مراجعه کنید.(3)

دوم. راهکارهایی عملی برای دعا کردن: همانگونه که دعا کردن آدابی دارد یکسری روشها و راهکارهای عملی نیز می تواند در نتیجه بخش بودن دعا و حوائج ما مؤثرتر باشد که به مواردی اشاره می کنیم:

الف- شرط اصلی دعا کردن اینست که به قدرت و اراده بی انتهای خداوند ایمان کامل داشته باشید که او "عَلیَ کُلِّ شَیءٍ قَدیِر" است و در دعا کردن برای خدا تعیین تکلیف و زمان تعیین نکنید. همچنین فعل دعا و خواستن را شرط بندگی و جزو برنامه عبادت او و بخشی از زندگی تان بدانید و هیچگاه از مداومت و اصرار بر دعا ملول و خسته نشوید.

ب- در روایات بسیاری سفارش شده به دعا کردن در زمانهای خاصی مثلاً دعا کردن در وقت سحر و نیمه شب که وقت اجابت دعاست، دعا در وقت بین الطلوعین صبح، دعا کردن بعد از نمازهای فریضه، دعا کردن در شب و روز جمعه، دعا کردن بعد از خواندن آیت الکرسی و ذکر صلوات و ...

ج- یکی دیگر از روشهای نزدیک شدن دعا به اجابت، دعا در مکانهای مقدس است. رفتن مداوم به اماکن مقدسه و زیارت امامان معصوم علیهم السلام و امامزادگان و توسل به ایشان و طلب حاجت و نیز دعا و خواندن نماز حاجت در مسجد زمینه اجابت را تا حدود زیادی فراهم می سازد.

د- اصرار بر دعا و حاجت با امید و رجای واثق و خواندن برخی ادعیه و ختوم و نمازهایی که بدین منظور وارد شده و به همت مرحوم حاج شیخ عباس قمی (علیه الرحمه) در مفاتیح الجنان گردآوری شده نیز در این جهت بسیار مؤثر است. همچنین سفارش شده دعا به زبان حال و با ندای قلبتان باشد نه اینکه فقط لق لق زبان! مداومت بر خواندن این دعاها، ختوم و نمازها با زبان حال و استغاثه، گام به گام شما را به حاجتتان نزدیک و نزدیک تر خواهد کرد. توضیح اینکه بعضی بعد از مدتی که مداومت می کنند خیلی زود ملول و خسته و ناامید می شوند و این روشها را ناکارامد می دانند (معمولاً این ناامیدی ناشی از اعتقاد ضعیف به قدرت و خیرخواهی خداوند است و یا نتیجه اینکه دعا فقط لق لق زبان است) در حالیکه غافلند عمر آدمی و زمان در هر صورت سپری می شود چه نذر و نیاز و دعا باشد و چه به سرگردانی و بلاتکلیفی، قطعا تمسک به نذر و نیاز و دعا که در سازندگی و کمال بخشی و آرامش روح و روان مؤثر است به نتیجه نزدیکتر است.

ه- از جمله کارهای دیگری که در برآورده شدن حاجات مؤثق و مجرب است نذر است بدین صورت که بین خود و خدای خودتان با گفتن صیغه نذر "لله عَلَیَّ؛ بر گردن من است" نذر می کنید که اگر حاجتتان برآورده شد فلان کار خیر مادی یا معنوی را برای رضای خدا انجام دهید، مثلاً فلان مبلغ را صرف کار خیری کنید، صدقه بدهید، یا چند روز روزه بگیرید، یا فلان تعداد صلوات بفرستید، یا یک ختم قرآن بکنید و نظائر آن ... بعد از خواندن صیغه نذر و تحقق خواسته تان انجام نذر بر شما واجب است.

و- راهکار دیگری که توسط برخی اولیاء خدا سفارش شده روش تعامل با خداوند است بدین صورت که با خدا معامله می کنید و قرار می گذارید که من از همین امروز فلان امر واجب یا مستحب را انجام می دهم یا فلان گناه را ترک می کنم و نظائر آن ... بعبارتی می گویید؛ خدایا! من از امروز این کار را می کنم تو این حاجت مرا برآورده کن، یا این مشکل را از زندگی من برطرف کن. این روش یک قرار و معامله نقد و دو طرف سود است زیرا از یکسو بسیار در برآورده شدن حاجات مؤثر و مجرب است، از طرفی نیز در پرورش و ساختن روح و نفس آدمی به سمت و سوی کمال بسیار مؤثر است.

ز- روش دیگری که در دعا کردن و تحقق حاجات سفارش شده توجه و رسیدگی به خواسته های پدر و مادر و جلب محبت و نظر ایشان است، در این شرایط از پدر و مادر بخواهید برایتان دعا کنند تفاوتی نمی کند پدر و مادر در قید حیات باشند یا به رحمت حق پیوسته باشند، حتی گفته شده پدر و مادر مؤمنی که از دنیا رفته اند در آن نشئه دستشان بازتر است. و دعای خیر آنها در حق اولادشان به اجابت نزدیکتر است.

ح- همچنین می توانید از رابطه افعال خیر با کل هستی و قدرتهای معنوی که در عالم وجود دارد استفاده کنید بدین صورت که عزم و اراده تان را جزم کنید که فقط به خیر بیندیشید و تمام فکر و ذکر و کارتان تولید خیر و خوبی و خدمت به دیگران باشد و همین بستر را برای رسیدن به حوائج شرعی تان مدنظر داشته باشید قطعا تمرکز شما بر این طریقه به اراده و لطف الهی باعث جذب و جلب نیروهای مثبت موجود در عالم شده و گام به گام شما را به تحقق حاجاتتان نزدیک و نزدیک تر می کند.

سوم. تدبیر و تلاش در کنار دعاکردن: برخی گمان می کنند دعاکردن و توکل بخدا و توسل به اهل بیت علیه السلام برای دستیابی به حوائجشان کفایت می کند، در حالیکه دعا کردن شرط کافی نیست بلکه فقط شرط لازم است. بعبارتی باید قبل و حین و بعد دعا کردن از تلاش و کوشش و تدبیر برای گردآوری اسباب و لوازم حاجت و خواسته خود غفلت نورزند. اینکه کسی گمان کند بدون هیچ تلاش و کوشش و تدبیری، فقط گوشه عزلت بنشیند و دعا کند و با توکل صرف، می تواند به خواسته ها و حوائجش دست یابد توهمی بیش نیست! مثلاً اگر کسی دعا کند که برای ازدواج خواستگاری بیاید، آمدن خواستگار وی را از تحقیق و بررسی و کسب شناخت و دیگر مقدمات و برنامه های لازم در امر ازدواج بی نیاز نمی کند!

اما با توجه به بعد دیگر مسئله در این سوال؛
بحث ازدواج، امری بسیار مهم و حیاتی است و باید مدبرانه و با آگاهی های دقیق علمی و عینی پیش رفت، اینکه فقط دعا کنیم که خداوند مورد مناسبی را بر سر راه ما قرار دهد، تدبیری ناقص است بلکه باید در کنار دعا و توسل سعی کنیم شرایطی را برای تحقق یک ازدواج خوب و مناسب فراهم آوریم که از آن جمله است: 1. تلاش برای ساختن شخصیت فردی و اجتماعی و معنوی خودمان. 2. حضور فعال در محافل اجتماعی سالم بانوان. 3. تنظیم سطح انتظارات شخصی مان از زندگی و همسر. 4. بالا بردن سطح آگاهی ها نسبت هدف تشکیل زندگی و نیز به وظایف و مسئولیت هایمان در زندگی. 5. پرهیز از نگاه انتخاب صددرصد ایده آل و مطلوب و تنظیم آن بر اساس واقعیت های موجود. 6. استفاده از نظرات مجرب والدین و بزرگترهای فامیل در مرحله انتخاب. 7. تحقیق میدانی از خواستگاران و کسب شناخت لازم و نسبی از ایشان. 8. تصمیم گیری بر اساس عقل و تدبیر و منطق و پرهیز از تمایل و گرایشات احساسی و جنسی و ...

توجه کنیم که در امر ازدواج باید قبل از دعا ملاک ما مشخص باشد، در عین حال در کنار مهم بودن ملاکها، داشتن تناسب اخلاقی و فرهنگی و اعتقادی امری ضروری است، دعا کردن یک مقوله دیگری است، اگر فرد خواستگار متناسب نیست و همسو با شما نبوده قطعا مایه آرامش شما نخواهد شد و بهتر است این موضوع را جدی بگیرید، دعا تاثیر می گذارد منتها برای فردی که اصلا از درون نمی خواهد و نمی تواند تغییر بکند فایده ای نداشته. بحث دعا را با ملاک عاقلانه زندگی خلط نکنید، دعا یعنی غفلت از تصمیم عقل و خرد نیست، بلکه تصمیم باید عاقلانه باشد و در هر صورت دعا هم کمک می کند، منتها اگر عقل را تعطیل و ملاک را فراموش کرده در این صورت هیچ فایده ای را در زندگی نخواهید دید. توجه داشته باشید که اگر فرد متناسب و همسو با ملاکهای صحیح انتخاب کنید به احساس آرامش خواهید رسید و الا ملاک را کنار گذاشته و عقل را در تصمیم تعطیل کنید دعا فایده ای نخواهد داشت، چون ملاک تصمیم برای زندگی عقل است نه دعا. دعا یک رابطه معنوی با خدای متعال است و می تواند عنایات خاصه او را در جهت تسهیل سریع امور کمک کند آن هم طبق شرایطی که بیان شد.

پی نوشت ها:
1. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، مؤسسة الوفاء، بیروت، 1404ق، ج 90، ص 322.
2. طبرسی، رضي الدين أبي نصر الحسن بن الفضل، مکارم الاخلاق، مؤسسة الأعلمي للمطبوعات، بیروت، ۱۳۹۲ق، ج 2، ص 20.
3. مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، آداب دعا.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: