تشکیل حکومت اسلامی

image: 
در روایات آمده خداوند حکومت امام عصر (علیه السلام) را تشکیل نمی دهد تا تمام اقشار حکومت کنند و ناکامی خویش را ببینند

در روایات آمده خداوند حکومت امام عصر (علیه السلام) را تشکیل نمی دهد تا تمام اقشار حکومت کنند و ناکامی خویش را ببینند که وقتی عدالت جهانی برقرار شد نگویند ما هم اگر حکومت داشتیم چنین می کردیم. با این حال آیا عمل ما در تشکیل حکومت موافق با سنت خدا بود یا در تضاد سنت خدا!؟ حکومت خدا بر یک یس و طه بنا شده ولی حکومت جمهوری اسلامی ایران بر مبنای چند یس و طه!؟

برای پاسخ به این سوال باید به دونکته توجه بفرمایید:

نکته اول:
آن روایتی که می فرماید امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور نمی کند تا همه گروه ها روی کار بیایند منظورشان مکتب های فکری غیر از اسلام است، نه آن حکومت هایی که اسلامی بوده، و به دنبال پیاده سازی اسلام هستند. دلیل آن هم اگر دقت کنید در ادامه ی همان روایات آمده است.

روایت ازامام باقر(علیه السلام) چنین است:‏«دَوْلَتُنَا آخِرُ الدُّوَلِ وَ لَنْ يَبْقَى أَهْلُ بَيْتٍ لَهُمْ دَوْلَةٌ إِلَّا مَلَكُوا قَبْلَنَا لِئَلَّا يَقُولُوا إِذَا رَأَوْا سِيرَتَنَا إِذَا مَلِكْنَا سِرْنَا مِثْلَ سِيرَةِ هَؤُلَاء»؛ دولت ما آخرین دولت است، هیچ دولتی باقی نمی ماند مگر قبل از دولت ما روی کار می آید تا بعد از دیدن سیره ما، نگویند اگر ما هم به حکومت می رسیدیم چنین می کردیم.(1)

با توجه به قسمت پایانی روایت روشن میشود مراد مکتب های فکری هستند که مدعی اند می توانند مانند امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) عدالت برپا کنند، مکتب های فکری غیر از اسلام مثل سوسیالیسم و لیبرالیسم و مارکسیسم و دیگران که ادعا دارند که می توانند بشر را به سعادت دنیوی برسانند، اما کسانی که با انگیزه اسلام قیام می کنند میدانند که نمیتوانند عدالت جهانی را برقرار سازند و اصلا چنین ادعایی ندارند تا بگوییم این روایت در خصوص ایشان وارد شده است.

نکته دوم:
نکته دیگری که این برداشت ما را تأیید می کند این است که پرچم و حکومت یمانی که قبل از قیام امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) قیام خواهد کرد از سوی روایات تأیید شده و بلکه هدایت کننده ترین پرچم دانسته شده که عدم یاری، و بی توجهی به آن مستوجب آتش جهنم خواهد بود، امام باقر(علیه السلام) می فرمایند:
«وَ لَيْسَ فِي الرَّايَاتِ أَهْدَى مِنْ رَايَةِ الْيَمَانِيِّ هِيَ رَايَةُ هُدًى لِأَنَّهُ يَدْعُو إِلَى صَاحِبِكُمْ فَإِذَا خَرَجَ الْيَمَانِيُّ حَرَّمَ بَيْعَ السِّلَاحِ عَلَى النَّاسِ وَ كُلِّ مُسْلِمٍ وَ إِذَا خَرَجَ الْيَمَانِيُّ فَانْهَضْ إِلَيْهِ فَإِنَّ رَايَتَهُ رَايَةُ هُدًى وَ لَا يَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أَنْ يَلْتَوِيَ عَلَيْهِ فَمَنْ فَعَلَ فَهُوَ مِنْ أَهْلِ النَّارِ لِأَنَّهُ يَدْعُو إِلَى الْحَقِّ وَ إِلى‏ طَرِيقٍ مُسْتَقِيمٍ‏»؛ هیچ پرچمی هدایتگرتر از پرچم یمانی نیست؛ چرا که او به سوی امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دعوت می کند، هنگامی که یمانی قیام کرد، فروختن سلاح علیه مسلمانان حرام است. به سوی او بشتابید که بر هیچ مسلمانی جایز نیست (در پیوستن به او) کندی و کاهلی کند. پس هر کس چنین کند از اهل آتش است.(2)

روشن است که طبق این روایت آنچه که موجب شده حکومت و پرچم یمانی مورد مدح و تأیید قرار بگیرد این است که یمانی «یدعو الی صاحبکم» یعنی یمانی برای خودش اصالت قائل نیست بلکه به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، به طه و یس حقیقی دعوت می کند، به همین خاطر حکومت او هرگز در روایات مورد نهی قرار نگرفته است.

بنابراین هر حکومتی که ادعا کند می تواند به صورت مستقل بشر را به سعادت برساند مشمول آن احادیثی خواهد شد که می فرمایند پیش از ظهور به قدرت می رسند تا ادعایشان ابطال شود، اما هر حکومتی گه برای خودش استقلالی قائل نبوده و خود را طه و یس حقیقی نداند، بلکه به دنبال زمینه سازی و دعوت به طه و یس باشد حکومت و حرکتش مورد تأیید روایات بوده و سخنش همان سخن اسلام است. منتهی طبیعی است که هرگز نخواهد توانست ما را از حکومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بی نیاز کند.

پی نوشت ها:
1. مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، دار إحياء التراث العربي‏، بیروت، چاپ دوم، 1403ق، ج52، ص332.
2. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبه، نشر صدوق‏، تهران، چاپ اول، 1397ق، ص256.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: