ازدواج نکردن

image: 
اگر شخصی نخواهد ازدواج کند و مايل باشد مجرد بماند، از نظر اسلام گناه دارد؟

اگر شخصی نخواهد ازدواج کند و مايل باشد مجرد بماند، از نظر اسلام گناه دارد؟

ازدواج، اقتضای طبیعت انسان است. زوجیت در تمام موجودات عالم (حیوانات، گیاهان و حتی جمادات) وجود دارد.

«سُبْحانَ الَّذي خَلَقَ الْأَزْواجَ كُلَّها مِمَّا تُنْبِتُ‏ الْأَرْضُ وَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ مِمَّا لا يَعْلَمُون»؛ منزه است خدایی که تمام موجودات عالم، از جمله گیاهان و انسان ها و آنچه را نمی دانند، به صورت زوج آفرید.(1)

انسان به طور طبیعی به سوی زوج خود می رود.

ازدواج برای رسیدن به کمال است.

امام باقر(علیه السلام) به زنی که می خواست بدون ازدواج، به کمال برسد فرمود: این کار را نکن. اگر خودداری از ازدواج، فضیلت و کمالی را در پی داشت، فاطمه(سلام الله علیها) به درک این فضیلت، شایسته تر از تو بود.(2)

کسانی که از ازدواج رویگردانند، به دستور خداوند و پیامبر بزرگوار او بی توجهی می کنند، آن جا که فرمود: "النّکاحُ سُنَّتی فَمَن رَغِبَ عَن سُنَّتی فَلَیسَ مِنِّی"؛ ازدواج سنت من است؛ کسی که از سنت من روی برگرداند از من نیست.(3)(4)

مجرد ماندن بی دلیل، آفاتی دارد که باید با ازدواج درست، از آن ها دوری جست:

ـ بی توجهی به خانواده: با مجرد ماندن، خانواده تشکیل نمی شود و با عدم تشکیل خانواده، به تدریج از ارزش آن کاسته می شود و زمینه آسیب های فردی و اجتماعی فراهم خواهد شد، همان مشکلی که امروزه غرب با آن دست و پنجه نرم می کند.

ـ فراهم آمدن زمینه گناه: با مجرد ماندن زمینه گناه افزایش می یابد. رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) به مردی به نام عکاف فرمود: "تَزَوَّج وَ إلّا فَأنتَ مِنَ المُذنِبین"(5)، ازدواج کن وگرنه از گناهکاران خواهی بود.

ـ فراهم شدن زمینه شرارت: مجردی به معنای رهایی است و کسی که رها است، زمینه شرارت در او بیشتر پدید می آید، به همین سبب پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) شرورترین افراد امت خود را مجردان می داند: «شِرار اُمَّتی عُزّابُها»(6)و(7)

لذا ترک تعمدی ازدواج و مجرد ماندن، امری نكوهيده است.

از نظر اسلام، تشکیل خانواده یک فریضه است. عملی است که مرد و زن باید آن را به عنوان یک کار الهی و یک وظیفه انجام بدهند. اگرچه شرعا در زمره واجبات ذکر نشده، اما به قدری تحریص و ترغیب شده است که انسان می فهمد خدای متعال بر این امر اصرار دارد.

پی نوشت ها:
1. يس/ 36.
2. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 100، ص 219.
3. همان.
4. دستور پیامبر به معنای وجوب نیست. ازدواج، مستحب مؤکد است، مگر این که انسان به سبب ازدواج نکردن به گناه بیفتد که در این صورت واجب می شود.(رساله عملیه، م 2443).
5. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 100، ص 221.
6. همان، ص 222.
7. بر گرفته از مباحث ضرورت ازدواج، حسين دهنوی، ص 81.

برای مشاهده مطلب در تاپیک اصلی کلیک فرمایید

 

 

موضوع: