علوم قرآن

قرانی ، علوم قران

نام چند فرشته در قرآن آمده است؟

موضوع: 

می خواستم بدانم کلمه «الله» در ادبیات عربی مونث محسوب می شود یا مذکر؟

موضوع: 

چرا سوره نازعات نازل شد، لطفا اگر شان نزول و داستانی دارد بیان فرمایید.

موضوع: 

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: قرآنی که جبرییل (علیه السلام) برای حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) آورده است هفده هزار آیه بوده است در حالی که ما می دانیم قرآن 6236 آیه دارد. پس اگر این حدیث درست باشد ما بقی قرآن از بین رفته؟ و در این صورت این به معنی تحریف قرآن نیست؟

موضوع: 

جریان هزاران نفری که قرآن می فرماید: «خداوند فرمان مرگ بر آنان داد و آنان مردند و مجددا زنده شدند» چیست؟

موضوع: 

آیا روضه خوانی در مراسم جشن و شادی به ویژه میلاد اهل بیت(علیهم السلام) خصوصا میلاد امام حسین(علیه السلام) کار شایسته ای است؟

 

موضوع: 

اقسام پرسش را بیان کنید و بفرمایید چه زمانی شخص دانا می پرسد؟

سؤال به معناى طلب و خواستن است. اين خواستن، گاهى براى استفهام و استخبار است و گاهى به معناى درخواست. قسم اوّل يا حقيقى است و يا مجازى، يعنى گاهى مقصود سؤال‏ كننده كسب آگاهى و خبرگيرى است و گاهى مقاصد و انگيزه‏ هاى ديگرى همچون انكار، امر [تشويق‏] توبيخ، تعجّب، استهزا و تقرير دارد.(1)

اقسام سوال با شواهد قرانی آن در ادامه ذکر می شود.

موضوع: 

 

آیات قرآن توسط فرشته وحی (جبرئیل) بر پیامبر اسلام نازل شده و غیر از آیات قرآن نیز جبرئیل در مواردی با پیامبر سخن می گفت؛ در این صورت پیامبر چگونه تشخیص می داد فلان وحی، آیه قرآن و کلام خدا و فلان وحی سخن خود جبرئیل است؟

موضوع: 

ابن عباس، چه کسی بوده که قرآن را هم با ترتیب نزولی متفاوت، جمع آوری کرده است؟

موضوع: 

بیماری «دبیله» در روایات چیست؟

در کتاب شریف کافی در روایتی که راجع به خلال کردن دندان هاست می خوانیم:
مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ رَفَعَهُ إِلَى أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام) قَالَ« قَالَ: لَا يَزْدَرِدَنَّ أَحَدُكُمْ مَا يَتَخَلَّلُ بِهِ فَإِنَّهُ يَكُونُ مِنْهُ الدُّبَيْلَةُ»؛ امام صادق (عليه السلام) فرمودند: مبادا كسى از شما آنچه را با آن خلال مى‏كند، فرو دهد؛ چرا كه شكم‏ كلن از آن مى‏ خيزد.(1)

موضوع: